Trwa ładowanie...

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu – o czym pamiętać?

Avatar placeholder
07.03.2024 12:57
Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu zapobiega infekcjom, zmniejsza ryzyko powikłań i blizn.
Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu zapobiega infekcjom, zmniejsza ryzyko powikłań i blizn. (Adobe stock)

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu jest bardzo ważna. Nie tylko przyspiesza gojenie i łagodzi ból oraz inne dolegliwości, ale i zapobiega infekcjom, zmniejsza ryzyko powikłań i blizn. O czym trzeba pamiętać, a czego unikać? Jakie są dobre produkty i naturalne metody pomagające dbać o ranę po cesarce?

spis treści

1. Dlaczego pielęgnacja rany po cesarskim cięciu jest ważna?

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na złagodzenie bólu i zmniejszenie dyskomfortu związanego z raną po cesarce, takim jak swędzenie i pieczenie, ale i zapobiega infekcjom. Minimalizuje także ryzyko powikłań i powstawania blizn.

Rana po cesarskim cięciu to głębokie rozcięcie przechodzące przez wiele powłok skórnych i otwarta rana nad spojeniem łonowym, która może być podatna na zakażenia bakteryjne czy uszkodzenia mechaniczne. Jej pielęgnacja, czyli regularne oczyszczanie i opatrywanie może znacząco przyspieszyć proces gojenia i uniknąć uszkodzenia szwów.

2. Na czym polega pielęgnacja rany po cesarskim cięciu?

Zobacz film: "Powikłania cesarskiego cięcia"

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu? Podstawowe zalecenia dotyczące pielęgnacji rany po cesarskim cięciu to:

  • regularne czyszczenie rany wodą i łagodnym mydłem (do przemywania nie używa się myjek ani gąbek), dokładne osuszanie rany po kąpieli lub prysznicu jednorazowym, papierowym ręcznikiem. Rana po cięciu cesarskim powinna być utrzymana w czystości i suchości. Po zdjęciu lub rozpuszczeniu szwów zaleca się przemywać ranę 2-3 razy dziennie, aż do całkowitego zagojenia,
  • stosowanie odpowiedniego opatrunku. Początkowo rana pooperacyjna zasłonięta jest jałowym opatrunkiem (nie należy go moczyć). Po około 2-3 dniach rezygnuje się z niego w celu zapewnienia dopływu świeżego powietrza do rany (ważne jest wietrzenie rany tak często, jak to możliwe),
  • dezynfekowanie rany 2-3 razy dziennie środkiem antyseptycznym przeznaczonym do pielęgnacji ran (nie wolno zapominać o higienie rąk),
  • obserwowanie rany pod kątem ewentualnych objawów infekcji, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, bolesność czy wydzielina. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem z powodu problemów z gojeniem rany?

Alarmujące jest pojawienie się ropnej wydzieliny lub krwi, także zaczerwienienie (czerwona rana po cc), ból, obrzęk wokół rany. Mogą to być objawy infekcji. Wskazywać na nią może również gorączka i dreszcze, podwyższona temperatura okolicy rany. Uwagi wymaga także niegojąca się rana po cesarskim cięciu czy rozejście się rany. O wszelkich powikłaniach po cesarskim cięciu należy poinformować swojego lekarza.

3. Produkty do pielęgnacji rany po cesarskim cięciu

W pielęgnacji rany po cesarskim cięciu sprawdzą się różne produkty polecane przez specjalistów. To przede wszystkim:

  • sterylny roztwór soli fizjologicznej 0,9% w jednorazowych ampułkach, który nie tylko oczyszcza ranę, ale i pozwala utrzymać jej wilgotność i zapobiegać infekcjom,
  • bezpieczne dla skóry środki płyny dezynfekujące, które nie powodują podrażnień. Sprawdzą się na przykład te, które zawierają takie substancje czynne jak na przykład oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol. Dzięki temu działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Do mycia rany można używać łagodnych detergentów, które są bezpieczne dla skóry i miękkie opatrunki, które są miękkie i chronią przed zanieczyszczeniami, ale i pozwalają skórze oddychać,
  • specjalistyczne opatrunki do ran po cesarskim cięciu, które są wykonane z materiałów hipoalergicznych i przepuszczających powietrze. To wspiera prawidłowe gojenie się rany,
  • kremy lub maści z aloesem, lub pantenolem, które pomagają w nawilżeniu skóry i przyspieszeniu gojenia się rany,
  • kremy z witaminą E, która jest znana z właściwości łagodzących i nawilżających skórę. Jej stosowanie nie tylko regeneruje skórę, ale i pozwala zapobiegać tworzeniu się blizn.

4. Naturalne metody przyspieszenia gojenia rany po cesarskim cięciu

Jeśli chodzi o inne naturalne metody przyspieszenia gojenia rany po cesarskim cięciu, to warto pamiętać, że wpływ na szybkość gojenia rany po operacji cesarskiego cięcia ma na przykład dieta. Ta powinna być zbilansowana i bogata w witaminy, minerały i białko.

Włącz do diety jaja, ryby, chude mięso (białko), cytrusy, paprykę, brokuły, ziemniaki, marchew, szpinak, mięso, owoce morza, nasiona, groszek, kapustę, jagody, truskawki, awokado (cynk), galaretki, wywar kościsty lub domowe buliony, produkty mleczne (kolagen).

Bardzo ważny jest także odpoczynek i ograniczenie wysiłku fizycznego, dźwigania oraz ruchów, które mogą narażać ranę na naciąganie i uszkodzenia. Kluczowe jest także unikanie palenia tytoniu podczas procesu gojenia się rany po cesarskim cięciu. Trzeba pamiętać, że gojenie się rany po cięciu cesarskim wymaga nie tylko uwagi i troski, ale i czasu.

Co jeszcze jest ważne? Noszenie luźnych ubrań i unikanie obcisłych (odzież nie może uciskać rany). Używanie bawełnianej, przewiewnej bielizny (gumka majtek powinna znajdować się na wysokości pępka, tak aby nie ocierała rany). Nie wolno także nosić pasów poporodowych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Następny artykuł: Dolegliwości po porodzie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze