Pęknięcie macicy

Pęknięcie macicy należy do bardzo ciężkich i dramatycznych w skutkach, zarówno dla matki, jak i dziecka, powikłań porodu. Zdarza się ono stosunkowo rzadko, przeważnie u wieloródek między 30., a 40. rokiem życia. Pękniecie macicy może powstawać zarówno samoistnie, jak i z przyczyn urazowych. Najczęściej dochodzi do niego w trakcie porodu, jednak może także dojść do pęknięcia macicy w czasie ciąży. Jeśli dojdzie do tego, to stan taki stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia matki i dziecka, dlatego istotna jest obserwacja i badanie rodzącej kobiety przez lekarza, aby w razie zauważenia jakichkolwiek symptomów odpowiednio wcześnie podjąć interwencję, a w ten sposób uratować matkę i dziecko.

Rodzaje i przyczyny pęknięcia macicy

Wyróżnia się trzy zasadnicze rodzaje pęknięcia mięśnia macicy.

Pierwsze z nich to pęknięcie retrakcyjne, wynikające najczęściej z niestosunku porodowego, czyli niewspółmierności wymiarów płodu do wymiarów miednicy kobiety rodzącej, co w zasadzie uniemożliwia poród naturalny. Jeśli poród taki nie zostanie zakończony drogą cięcia cesarskiego, to trwające długo silne skurcze macicy mogą w końcu doprowadzić do jej pęknięcia. Podobnie jest w przypadku nieprawidłowego położenia płodu, poprzecznego czy pośladkowego, które może także powodować brak postępu porodu i zagrażać pęknięciem macicy.

Drugim rodzajem jest pęknięcie urazowe. Najczęściej jest ono wynikiem nieprawidłowo wykonywanych zabiegów położniczych, takich jak obroty płodu przy nieprawidłowym jego położeniu, stosowanie kleszczy, czy ręczne wydobycie łożyska. Rzadziej jest ono wynikiem bezpośredniego urazu, kopnięcia czy uderzenia.

Trzecim rodzajem jest pęknięcie samoistne, do którego może dochodzić w czasie ciąży lub podczas prawidłowych skurczów w trakcie porodu, bez żadnej uchwytnej przyczyny. Najczęściej wynika ono ze zmian patologicznych w mięśniu macicy, jak stare blizny pooperacyjne (na przykład po cięciach cesarskich), stany po przebytym wrośniętym łożysku, wyłuszczeniu mięśniaków, a także niedorozwój macicy.

Macica pęka najczęściej w dolnym odcinku, zarówno poprzecznie, jak i podłużnie (z boku macicy). Często zdarza się także oderwanie macicy od sklepienia lub pęknięcie jej trzonu w bliźnie pooperacyjnej. Rozróżniamy także pęknięcie zupełne, kiedy to pęka mięsień na całej grubości wraz z otrzewną i płód przemieszcza się do jamy otrzewnej oraz pękniecie niezupełne, kiedy otrzewna jest nieuszkodzona, a mięsień pęka na całej grubości lub nie.

Objawy i leczenie pęknięcia macicy zagrażającego i dokonanego

Zanim dojdzie do pęknięcia macicy często można zaobserwować objawy, które mogą świadczyć o zagrażającym jej pęknięciu i podjąć wczesną interwencję. W takich przypadkach czynność skurczowa jest jeszcze zachowana, obserwuje się bolesne napięcie macicy, szczególnie w jej dolnej części i to nawet w przerwach między skurczami. Przez powłoki dostrzega się napięcie więzadeł obłych macicy, tętno może być przyspieszone, a temperatura ciała rodzącej podwyższona. Nie zawsze jednak wszystkie te objawy mogą być obecne.

Jeśli pęknięcie macicy się już dokona, pojawia się nagły i niezwykle silny ból brzucha, akcja skurczowa ustaje, a u rodzącej pojawiają się objawy wstrząsu, czyli nitkowate tętno, blada i zlana potem skóra. Badając brzuch da się wyczuć obkurczoną macicę oraz urodzony do jamy otrzewnej płód. Nie wyczuwa się już także części przodującej płodu tam, gdzie była ona poprzednio wyczuwalna.

W leczeniu pęknięcia macicy zagrażającego podaje się jak najszybciej środki rozkurczowe i kończy poród cesarskim cięciem. Jeśli pękniecie już się dokonało, życie rodzącej może uratować tylko natychmiastowe otwarcie brzucha, wydobycie płodu i zaszycie lub w ostateczności usunięcie pękniętej macicy, a następnie intensywne transfuzje krwi.

Porozmawiaj o tym na Szpitale »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Pawelczyk Ginekolog - położnik 2 odpowiedzi ciąża Pawelczyk:

Dzień dobry,mam pytanie ,10 miesięcy temu urodziłam synka przez cesarskie cięcie,wiem,że nie powinnam szybko zachodzić w kolejną ciążę po cesarce,używałam antykoncepcji,lecz chyba zawiodła,chciałabym zapytać czy w związku z tym,że tak szybko zaszłam w...

~Szani84 Ginekolog - położnik 1 odpowiedź zabezpieczania ~Szani84:

witam chciałam zapytać się jak to jest z globulkami dopochwowymi "patentex oval". Gdy byłam u ginekologa to powiedział mi że mimo iż zabezpieczamy się tymi globulkami to powinnam jeszcze stosować inne zabezpieczenie ponieważ przy tych globulkach jest...

Artykuły Pęknięcie macicy

Budowa macicy
Pęknięcie macicy Budowa macicy

Wiedza dotycząca tego, jak macica jest zbudowana i jak funkcjonuje, pozwala na pogłębienie wiadomości dotyczących cyklu menstruacyjnego oraz płodności kobiety. Pewne fakty są wykorzystywane w naturalnych metodach planowania rodziny. Są to szczególnie...

Pęknięcie szyjki macicy
Wady porodu domowego Pęknięcie szyjki macicy

Pęknięcie szyjki macicy ma zazwyczaj miejsce w trakcie porodu siłami natury, gdy zabiegi położnicze są wykonywane zbyt wcześnie, tzn. gdy nie ma jeszcze odpowiedniego rozwarcia szyjki macicy.

Wskazania do indukcji porodu Pęknięcie pęcherza płodowego

Pęknięcie pęcherza płodowego to typowy objaw zbliżającego się porodu. Niekiedy jednak do pęknięcia pęcherza płodowego dochodzi wcześniej. Co dzieje się po pęknięciu pęcherza?

Poród przedwczesny Przedwczesne pęknięcie wód płodowych

Pęcherz płodowy, który uformowany jest z błon płodowych, jest środowiskiem rozwoju dziecka i chroni je przed infekcjami. Zawartość płynu owodniowego w pęcherzu wpływa na wzrost i rozwój płuc u dziecka. Kiedy dojdzie do jego rozerwania, może...

Niepłodność kobiet Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to łagodne zmiany nowotworowe, najczęściej umiejscowione w trzonie macicy. Tylko duże guzy w macicy powodują jakiekolwiek dolegliwości. Są niegroźne dla zdrowia.

Objawy porodu Obniżenie macicy

Obniżenie macicy to stosunkowo częste zjawisko u kobiet po 30 roku życia, zwłaszcza u tych, które maja za sobą ciążę i poród. Na początku przypadłość ta nie stanowi zbyt dużego problemu.

Test ciążowy online Rozpulchnienie macicy

Rozpulchnienie macicy to objaw ciążowy, który pojawia się także w czasie owulacji, kiedy kobieta ma dni płodne. Aby stwierdzić ciążę, najlepiej zrobić test ciążowy i iść do ginekologa.

Budowa macicy
Pęknięcie macicy Budowa macicy

Budowa macicy pozwala na lepsze zrozumienie cyklu menstruacyjnego i płodności kobiety. Funkcjonowanie macicy jest ściśle powiązane z jej prawidłową budową.

Infekcje okolic intymnych w ciąży Skracanie szyjki macicy w ciąży

Skracanie szyjki macicy powinno następować pod koniec ciąży, gdy ciało kobiety przygotowuje się do porodu. Czasami dochodzi do niego wcześniej, co może skutkować poronieniem lub porodem przedwczesnym.

Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej Zapalenie błony śluzowej macicy

Zapalenie błony śluzowej macicy to skutek infekcji po różnego rodzaju zabiegach przezpochwowych, łyżeczkowaniu i po porodzie, jeśli nie całe łożysko zostało wydalone. Leczenie obejmuje antybiotyki.

Mięśniaki macicy Leczenie mięśniaków macicy

Dwa główne nurty leczenia mięśniaków macicy to leczenie farmakologiczne oraz leczenie operacyjne. Na chirurgiczne terapie mięśniaków składa się m.in. miomektomia, histerektomia i embolizacja.

Mięśniaki macicy Usuwanie mięśniaków macicy

Usuwanie mięśniaków macicy polegać może albo na ich wyłuszczaniu – miomektomia, albo na całkowitej resekcji macicy – histerektomia. Od niedawna możliwa jest embolizacja mięśniaków macicy.

Nadżerka szyjki macicy w ciąży
Cytologia w ciąży Nadżerka szyjki macicy w ciąży

Nadżerka w ciąży nie jest poważnym problemem. Dobrze jest ją jednak wyleczyć przed planowaniem ciąży. Unikniemy wtedy krwawień w ciąży wywołanych przez nadżerkę, które sugerują poronienie.

Objawy mięśniaków macicy
Mięśniaki macicy Objawy mięśniaków macicy

Objawy mięśniaków macicy to głównie bardzo obfite miesiączki, bóle w dole brzucha i uczucie obcego ciała w okolicach jamy brzusznej. Do potwierdzenia mięśniaków trzeba zrobić badanie USG.

Rozwarcie szyjki macicy
Masaż szyjki Rozwarcie szyjki macicy

Rozwarcie szyjki macicy do 10 cm następuje w pierwszym okresie porodu, chociaż dojrzewanie szyjki macicy do rozwierania i urodzenia maluszka zaczyna się jeszcze w trakcie ciąży.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Skurcze macicy w ciąży

Skurcze macicy należą do typowych dolegliwości ciążowych. Jakie typy skurczów pojawiają się u ciężarnych i co oznaczają?

Szyjka macicy przed okresem
Czynnik szyjkowy Szyjka macicy przed okresem

Badanie położenia szyjki macicy wykonują zwykle kobiety, które chcą ustalić czas owulacji. Pozycja i cechy szyjki macicy pozwalają również na sprawdzenie, czy zbliża się okres.

Zdrowie kobiety Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy (ang. cervical cancer) to nowotwór złośliwy szyjki macicy, wywoływany głównie przez wirus brodawczaka ludzkiego (wirus HPV – Human Papilloma Virus). Rozwój choroby zaczyna się zazwyczaj od wewnątrznabłonkowej...

Zdrowie kobiety Nadżerka szyjki macicy

Mianem nadżerki określa się żywoczerwony nabłonek gruczołowy pojawiający się w pochwie zamiast prawidłowego nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Do rozwoju nadżerki dochodzi na skutek zaburzeń hormonalnych lub braku leczenia stanów zapalnych dróg...

Poród naturalny po cesarskim cięciu
Etapy porodu naturalnego Poród naturalny po cesarskim cięciu

(...) związanym z porodem naturalnym po cesarce jest ryzyko pęknięcia macicy podczas porodu. Pęknięcie macicy w ponad połowie przypadków ... mogą pojawić się bradykardia lub tachykardia oraz późne deceleracje. Pęknięcie macicy prowadzi do zatrzymania skurczów...

Przyczyny porodu przedwczesnego Krwawienie przed porodem

(...) dni lub kilka godzin. Innymi przyczynami krwawienia przed porodem mogą być: polip szyjki macicy, pęknięcie...

Infekcje okolic intymnych w ciąży Krwotok w ciąży

(...) lub całkowite uwolnienie dziecka. Pęknięcie macicy zdarza się rzadko, ale jest bardzo groźne dla matki i dziecka. Około 40% kobiet,...

Przyczyny poronienia Czynniki fizyczne (toksyny, urazy, trujące gazy)

(...) Możliwe powikłania, to m. in. odklejenie łożyska, poród przedwczesny, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, pęknięcie macicy oraz bezpośredni uraz płodu. Szybkie przyspieszenie, zwolnienie lub bezpośrednia siła działająca na brzuch ciężarnej...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij