Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Peeling w ciąży

Avatar placeholder
05.10.2020 14:51
Peeling w ciąży
Peeling w ciąży

Regularne złuszczanie skóry stymuluje jej odnowę i sprawia, że jest ona miękka i gładka. Niestety jest to często pomijany krok w pielęgnacji skóry. Szczególnie w przypadku kobiet w ciąży, które obawiają się, że preparaty złuszczające mogą w jakiś sposób zaszkodzić dziecku.

spis treści

1. Czy można stosować peeling w ciąży?

Nasza skóra nieustannie się złuszcza. Jest to spowodowane postępującym procesem produkcji nowych jej komórek, co w konsekwencji powoduje spychanie starszych komórek do wierzchniej warstwy skóry, a następnie ich obumieranie i złuszczanie. Wraz z procesem starzenia się proces ten znacznie się spowalnia. Z tego względu wskazane jest systematyczne stosowanie peelingu, aby ciągle stymulować odnowę komórkową. Istnieją peelingi bazujące na drobinach ścierających, takich jak cukier, sól, kruszone orzechy czy drobiny pumeksu, a także peelingi chemiczne bazujące na działaniu enzymów oraz kwasów, takich jak kwas glikolowy oraz kwas salicylowy.

Regularne złuszczanie skóry sprawia, że staje się ona niezwykle gładka. Ponadto wówczas, gdy naskórek jest odpowiednio złuszczony, substancje aktywne znajdujące się w kosmetykach mogą wniknąć w głębsze jego warstwy.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Peelingi ziarniste, a także peelingi enzymatyczne można bezpiecznie stosować w ciąży. Ważne jest to, aby dobierać je odpowiednio do typu skóry. W przypadku skóry trądzikowej lepiej wybierać peelingi na bazie enzymów, gdyż nie spowoduje to rozprzestrzenienia się stanów ropnych na inne, zdrowe partie skóry. Enzymy powodują rozluźnienie połączeń pomiędzy obumarłymi a żywymi komórkami skóry. Dzięki temu ułatwiony jest proces naturalnej eksfoliacji, tj. złuszczania skóry.

Peeling enzymatyczny jest również wskazany dla cery wrażliweji naczyniowej. W tym przypadku można również stosować peelingi zawierające w składzie łagodnie działające glinki, koloidalne płatki owsiane, nasiona owoców miękkich czy proszki ziół. Taki naturalny peeling działa bardzo łagodnie na skórę. W przypadku skóry mieszanej lub cery tłustej można wybierać peelingi zawierające w składzie drobinki ścierające.

2. W jaki sposób prawidłowo złuszczać skóre peelingiem?

Przed nałożeniem na skórę peelingu, dokładnie oczyść ją za pomocą żelu myjącego. Jeżeli stosujesz peeling ziarnisty, to nałóż go na wilgotną powierzchnię skóry i wykonuj koliste ruchy przez okres około 2 minut. Pamiętaj o tym, aby zwracać szczególną uwagę na partie skóry silniej rogowaciejące, takie jak broda czy skrzydełka nosa. Jeżeli używasz peelingu enzymatycznego, wystarczy, że po oczyszczeniu skóry nałożysz go grubą warstwą na okres ok. 10 minut. Następnie wystarczy go spłukać wodą lub przemyć skórę odpowiednim tonikiem czy płynem micelarnym. Pamiętaj o tym, aby nie stosować peelingu w obrębie skóry okolic oczu.

Jeżeli jesteś w ciąży, być może zauważyłaś różne dolegliwości skórne w obrębie swojej skóry. Ciąża to okres, podczas którego znacznie zwiększa się poziom hormonów we krwi. Z tego względu twoja skóra może inaczej reagować na kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne stosowane do tej pory. Jeżeli po zastosowaniu kosmetyku zauważysz jej podrażnienie, koniecznie zmień preparat na inny.

Następny artykuł: Piękno i dobre samopoczucie w trakcie ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze