Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Padaczka w ciąży - poród u kobiet z epilepsją

Padaczka nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę
Padaczka nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę (Adobe Stock)

Padaczka w ciąży? Choroba ta nie stanowi przeciwwskazania, by zajść w ciążę. Kobiety chorujące na padaczkę bardzo często rodzą zdrowe dzieci, jednak wiadomo, że ze względu na swoją przypadłość wymagają szczególnej troski zarówno ze strony położnika, jak i lekarza neurologa. Współpraca ciężarnej z personelem medycznym zmniejsza ryzyko komplikacji zdrowotnych u płodu i powikłań w czasie ciąży. Panie cierpiące na epilepsję mogą zatem zdecydować się na planowanie ciąży. Muszą jedynie przestrzegać zaleceń lekarzy, by zminimalizować ryzyko napadów choroby w okresie ciąży.

spis treści

1. Ataki padaczki w ciąży

Padaczka a ciąża? Padaczka (inaczej epilepsja) jest chorobą o bardzo złożonym podłożu i zaburzeniem neurologicznym, wpływającym na przebieg ciąży. Wiele kobiet chorujących na epilepsję obawia się, że wskutek ciąży ilość napadów drgawkowych zwiększy się.

Badania naukowców wskazują, że u połowy kobiet, które oczekują dziecka, nie dochodzi do częstszych napadów padaczki. Ciąża w tym wypadku nie ma żadnego znaczenia. U 1/3 przyszłych mam cierpiących na epilepsję ciąża nasila napady drgawek.

2. Jak padaczka wpływa na ciążę?

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Jak choroba wpływa na ciążę i rozwój płodu? W zdecydowanej większości dzieci epileptyczek rodzą się zdrowe i prawidłowo się rozwijają przez całą ciążę. Niektóre badania sugerują, że u kobiet chorujących na padaczkę poród częściej przebiega operacyjnie, tzn. przeprowadza się cesarskie cięcie.

Kiedy dziecko może urodzić się chore? Tylko w nielicznych przypadkach notuje się wrodzone wady u dzieci albo zmiany o charakterze nowotworowym. Nie jest to jednak spowodowane samą chorobą matki – epilepsją – raczej jest to niepożądany skutek przyjmowanych w czasie ciąży leków przeciwdrgawkowych.

Padaczka - dziedziczenie? Jeśli jedno z rodziców choruje na padaczkę, ryzyko jej wystąpienia u potomstwa przewyższa ryzyko populacyjne i wynosi 4 proc., gdy na padaczkę choruje ojciec i 8 proc. gdy na padaczkę choruje matka.

Padaczka u dzieci
Padaczka u dzieci

Padaczka to choroba centralnego układu nerwowego, charakteryzująca się przerwami w wysyłaniu sygnałów

przeczytaj artykuł

3. Leki na padaczkę a ciąża

Jakie zatem leki stosować w czasie ciąży, by nie zaszkodzić dziecku? Jak urodzić zdrowe dziecko przy padaczce? U kobiet z nawracającymi napadami drgawek stosuje się najczęściej: fenobarbital, kwas walproinowy, hydantoinę i karbamazepinę. Dla kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia nie jest bezpieczny lek Vetira 500 lub Normeg, których substancją czynną jest lewetiracetam.

Badania medyczne potwierdzają, że najbardziej bezpieczna dla płodu substancja to karbamazepina i to właśnie ją stosuje się najczęściej w leczeniu padaczki u ciężarnych kobiet.

Warto pamiętać, że w pierwszym trymestrze ciąży mogą pojawić się ciążowe wymioty, które powodują, że lek zostaje zwrócony, a dawka substancji we krwi spada. Trzeba zatem kontrolować stężenie leków w surowicy krwi przynajmniej raz w miesiącu i modyfikować dawki.

O sposobie leczenia epilepsji w ciąży decydują neurolog i lekarz położnik. W przypadku kobiet cierpiących na łagodny typ padaczki z rzadkimi napadami drgawek warto rozważyć możliwość odstawienia leków.

U kobiet z wysokim ryzykiem napadu epilepsji lepiej podawać leki przeciwdrgawkowe, nawet w pierwszym okresie ciąży, gdyż niekontrolowany napad może przynieść więcej szkód niż regularne przyjmowanie lekarstw przez ciężarną.

Jak epilepsja matki może wpływać na noworodka? Przyjmowane przez kobietę w czasie ciąży leki na epilepsję mogą uprawdopodabniać u dziecka zaburzenia krzepliwości krwi z powodu niedoboru witaminy K, dlatego trzeba zbadać stężenie leków we krwi maluszka.

Jakie suplementy przy padaczce? Dobrym wyborem będą kwasy omega-3, które mają korzystny wpływ na częstość występowania napadów padaczkowych, a dodatkowo są niezbędne dla prawidłowego rozwoju malucha.

4. Padaczka a karmienie piersią

A co z karmieniem dziecka? Leki przyjmowane przez kobietę przechodzą do mleka, ale nie istnieją doniesienia, które świadczyłyby o tym, że sztuczne karmienie jest lepsze niż karmienie piersią.

Epilepsja ciężarnej jest na pewno utrudnieniem i wymaga szczególnej troski ze strony lekarzy o stan zdrowia kobiety i jej dziecka, ale nie przekreśla szans na to, by cieszyć się z macierzyństwa.

5. Czy padaczka jest wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Padaczka jest najczęściej spotykaną patologią neurologiczną w ciąży. Chociaż często nie ma przeciwwskazań do naturalnego porodu u ciężarnych chorujących na padaczkę, istnieje pewna grupa kobiet w ciąży cierpiących na tę chorobę, które w czasie ciąży miewają nawracające oraz przedłużające się ataki padaczki. W takim przypadku ryzyko wystąpienia padaczki jest tak duże, że rozwiązanie powinno odbyć się poprzez cesarskie cięcie.

Ostateczna kwalifikacja zależy zawsze od oceny stanu neurologicznego matki, decyzja w takich przypadkach podejmowana jest indywidualnie.

6. Czy kobiety z padaczką mogą rodzić naturalnie?

Jak wspomniałyśmy wyżej, epilepsja nie jest bezwzględnym wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. Ważne jest jednak, aby droga porodu uwzględniała wskazania położnicze. Koniecznie należy podjąć wszelkie środki ostrożności.

Podczas porodu i bezpośrednio po nim u ciężarnych cierpiących na padaczkę mogą wystąpić drgawki - mogą być wywołane przez ból, stres, złe wchłanianie leków czy hiperwentylację. Gdy pojawią się drgawki, należy natychmiast wdrożyć leczenie objawowe.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze