Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Ostra niewydolność oddechowa

Avatar placeholder
12.10.2020 12:18
Ostra niewydolność oddechowa
Ostra niewydolność oddechowa

Ostra niewydolność oddechowa jest wywoływana przez różne czynniki uszkadzające płuca. Wskutek ostrej reakcji ze strony płuc, w narządzie pojawia się obrzęk wywołany wzrostem przepuszczalności. Zapalenie miąższu płucnego utrudnia wymianę gazową i prowadzi do hipoksemii (obniżenia ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi), a w rezultacie do hipoksji, czyli niedoboru tlenu w tkankach. Ostrą niewydolność oddechową należy odróżnić od zespołu zaburzeń oddychania noworodka.

spis treści

1. Przyczyny ostrej niewydolności płucnej

Przyczyny niewydolności płucdzielimy na płucne i pozapłucne. Wśród płucnych, niewydolność mogą wywołać:

  • zapalenie płuc,
  • uraz klatki piersiowej,
  • oddychanie dymem i toksynami,
  • podtopienie,
  • aspiracja treści żołądkowych.

Wśród przyczyn pozapłucnych wyróżniamy:

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"
  • sepsę,
  • wstrząs,
  • oparzenia,
  • urazy,
  • ostre zapalenie trzustki,
  • rzucawkę,
  • nadciśnienie śródczaszkowe.

2. Objawy ostrej niewydolności oddechowej

Ostra niewydolność oddechowa rozpoczyna się nagle i od razu ma ostre objawy. W odróżnieniu od przewlekłej niewydolności oddechowej, jej efekty są odwracalne.

W przypadku ostrej niewydolności oddechowej dochodzi do obrzęku i stanu zapalnego wewnątrz płuc. Hipoksemia, a po niej hipoksja prowadzą do kwasicy mleczanowej, która wywołuje śmierć niedotlenionych komórek. Niewydolność wielonarządowa, wraz z niedokrwistością i osłabieniem obwodowego przepływu krwi może już oznaczać śmierć, jeśli w porę nie zostanie podjęte leczenie.

U osób dotkniętych niewydolnością oddechową pojawia się tachykardia, podnosi się ciśnienie tętnicze, zwiększa się objętość wyrzutowa serca. Dochodzi do hiperwentylacji i niewydolności prawokomorowej serca. Skóra chorego staje się sina (sinica). Krzepliwość krwi się zwiększa, wskutek jej zwiększonej lepkości (poliglobulii), co oznacza, że mogą pojawić się powikłania zakrzepowe.

3. Badania w przypadku ostrej niewydolności oddechowej

Aby stwierdzić ostrą niewydolność oddechową, bada się wskaźnik oksygenacji, czyli natlenowania w mieszaninie oddechowej. U cierpiących na niewydolność oddechową oksygenacja wynosi poniżej 200 mmHg. Zmiany w płucach są widoczne także na zdjęciu rtg płuc. Zmiany te mogą pojawić się nieco później niż objawy.

Oprócz tego w niektórych przypadkach zakłada się cewnik Swana-Ganza i mierzy się tzw. ciśnienie zaklinowania w naczyniach włosowatych w płucach. Dzięki takiemu pomiarowi można zbadać ciśnienie w lewym przedsionku serca, a ono z kolei zależy od wydolności lewej komory serca. W przypadku ostrej niewydolności oddechowej, wynik wynosi poniżej 18 mmHg. Nie zawsze jest możliwość wykonania takiego badania. Podobne dane można otrzymać dzięki innym, mniej inwazyjnym i ryzykownym badaniom, takim jak echokardiografia, osłuchiwanie i badanie ośrodkowego ciśnienia żylnego.

Ostra niewydolność oddechowa wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. Niezbędna jest mechaniczna wentylacja i intensywna opieka medyczna. Wskutek ostrej niewydolności oddechowej może dojść do niewydolności wielonarządowej, czyli niewydolności dotykającej co najmniej dwóch układów lub narządów. Niewydolność może dotknąć centralnego układu nerwowego, wątroby, nerek, a także układu krążenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze