Opryszczka w ciąży

Opryszczka w ciąży to bardzo niebezpieczna choroba, ponieważ grozi zaburzeniami rozwojowymi płodu, a nawet śmiercią noworodka. Opryszczka należy do chorób wirusowych, atakujących błony śluzowe i skórę. Bardzo łatwo jest się nią zarazić. Wywoływana jest przez wirusa HSV – ang. Herpes Simplex Virus. Opryszczka ma zwykle charakter przewlekły i nawrotowy, jej leczenie jest dość żmudne. Główne odmiany opryszczki to opryszczka wargowa oraz opryszczka narządów płciowych. Ta ostatnia jest szczególnie niebezpieczna w ciąży.

Spis treści:
  1. 1. Rodzaje opryszczki
  2. 2. Objawy opryszczki
  3. 3. Opryszczka genitalna w ciąży
  4. 4. Zagrożenia ciąży powodowane przez opryszczkę
  5. 5. Leczenie opryszczki w ciąży

1. Rodzaje opryszczki

Opryszczka należy do chorób zakaźnych. Wywołuje ją wirus HSV, który występuje w dwóch odmianach – wirus HSV1 oraz wirus HSV2. Do zakażenia opryszczką dochodzi najczęściej drogą kropelkową, przez dotyk oraz kontakty seksualne. HSV1 zazwyczaj rozprzestrzenia się przez błony śluzowe jamy ustnej i chorobowo zmienioną skórę twarzy, natomiast HSV2 przez błonę śluzową i skórę narządów płciowych i okolic odbytu. Zdarza się, że rodzaj atakującego organizm wirusa nie ma wpływu na lokalizację objawów choroby. Tak więc jeden i drugi rodzaj wirusa mogą wywoływać opryszczkę na ustach albo opryszczkę genitalną. Opryszczka narządów płciowych w ciąży jest bardzo niebezpieczna dla płodu, ponieważ wirus HSV może przenikać z krwią przez łożysko i stać się przyczyną poważnych wad rozwojowych dziecka, takich jak wodogłowie, zaburzenia układu nerwowego czy problemy ze wzrokiem.

2. Objawy opryszczki

Opryszczka na ustach popularnie nazywana jest „zimnem” lub „skwarkiem”. Objawia się nieestetycznymi przebarwieniami lub/i pęcherzykami w okolicy ust. Drobnym, wypełnionym płynem pęcherzykom towarzyszy najczęściej swędzenie. Gdy pęcherzyki pękają, wypływa z nich płyn i powstają stwardniałe strupki. Wystąpienie opryszczki wargowej zapowiada z reguły lekkie mrowienie w okolicy ust utrzymujące się około dwóch dni. Odpowiednio leczona opryszczka na ustach utrzymuje się od kilku dni do dwóch tygodni. Niestety, nawet jednorazowe zachorowanie na opryszczkę sprawia, że wirus HSV pozostaje w organizmie na całe życie, nawet gdy ustępują objawy choroby. Wirus uaktywnia się za każdym razem, gdy spada odporność organizmu, np. pod wpływem stresu, miesiączki, zimna czy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV.

Opryszczka genitalna jest bardziej niebezpieczna niż opryszczka wargowa, szczególnie dla kobiet w ciąży. Opryszczka narządów płciowych objawia się małymi, bolesnymi i swędzącymi pęcherzykami, które z czasem przybierają postać owrzodzeń w miejscach intymnych (wargi sromowe, pochwa, szyjka macicy, wnętrze ud, pośladki, odbyt). Można się nią zarazić przez odbycie stosunku płciowego z zainfekowaną osobą. Według ostatnich badań, opryszczką genitalną łatwo zarazić noworodka w trakcie porodu. W razie wystąpienia opryszczki genitalnej w ciąży trzeba niezwłocznie udać się do ginekologa i podjąć leczenie.

3. Opryszczka genitalna w ciąży

Do zakażenia opryszczką genitalną dochodzi najczęściej w przedziale wiekowym 14-29 lat. Szacuje się, że 15-30% populacji po okresie dojrzewania ma swoiste przeciwciała. Wirusem HSV na świecie, jak podają statystyki, zakażonych jest średnio ponad 20% kobiet w ciąży. U około 2% tych kobiet do zakażenia opryszczką dochodzi w czasie ciąży, co jest bardzo niebezpieczne dla rozwoju płodu i narodzin dziecka. Do 90% infekcji na początku ma charakter bezobjawowy. Wirus występuje w organizmie w postaci ukrytej, co oznacza, że osoba może nawet nie wiedzieć, że jest zakażona opryszczką (jest nosicielem choroby) i poprzez kontakty seksualne zarażać innych.

Problem zakażenia wirusem opryszczki narządów płciowych dotyczy około miliarda osób na całym świecie. Jest to najczęstsza choroba przenoszona drogą płciową, częstsza niż rzeżączka czy kiła. Podczas zakażenia pierwotnego, czyli takiego, w którym do kontaktu z wirusem dochodzi po raz pierwszy, objawy infekcji występują zaledwie u 10-20% zakażonych. Pozostała część chorych ma bezobjawową postać opryszczki. Objawy choroby pojawiają się do dwóch tygodni od momentu zakażenia. Do tego czasu wirus HSV namnaża się w miejscu zetknięcia się z organizmem i w węzłach chłonnych, które mogą stać się większe i bolesne.

4. Zagrożenia ciąży powodowane przez opryszczkę

Opryszczka w ciąży, zarówno wargowa, jak i genitalna, wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Opryszczka na ustach nie jest jednak tak niebezpieczna dla dziecka, jak opryszczka rozwijająca się w miejscach rodnych. Lekarz powinien monitorować stan pacjentki z opryszczką – wykonywać częste badania kontrolne, zlecić badanie na obecność wirusów opryszczki. To on decyduje, jaka będzie forma porodu. Zwykle aktywna opryszczka genitalna w trzecim trymestrze ciąży jest wskazaniem do cesarskiego cięcia, ponieważ aż 85% wszystkich zakażeń HSV u noworodków ma miejsce w czasie porodu. Infekcja okołoporodowa grozi dziecku niezależnie od stadium choroby, w jakim znajduje się matka.

Do zarażenia dziecka wirusem opryszczki dochodzi:

  • w czasie ciąży – wirus migruje drogą krwionośną przez łożysko lub drogą wstępującą z pochwy przez szyjkę macicy;
  • w czasie porodu – noworodek przechodzący przez kanał rodny ma kontakt z wydzieliną ze zmian chorobowych u matki, występujących w obrębie narządów płciowych;
  • poprzez przeniesienie wirusa od matki na dziecko w wyniku dotyku, pocałunku (ręce, usta).

Zakażenie wirusem opryszczki często ma dla dziecka tragiczny skutek, może doprowadzić do śmierci. Bez leczenia umiera 50-80% zakażonych dzieci. Śmiertelność noworodków zarażonych HSV jest bardzo wysoka. Zakażenie płodu w dwóch pierwszych trymestrach ciąży grozi zaburzeniami rozwojowymi dziecka lub poronieniem. Zakażenie płodu w trzecim trymestrze ciąży najczęściej prowadzi do porodu przedwczesnego. Gdy wirus dostanie się do krwi płodu, uszkadza centralny układ nerwowy dziecka i ważne dla życia narządy wewnętrzne.

5. Leczenie opryszczki w ciąży

Gdy objawy opryszczki pojawią się w czasie trwania ciąży, należy podjąć leczenie, które zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotu choroby i bezobjawowej obecności cząsteczek wirusa na błonach śluzowych w okresie okołoporodowym. Aby nie dopuścić do zarażenia się opryszczką w ciąży, warto unikać wszelkich kontaktów z osobami chorymi, wychłodzenia organizmu i zadbać o odpoczynek, sen oraz relaks. Należy pamiętać, że metody walki z opryszczką, takie jak maści, pasty cynkowe czy plastry jedynie łagodzą objawy opryszczki, ale nie niszczą wirusa. Nie ma bowiem skutecznego leku, który raz na zawsze usunąłby HSV z zakażonego organizmu.

Stosuje się zatem leczenie objawowe. Lekarz przepisuje zwykle leki zawierające pencyklowir, acyklowir, walacyklowir czy famcyklowir oraz maści do stosowania miejscowego. Czasem wspomagająco zaleca się zażywanie witamin z grupy B. Nie wolno używać w tym czasie kortykosteroidów, które przedłużają czas leczenia. Czasem w celu złagodzenia swędzenia czy pieczenia pochwy w przypadku opryszczki genitalnej zaleca się wykonywanie nasiadówek z dodatkiem leków o działaniu wysuszającym i antyseptycznym.

Bibliografia

  • Jonderko G., (red.), Podręczna encyklopedia zdrowia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002, ss. 512-513, ISBN 978-83-7506-075-1.
Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Małgosia Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Ciąża i wirus opryszczki Małgosia:

Dr Rudnicka: Ciąża to najgorszy okres na spotkanie z wirusem opryszczkiOpryszczka w ciąży zagraża zdrowiu i życiu dziecka. A najbardziej niebezpieczne jest, gdy kobieta spotyka się z wirusem opryszczki po raz pierwszy w ciąży - podkreślała dr Iwona Rudnicka...

martika.k. 9 miesięcy, ciąża 5 odpowiedzi Opryszczka w ciąży martika.k.:

Czy są może dziewczyny, które mają opryszczkę w ciąży. Napiszcie czy przechodziłyście już to paskudztwo kiedyś czy pierwszy raz. Czy jest to HSV 1 czy HSV 2. Ja jestem w 30 tyg. Dostałam opryszczki wargowej, niestety co gorsza od jakiegoś czasu skraca...

Muminka Zdrowie i pielęgnacja 37 odpowiedzi opryszczka Muminka:

Witam. Mąż ma opryszczkę. Ja w ciąży, dwoje małych dzieci. Boje się, że się pozarażamy, przede wszystkim o nienarodzonego Malucha się boję, bo wiadomo, opryszczka w ciąży groźna rzecz. Kupił dzis na to Herpex (za namową farmaceutki) .

pokaż 5 następnych

Artykuły Opryszczka w ciąży

Wirus opryszczki
Opryszczka w ciąży Wirus opryszczki

Opryszczka (zimno, febra jak określa się ją potocznie) to często występująca wirusowa choroba zakaźna skóry i błon śluzowych. Szacuje się, że wirusem tym zakażone jest od 70 do 95% populacji ludzi na świecie. W tym u około 80% zakażenie przebiega...

Opryszczka w ciąży Opryszczka w ciąży na ustach

Opryszczka w ciąży na ustach objawia się w postaci małych pęcherzyków wypełnionych surowiczym płynem, które mogą pękać. Po pewnym czasie na ustach w miejscu pęcherzyków tworzą się strupy i opryszczka powoli zaczyna się goić.

Opryszczka narządów płciowych w ciąży
Opryszczka w ciąży Opryszczka narządów płciowych w ciąży

Zarażenie opryszczką narządów płciowych w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka. Opryszczka narządów płciowych wywoływana jest w 95% przypadków przez wirus opryszczki typu 2 (HSV2 - Herpes simplex virus typ 2). W przebiegu choroby mogą wystąpić zmiany...

Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciążyOdtwórz wideo
Opryszczka w ciąży Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciąży

Badania wskazują, że jedno na 3000-5000 dzieci jest zakażonym wirusem opryszczki przez swoją matkę. Warto wiedzieć, że taka choroba często kończy się bardzo źle, bo brak leczenia prowadzić może nawet do śmierci.  Ocenia się, że następuje to u 50-80%...

Poród u kobiet zainfekowanych wirusem opryszczkiOdtwórz wideo
Opryszczka w ciąży Poród u kobiet zainfekowanych wirusem opryszczki

Leczenie opryszczki jest bardzo ważne, zwłaszcza w czasie ciąży, bo jest to poważna infekcja, która zagraża zarówno matce jak i dziecku. Nigdy nie należy więc jej bagatelizować, bo konsekwencje mogą być tragiczne. Jeśli więc zauważy się pierwsze...

Wyleczalność opryszczki narządów płciowychOdtwórz wideo
Opryszczka w ciąży Wyleczalność opryszczki narządów płciowych

Opryszczka jest na tyle podstępną chorobą, że nawet jeśli jej objawy ustąpią to nadal pozostaje ona w organizmie człowieka i uaktywnia się zawsze wtedy, gdy spada odporność. W takim przypadku może ona zaatakować zarówno wargi na twarzy jak i uwidocznić...

Wirus opryszczki - drogi zarażeniaOdtwórz wideo
Opryszczka w ciąży Wirus opryszczki - drogi zarażenia

Wyróżnia się dwie odmiany wirusa opryszczki pospolitej: HSV-1  (atakujący okolice warg) i HSV-2 (występujący na narządach płciowych). Drugi z wymienionych to otoczkowy DNA-wirus z rodziny herpeswirusów, który jest jednym z najbardziej...

Dlaczego warto mówić o opryszczce?Odtwórz wideo
Opryszczka w ciąży Dlaczego warto mówić o opryszczce?

Choroba wirusowa jaką jest opryszczka jest bardzo niebezpieczna i szacuje się, że zakażeniu ulega nawet 3000-5000 dzieci. Może to nastąpić zarówno w fazie płodowej jak i noworodkowej, a infekcja przenosi się od matki. Warto wiedzieć, że opryszczka jest...

Opryszczka - "wredny" wirusOdtwórz wideo
Opryszczka w ciąży Opryszczka - "wredny" wirus

W wielu przypadkach, bo aż w 80-90% zakażenie wirusem opryszczki ma charakter bezobjawowy. Jest to okres, w którym, po ustąpieniu objawów pierwotnej infekcji, choroba przechodzi w okres utajenia. Po nim często pojawiają się zmiany o charakterze...

Opryszczka narządów płciowychOdtwórz wideo
Opryszczka w ciąży Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych Opryszczka jest jedną z najpowszechniejszych chorób wirusowych skóry i błon śluzowych, często o przewlekłym i nawrotowym przebiegu. Jest to choroba zakaźna, wywoływana przez wirusa HSV (Herpes Simplex Virus),...

Opryszczka w ciąży Opryszczka w ciąży na ustach

Opryszczka w ciąży na ustach spowodowana jest pierwotnym zakażeniem lub reaktywacją uśpionego w organizmie wirusa HSV1. Aktywna opryszczka w ciąży może nieść dla płodu poważne konsekwencje zdrowotne.

Opryszczka narządów płciowych w ciąży
Opryszczka w ciąży Opryszczka narządów płciowych w ciąży

Opryszczka narządów płciowych jest niebezpieczna dla płodu. W czasie porodu siłami natury może dojść do zakażenia noworodka przez matkę. Wirus HSV2 na zawsze zagnieżdża się w zwojach nerwowych.

Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciążyOdtwórz wideo
Opryszczka w ciąży Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciąży

Badania wskazują, że jedno na 3000-5000 dzieci jest zakażonym wirusem opryszczki przez swoją matkę. Warto wiedzieć, że taka choroba często kończy się bardzo źle, bo brak leczenia prowadzić może nawet do śmierci.  Ocenia się, że następuje to u 50-80%...

Dziecięce choroby Opryszczka

Opryszczka u dzieci charakteryzuje się występowaniem na wargach ust i na skórze pęcherzyków surowiczych, które mają skłonność do pękania, a po kilku dniach pokrywają się nieestetycznymi strupami.

Zdrowie dziecka Opryszczka u noworodka

Wirus opryszczki może wywołać u noworodka zagrożenie zdrowia i życia. Jakich objawów wskazujących na opryszczkę nie wolno lekceważyć?

Choroby i dolegliwości malucha Opryszczka u dzieci

Opryszczka u dzieci powyżej 6 miesiąca życia nie jest groźna. Opryszczka u noworodków zagraża życiu dziecka i wymaga hospitalizacji. Warto pamiętać o higienie noworodka, aby zapobiec infekcji.

Opryszczka u niemowląt
Pielęgnacja dziewczynki Opryszczka u niemowląt

Opryszczka to choroba zakaźna. Nie jest groźna dla niemowlaków, jednak jeśli choroba nawraca, nie wolno jej lekceważyć, gdyż może spowodować niebezpieczne powikłania.

Opryszczka - "wredny" wirusOdtwórz wideo
Opryszczka w ciąży Opryszczka - "wredny" wirus

W wielu przypadkach, bo aż w 80-90% zakażenie wirusem opryszczki ma charakter bezobjawowy. Jest to okres, w którym, po ustąpieniu objawów pierwotnej infekcji, choroba przechodzi w okres utajenia. Po nim często pojawiają się zmiany o charakterze nowotworowym...

Opryszczka narządów płciowychOdtwórz wideo
Opryszczka w ciąży Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych Opryszczka jest jedną z najpowszechniejszych chorób wirusowych skóry i błon śluzowych, często o przewlekłym i nawrotowym przebiegu. Jest to choroba zakaźna, wywoływana przez wirusa HSV (Herpes Simplex Virus),...

Wszystko o ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Wszystko o ciąży

Decyzja o urodzeniu dziecka jest jedną z najważniejszych w życiu kobiety. Jak przygotować się do ciąży? Jakie badania wykonać? Jakie dolegliwości ciążowe mogą cię męczyć przez 9 miesięcy jej trwania?

Jak odzyskać figurę po ciąży? Odchudzanie po ciąży

Czy odchudzanie po ciąży jest dozwolone? Czy przejście na dietę tuż po porodzie jest dobrym rozwiązaniem? Jedno jest pewne. Rozpocznij aktywność fizyczną, gdy minie już czas 6 tygodni po porodzie.

Emocje w ciąży Dolegliwości w ciąży

Jesteś w ciąży! Ogarnia cię radość. Entuzjazm mogą na pewien czas przyćmić nieprzyjemne objawy: wahania nastrojów, zaparcia, senność. Jak więc cieszyć się z tego stanu, gdy ciągle mdli i boli głowa?

Zabronione ćwiczenia w ciąży Bieganie w ciąży

Czy można biegać w ciąży? Czy bieganie nie jest zbyt dużym wysiłkiem dla ciężarnej? Jakie warunki trzeba spełniać, by bieganie nie było szkodliwe dla matki i rosnącego w niej małego człowieka?

Czekolada w ciąży
Węglowodany Czekolada w ciąży

Czekolada zawiera wiele cennych substancji, które warunkują prawidłowy przebieg ciąży. Jednakże ze względu na obecność kofeiny nie należy spożywać więcej niż 100 g czekolady dziennie.

Chrapanie w ciąży
Przeziębienie w ciąży Chrapanie w ciąży

Chrapanie w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Kobieta chrapie w ciąży z różnych powodów – zarówno związanych z ciążą, jak i nie. Na chrapanie w ciąży pomogą ćwiczenia oddechowe.

Minerały Witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży mogą być zapewnione przez zdrową i zróżnicowaną dietę. Nie zawsze uniknięcie niedoborów w ten sposób jest jednak możliwe. Trzeba wtedy sięgnąć po suplementy diety dla kobiet w ciąży.

Białko Mięso w ciąży

Mięso w ciąży to, na nieszczęście wegetarianek, bardzo ważny składnik diety. Zawiera ono żelazo, cynk, białko zwierzęce oraz witaminy z grupy B. Żelazo jest szczególnie ważne w czasie ciąży, gdyż to kobiety ciężarne są najbardziej narażone na jego niedobory....

Nabiał w ciąży
Białko Nabiał w ciąży

Nabiał w ciąży to ważna część diety kobiety ciężarnej. Ilościowo określa się, że nabiał to 3 porcje dziennie. Nabiał jest korzystny w czasie ciąży ze względu na zawartość białka i wapnia, a także witaminy D i A. Nie można jednak zapominać, że nie każdy...

Cera w ciąży
Twarz w ciąży Cera w ciąży

Cera w ciąży może stać się bardziej świetlista i promienista. Niestety, niektóre kobiety mają poważne problemy z cerą w ciąży, ponieważ na twarzy pojawiają się wypryski, a skóra staje się szara.

Trądzik w ciąży
Twarz w ciąży Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży pojawia się jako efekt zwiększonego wydzielania hormonów, które pobudzają aktywność gruczołów łojowych. Leczenie trądziku jest utrudnione, gdyż wiele preparatów szkodzi dziecku.

Plamienie w ciąży Nadżerka w ciąży

Nadżerka w ciąży to ubytek tkanki nabłonka szyjki macicy. Nie musi ona dawać żadnych objawów, takich jak upławy. Bywa jednak, że z jej powodu pojawia się niepokojące krwawienie w ciąży.

Mdłości w ciąży Wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży to obok porannych nudności jedna z najczęstszych dolegliwości kobiet ciężarnych. Nudności i wymioty są objawami wskazującymi na zajście w ciążę. Podobno dotyczą około 40-50% kobiet w ciąży. Najczęściej występują zaraz po przebudzeniu się,...

Kategoria A Syrop w ciąży

Syropy w ciąży samodzielnie można wykonać w domu przy wykorzystaniu cebuli, buraka, czosnku lub wykorzystać takie, które są wytworzone na bazie ziół.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Kał w ciąży

Kał w ciąży nie powinien znacząco się różnić od stolca na co dzień. Jednak nie wszystkie odchylenia od normy należy traktować jako potencjalne objawy choroby. Wszystko zależy od diety i kondycji.

Choroby i dolegliwości w ciąży Toczeń w ciąży

Toczeń rumieniowaty układowy to bardzo rzadka choroba autoimmunologiczna (kolagenoza), która atakuje w większości młode kobiety (aż 90% zachorowań). Dawniej sądzono, że toczeń to przeciwwskazanie do zajścia w ciążę, gdyż ciąża może nasilać przebieg...

Rozstępy i cellulit po ciąży Endermologia po ciąży

Cellulit jest zmorą każdej kobiety, zwłaszcza gdy pojawia się w młodym wieku. Niestety po przebytej ciąży pojawienie się pomarańczowej skórki jest niemalże pewne. U jednych pań przyjmuje postać łagodną, u innych rozprzestrzenia się na wiele partii...

Twarz w ciąży Skóra w ciąży

Skóra w ciąży może zmienić się niemal nie do poznania. Na co powinny przygotować się przyszłe mamy? Jak radzić sobie z problemami skórnymi? Jak dbać o skórę, będąc w ciąży?

Morfologia w ciąży OB w ciąży

OB to skrót od Odczynu Biernackiego – wskaźnika sedymentacji erytrocytów. Czy u kobiet spodziewających się dziecka zachodzą jakiekolwiek zmiany w wartości OB?

Infekcje okolic intymnych w ciąży Higiena w ciąży

Higiena w ciąży jest bardzo ważna, aby uniknąć infekcji, o które łatwo w takim momencie życia. Należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i higienę intymną.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Gazy w ciąży

Gazy w ciąży są bardzo uciążliwe dla przyszłych mam, co nie znaczy, że nie można ich zmniejszyć, a nawet wyeliminować. Prawidłowa dieta i dbanie o siebie ograniczą bolesne wzdęcia i gazy w ciąży.

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij