Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Opalanie w ciąży

Avatar placeholder
03.07.2015 09:01
Opalanie w ciąży
Opalanie w ciąży

Spędzanie wolnego czasu na spacerze czy na plaży w czasie cieplejszych dni może zdziałać cuda. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne może przyczynić się do poprawy nastroju i pomóc się zrelaksować. Ponadto promieniowanie słoneczne powoduje syntezę witaminy D w organizmie, co wspomaga zdrowie kości. Jednak obecnie społeczeństwo jest bardzo świadome negatywnych skutków ekspozycji na słońce, których jest zdecydowanie więcej aniżeli korzyści i są one niezwykle groźne dla zdrowia. W szczególności wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. Czy opalanie w trakcie ciąży może zaszkodzić dziecku i ciężarnej?

spis treści

1. Co powinnaś wiedzieć o odpowiedniej ochronie skóry w trakcie upalnych dni?

Niezależnie od tego, czy kobieta jest w ciąży, czy też nie, spędzanie dużej ilości czasu na słońcu bez stosowania odpowiednich kosmetyków ochronnych jest główną przyczyną uszkodzeń skóry, przedwczesnego starzenia się czy zwiększenia ryzyka wystąpienia raka skóry.

Powinnaś wiedzieć, że w trakcie ciąży skóra jest znacznie bardziej wrażliwa na działanie promieniowania UV i w tym czasie powinnaś stosować filtry o współczynniku ochronnym SPF 50. Ponadto burza hormonów w organizmie kobiety zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień skóry, a w szczególności ostudy. Z reguły przebarwienia te ustępują kilka miesięcy po porodzie, jednak wyglądają one bardzo nieestetycznie. Poza ochroną przeciwsłoneczną staraj się w miarę możliwości przebywać w cieniu, a skórę chroń również pod okryciem przewiewnej odzieży i za pomocą kapelusza z szerokim rondem oraz okularów.

2. Negatywny wpływ promieniowania UV na kobietę ciężarną

Zdecydowanie unikaj spędzania czasu na słońcu w godzinach od 11-16. Jest to okres najsilniejszego nasłonecznienia i wtedy promieniowanie może ci wyrządzić najwięcej szkód. Nawet jeżeli przebywasz w cieniu, dołóż wszelkich starań, aby organizm był odpowiednio nawodniony.

Zobacz film: "Woda mineralna czy źródlana?"

W tym czasie słońce może również spowodować przegrzanie organizmu, co jest bardzo niebezpieczne dla kobiety w ciąży. W okresie ciąży temperatura ciała i tak jest podwyższona. Jeżeli ulegnie ona kolejnemu podwyższeniu, może to stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju twojego dziecka, a w najgorszym przypadku poronienie.

Warto wiedzieć także o tym, że badania naukowe sugerują, iż promieniowanie UV obniża poziom kwasu foliowego we krwi. Wprawdzie niezbędne są dodatkowe badania, ale lepiej zachować szczególną ostrożność i zabezpieczyć się przed tym. Kwas foliowy jest szczególnie ważny w zapobieganiu nieprawidłowemu rozwojowi rdzenia kręgowego i mózgu dziecka we wczesnych miesiącach ciąży. Dlatego lepiej unikaj wychodzenia w trakcie silnego nasłonecznienia, a ponadto dodatkowo stosuj kwas foliowy w formie suplementu diety.

Ogólnie nie zaleca się opalania w ciąży przez cały okres jej trwania, gdyż wskutek tego w obrębie skóry mogą powstać rozmaite uszkodzenia, a organizm może się odwodnić. Oczywiście bardzo ważne jest to, abyś w tym czasie spacerowała i często przebywała na świeżym powietrzu. Jednak pamiętaj, aby unikać godzin, w których nasłonecznienie jest bardzo silne i staraj się przebywać w cieniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze