Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Odparzenia u niemowląt

Avatar placeholder
06.06.2017 13:01
Odparzenia u niemowląt
Odparzenia u niemowląt

Odparzenia u niemowląt pojawiają się u niemal wszystkich maluchów noszących pieluszki. Nie jest to problem tylko tych dzieci, które przez dłuższy czas przebywają w brudnej pieluszce. W zależności od wrażliwości skóry dziecka, do podrażnienia pupy pod pieluszką może dojść naprawdę bardzo szybko. Na tę dolegliwość dzieci są szczególnie narażone w lecie, podczas upałów.

spis treści

1. Przyczyny odparzeń u niemowląt

Niezależnie od tego, czy używamy pieluszek jednorazowych czy tradycyjnych pieluch tetrowych, u dziecka mogą pojawić się odparzenia. Wiąże się to z tym, że pielucha ma ciągły kontakt ze skórą dziecka. Jeśli pojawi się wilgoć lub brud, odparzenia i podrażnienie pupy wystąpią bardzo szybko. Ryzyko pojawia się więc wtedy, kiedy dziecko zrobi kupę lub siku do pieluchy, a także, kiedy się spoci lub w inny sposób zamoczy.

2. Zapobieganie odparzeniom u niemowląt

Prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka jest w tym przypadku podstawą. Pieluchy zmieniamy jak najszybciej po ich zabrudzeniu. Każda zmiana pieluszki powinna oznaczać dokładne umycie pupy letnią, bieżącą wodą. Wybieramy delikatne mydło dla dzieci. Osuszanie także powinno się odbywać z dokładnością i ostrożnością. Poklepujemy pupę, zamiast ją pocierać.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Korzystnie działa także wietrzenie pupy. Po umyciu pozostawiamy więc dziecko na chwilę bez pieluszki. Dopiero po jakimś czasie na pupę nakładamy krem dla dzieci (zawierający alantoinę lub lanolinę) lub zasypkę na pupę i zakładamy świeżą pieluchę. Zakładamy pieluchę dość luźno.

Tetrowe pieluchy muszą być prane w delikatnych proszkach i bardzo dokładnie płukane. W przypadku, jeśli dziecko ma biegunkę, do odparzenia może dojść szczególnie łatwo, wtedy ze szczególną uwagą trzeba przestrzegać zasad higieny dziecka.

3. Leczenie odparzeń pupy u niemowląt

Jeśli doszło już do podrażnienia pupy dziecka, starajmy się jeszcze większą uwagę zwracać na prawidłową pielęgnację skóry dziecka. Podrażnioną pupę najlepiej przemywać przegotowaną wodą. Starajmy się w tym czasie nie używać nawilżanych chusteczek.

Niezalecany jest także napar z rumianku, gdyż u takiego małego dziecka może wywołać alergię. Po zmianie pieluchy, na podrażnioną skórę na pupie dziecka nakładamy krem lub maść na podrażnienia pupy - zawierają one cynk lub pantenol. W przypadku, kiedy pojawiły się już podrażnienia, także zalecane jest wietrzenie pupy dziecka między jedną pieluchą a drugą.

W przypadku, jeśli domowe sposoby nie pomogą na odparzenia na pupie dziecka, należy pójść do lekarza. Długotrwałe podrażnienie może skutkować pieluszkowym zapaleniem skóry. Ta dolegliwość oznacza pojawienie się wysypki na skórze, łuszczenia i obrzęku, a także świądu i pieczenia.

Stan zapalny skóry na pupie i w okolicach krocza wywołują bakterie lub drożdżaki, ale aby to zrobić, potrzebują sprzyjających warunków, czyli nieprzestrzegania zasad higieny i istniejącego już podrażnienia skóry dziecka (lub przerwania ciągłości skóry, przez które bakterie mogą z łatwością wniknąć). Pieluszkowe zapalenie skóry zwykle wymaga leczenia maścią zawierającą antybiotyk.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze