Objawy ząbkowania u niemowląt

Ząbkowanie to mało przyjemny, ale potrzebny proces w rozwoju dziecka. Zęby potrzebne są nie tylko do tego, by ładnie się uśmiechać, ale także po to, by odpowiednio żuć, gryźć i wymawiać głoski.  Niemowlak, jak i rodzice muszą przetrwać ten częsty ból. W fazowych okresach wyrzynania się ząbków rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość, ale także umieć uśmierzać ból. Dobrze jest wiedzieć, jakie są objawy ząbkowania, by szybciej zareagować.

Kiedy następuje ząbkowanie?

Istnieją niemowlaki, które rodzą się już z ząbkiem, jednak najwcześniejszym okresem pojawiania się pierwszego ząbka jest nawet 2 miesiąc życia. Najczęściej jednak pierwsze zęby pojawiają się u dzieci na przełomie 6-7 miesiąca życia. Jednakże objawy mogą nastąpić na miesiąc, dwa przed całkowitym wyrżnięciem się zęba/zębów.

Przyjmuje się za umowne najczęściej powtarzane objawy ząbkowania. Trudno jest stanowczo wykazać, że wszystkie niżej opisane objawy wystąpią u każdego dziecka. Ponadto, warto jednak pamiętać, że przy każdym ząbku objawy mogą się zmieniać i pojawiać się z inną siłą.
  1. Krótkotrwała gorączka – przy niemowlakach trudno ostatecznie przewidzieć przyczynę pojawienia się gorączki. Nie należy automatycznie wzywać lekarza, lecz poobserwować dziecko chociażby przez dobę. Jeżeli oprócz gorączki nie występują inne niepokojące nas objawy somatyczne (kaszel, wymioty, biegunka, etc.), możemy podejrzewać, że w tym przypadku najprawdopodobniej wzrost temperatury ciała (do 38 stopni Celsjusza) nastąpił z powodu ząbkowania.
  2. Nadmierne wydzielanie śliny – niemowlaki ząbkujące potrafią na kilka miesięcy przed ostatecznym wyrżnięciem się ząbka nadmiernie produkować ślinę. To naturalny proces, więc należy w tym okresie zaopatrzyć się w duże ilości śliniaków.
  3. Zaczerwienione i opuchnięta dziąsła – obserwując stan dziąseł u maluchów w okresie ząbkowania, można zaobserwować, że są one nabrzmiałe, bardziej czerwone aniżeli różowe, a w czasie, gdy ząbek zaczyna się wyrzynać, można zobaczyć białe kreseczki wychodzące z dziąseł.
  4. Swędzenie dziąseł – podczas ząbkowania najczęściej można zobaczyć u dzieci konieczność wtykania wszystkiego, co tylko się dostanie w rączki, do buzi. Swędzące dziąsła, a przy tym bolące, wymagają zainterweniowania w najprostszy sposób – poprzez ruszanie w tym miejscu czymś, co spowoduje, że swędzenie zniknie lub zmniejszy się.
  5. Brak apetytu, brak chęci ssania – ból, jaki towarzyszy maluchom przy ząbkowaniu powoduje, że nie wykazują one chęci jedzenia, ssania. Wówczas wszelkiego rodzaju posiłki – mleko, papki – są niepotrzebne, gdyż każde zetknięcie się z bolącymi dziąsłami powoduje, że ból ten nasila się jeszcze bardziej.
  6. Marudzenie, płacz, jęczenie – tak maluchy często informują nas, że coś im jest, coś je boli i im przeszkadza. Dzieci nie potrafią znaleźć ukojenia na rękach, podczas bujania, noszenia etc. Wszelkie sposoby konwencjonalne często zamieniane są na niekonwencjonalne, byle tylko przyniosły ukojenie i spokój dziecku. 
  7. Problemy ze spaniem – częste pobudki w nocy, krótkie drzemki w dzień, wczesne wybudzanie się, ogólnie słaby sen towarzyszą dziecku przy wyrzynaniu się ząbków.


Objawy ząbkowania często pojawiają się gwałtowanie i nie trwają miesiącami. Mogą natomiast pojawić się wszystkie naraz lub tylko niektóre z nich. Kończą się wraz z wyrżnięciem się zębów. Jednak istotne jest uświadomienie sobie, że fazy gorszego samopoczucia i nasilonych objawów ząbkowania mogą falowo trwać aż do 3 roku życia.

mgr Urszula Rogalska

Porozmawiaj o tym na Noworodki i niemowlaki »

Artykuły Ząbkowanie

Ząbkowanie Kolejność wyrzynania się zębów

Jeśli Twój maluszek zaczął się ślinić, wkłada rączki do buzi, gryzie, najpewniej rozpoczęło się u niego ząbkowanie ... podrażnienie lub wysypka wokół ust.  Sposoby na bolesne ząbkowanie Jak łagodzić ból spowodowany wyrzynaniem się ząbk ... a w konsekwencji rozwój próchnicy. Anna Liszewska(bolesne ząbkowanie, objawy ząbkowania, wyrzynanie zębów u niemowląt, ząbkowanie u dzieci, ząbkowanie u...

Ząbkowanie Ząbkowanie a gorączka cz. 2/2

(...) óre niemowlęta są takimi szczęściarzami, że ząbkowanie przechodzą bezboleśnie i jakby niezauważalnie. Pierwszy ząb u niemowlaka pojawia się najczęściej około szóstego-siódmego miesiąca życia. Zarówno wczesne, jak i późne ząbkowanie jest rodzinne. Najczęściej ząbkowanie nie należy jednak do miłych momentów życia ani dla dziecka, ani dla jego rodzic ... (bolesne ząbkowanie u niemowląt, gorączka a ząbkowanie, ząbkowanie u dzieci, ząbkowanie u dziecka, ząbkowanie u...

Ząbkowanie a gorączka
Ząbkowanie Ząbkowanie a gorączka

Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się pierwszych zębów mlecznych u niemowlęcia, stanowi normalny etap rozwoju uzębienia ... . Dla maluszka ząbkowanie nie jest przyjemnym czasem. Dziąsła dziecka są rozpulchnione, zaczerwienione, bolesne. Ząbkowaniu u dzieci ... ów nie powinna dziwić. Ząbkowanie powoduje stan zapalny dziąseł, dlatego dziecko staje się nadpobudliwe, często płacze, budzi się w nocy ... ;          Czytaj dalej >>  (bolesne ząbkowanie u niemowląt, gorączka a ząbkowanie, ząbkowanie u dzieci, ząbkowanie u...

Bolesne ząbkowanie
Ząbkowanie Bolesne ząbkowanie

Bolesne ząbkowanie daje się we znaki nie tylko maluszkowi, ale również jego rodzicom. Niemowlę ciągle płacze, a b ... roczku. Bywa również i tak, że dziecko przychodzi na świat z pierwszymi ząbkami. Na wczesne bądź późne ząbkowanie wpływają czynniki genetyczne. Ząbkowanie u niemowląt Ból towarzyszący wyrzynaniu się zębów jest spowodowany ... , jak proces wzrostu zęba, pomimo tego, że dziąsła w tym czasie są najbardziej opuchnięte, zaczerwienione i podrażnione. Ząbkowanie...

Gryzaki dla niemowląt
Ząbkowanie Gryzaki dla niemowląt

(...) ównej mierze od tego, kiedy rozpocznie się okres ząbkowania. Z reguły następuje to około 8 miesiąca życia. Jeżeli ząbkowanie ... łagodzące objawy ząbkowania. (bolesne ząbkowanie, bolesne ząbkowanie u niemowląt, ząbkowanie u...

Pierwsze ząbki niemowlaka
Ząbkowanie Pierwsze ząbki niemowlaka

(...) powinnaś wiedzieć, że wyżej wymienione objawy mogą być wynikiem czegoś innego niż ząbkowanie. W razie wątpliwości możesz ... . Postępując zgodnie z wyżej wymienionymi wskazówkami, ułatwisz swojemu dziecku przejście okresu ząbkowania.(bolesne ząbkowanie, bolesne ząbkowanie u niemowląt, gorączka a...

Ząbkowanie Irys na ząbkowanie

Praktykuje się coraz nowsze i wymyślniejsze sposoby na ząbkowanie, aby jak najskuteczniej ulżyć dzieciom. Tymczasem skuteczną metodą może być tradycyjny i naturalny sposób na ząbkowanie, taki jak na przykład użycie korzenia irysa, znanego także ... , łagodzący objawy wyrzynania się ząbków u niemowląt. Irys syberyjski na ząbkowanie Świeży korzeń irysa syberyjskiego ma działanie ... higienę, po całodniowym używaniu należy go wyparzyć. Według wielu mam jest to bardzo skuteczny sposób na ząbkowanie. Aby...

Ząbkowanie Żel na ząbkowanie

(...) z takich momentów jest ząbkowanie. Najczęściej moment ten przychodzi w szóstym lub siódmym miesiącu ... ów. Nie zawsze ząbkowanie przebiega w spokojny sposób. Częściej jest ono bardzo bolesne. Czy jest sposób na złagodzenie bólu? Ząbkowanie niemowlaków Niestety nie można dokładnie ustalić, kiedy u dziecka zacznie się ząbkowanie. Są dzieci, u kt ... .(bolesne ząbkowanie, objawy ząbkowania, ząbkowanie u...

Jak dbać o zęby mleczne dziecka?
Ząbkowanie Jak dbać o zęby mleczne dziecka?

Artykuł sponsorowany O zęby dziecka należy dbać od samego początku, ponieważ od poziomu higieny jamy ustnej w pierwszych miesiącach życia zależy prawidłowy rozwój uzębienia i stan zdrowia zębów w kolejnych latach. Kluczowe znaczenie w...

Aby Maluszek poczuł się lepiej Objawy kolki u niemowląt

Objawy kolki u niemowląt to nieukojony płacz trwający przez długi czas. Kolka niemowlęca występuje u dzieci, które są zdrowe i prawidłowo się rozwijają. Przechodzi około 4 miesiąca życia.

Objawy refluksu u niemowląt
Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Objawy refluksu u niemowląt

Choroba refleksowa jest częstym schorzeniem wieku dziecięcego. Charakterystycznym objawem jest cofanie treści pokarmowej do jamy ustnej.

Objawy porodu
Poród Objawy porodu

Skąd masz wiedzieć, że zaczyna się poród, skoro nie ma jasnej definicji, jak on się zaczyna? Możesz być spokojna. Kiedy nadejdzie pora, będziesz o tym wiedziała. Pierwsze zapewne pojawią się skurcze.

Objawy dysortografii
Dysortografia Objawy dysortografii

Kiedy zacząć się niepokoić, że nasz szkrab ma dysortografię? Jak manifestuje się dysortografia? Czy zawsze współwystępuje z dysleksją i dysgrafią? Co zwiastuje dysortografię?

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa) Objawy płodności

Objawy płodności u kobiety to przede wszystkim skok temperatury ciała, śluz płodny i objawy związane ze stanem szyjki macicy. U niektórych kobiet pojawia się także ból owulacyjny.

Objawy hiperprolaktynemii
Hiperprolaktynemia Objawy hiperprolaktynemii

Objawy hiperprolaktynemii u kobiet związane są z zaburzeniami płodności, problemami z zajściem w ciążę, brakiem miesiączek, krótkimi cyklami, mlekotokiem i spadkiem mineralizacji kości.

Ciąża Objawy ciąży

Czujesz, że twoje piersi są powiększone, nabrzmiałe i bolesne? Cierpisz na poranne mdłości i nudności? A może zatrzymała ci się miesiączka? Sprawdź jakie są typowe objawy ciąży.

Cukrzyca Objawy cukrzycy

Cukrzyca to poważna choroba, która może pojawić się u osób w każdym wieku. Co przyczynia się do zachorowania na cukrzycę? Jakie są symptomy tej choroby?

Dysleksja Objawy dysleksji

Dysleksja to specyficzne trudności w nauce czytania i pisania. Pierwsze symptomy ryzyka dysleksji można zaobserwować już w wieku niemowlęcym. Co świadczy o dysleksji u dziecka?

Metody ułatwiające poczęcie Objawy owulacji

Objawy owulacji to przede wszystkim śluz płodny, podniesienie podstawowej temperatury ciała, objaw szyjkowy, a także ból owulacyjny. Dni płodne kobiety trwają od 3 dni przed do 2 dni po owulacji.

Test na obecność wirusa różyczki Objawy różyczki

Objawy różyczki są dość charakterystyczne: bladoróżowa wysypka skórna występująca na całym ciele oraz powiększone węzły chłonne. Szczególnie niebezpieczne jest przechorowanie różyczki w ciąży.

Objawy świnki
Świnkowe zapalenie jąder Objawy świnki

Głównym objawem świnki jest powiększenie i bolesność ślinianek przyusznych. Twarz chorego jest obrzmiała i ma „świnkowaty” wygląd – stąd nazwa choroby. Śwince towarzyszy często również gorączka.

Cytomegalia Objawy cytomegalii

Objawy cytomegalii są bardzo niecharakterystyczne u wszystkich zarażonych, także u kobiet w ciąży. Cytomegalia w ciąży może zakazić dziecko i wywołać groźne powikłania.

Objawy PCOS
Zespół policystycznych jajników Objawy PCOS

Do głównych objawów PCOS należą: wzrost stężenia androgenów we krwi, brak owulacji lub nieregularnie i rzadko występujące cykle owulacyjne, problemy z zajściem w ciążę, insulinooporność.

Fenyloketonuria Objawy fenyloketonurii

Objawy fenyloketonurii dotyczą głównie ośrodkowego układu nerwowego i wyrażają się poprzez zaburzenia neurologiczne: zaburzenia chodu i postawy ciała, opóźnienie rozwoju psychomotorycznego dziecka.

Objawy toksoplazmozy
Badanie na toksoplazmozę Objawy toksoplazmozy

Toksoplazmoza to bardzo podstępna choroba, istotne jest zatem w okresie planowania ciąży poddanie się szczegółowym badaniom krwi. Dzięki temu leczenie jest odpowiednio dobrane.

Hipoglikemia Objawy hipoglikemii

Objawy hipoglikemii u noworodka pojawiają się już w zaawansowanej hipoglikemii, czyli niedocukrzeniu. W innych przypadkach może nie dojść do ich pojawienia się i potrzebne są badania.

Objawy poronienia
Poronienie Objawy poronienia

Krwawienie w ciąży w połączeniu z bólami przypominającymi dolegliwości miesiączkowe stanowi najczęstsze objawy poronienia, wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Cukrzyca ciążowa Objawy cukrzycy ciążowej

Objawy cukrzycy ciążowej to m.in. wielomocz, cukromocz, senność, napady głodu i konieczność częstego uzupełniania płynów. Czasami występuje też spadek masy ciała lub gwałtowne przybieranie na wadze.

Poród przedwczesny Objawy porodu przedwczesnego

Objawy porodu przedwczesnego nie odbiegają od objawów porodu w terminie. Gdy jednak pojawią się zbyt wcześnie, koniecznie należy zgłosić się do lekarza, który pomoże wstrzymać akcję porodową.

Objawy ciąży pozamacicznej
Ciąża pozamaciczna Objawy ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna jest jedną z komplikacji w przebiegu ciąży kobiety. Jest to stan zagrażający zdrowiu matki, dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie charakterystycznych objawów ciąży pozamacicznej.

Test ciążowy online Pierwsze objawy ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy będą w stanie od razu rozpoznać u siebie ciążę. To prawda, że niektóre symptomy wskazują na ciążę, ale dla pewności warto wykonać badania.

Pierwsze objawy porodu
Objawy porodu Pierwsze objawy porodu

Pierwszym objawem porodu jest zwykle wydalenie czopu śluzowego. Potem mogą pojawić się regularne skurcze lub pęknięcie błon płodowych. Gdy odejdą wody, poród powinien zakończyć się w ciągu 24 godzin.

Zatrucie ciążowe (gestoza) Objawy zatrucia ciążowego

Objawy zatrucia ciążowego obejmują m.in. obrzęki twarzy i kończyn, zaburzenia widzenia, nadciśnienie tętnicze oraz białkomocz, czyli zwiększone wydalanie białka z moczem. Zatrucie ciążowe, czyli inaczej gestoza, jest powikłaniem drugiej połowy ciąży,...

Testy ciążowe Objawy ciąży w pierwszym miesiącu

Objawy pierwszego miesiąca ciąży u każdej kobiety mogą wyglądać nieco inaczej. Jakie są najczęstsze symptomy ciąży i w którym momencie można się ich spodziewać?

Objawy mięśniaków macicy
Mięśniaki macicy Objawy mięśniaków macicy

Objawy mięśniaków macicy to głównie bardzo obfite miesiączki, bóle w dole brzucha i uczucie obcego ciała w okolicach jamy brzusznej. Do potwierdzenia mięśniaków trzeba zrobić badanie USG.

Objawy depresji poporodowej
Depresja poporodowa Objawy depresji poporodowej

Objawy depresji poporodowej bardzo często są mylone z baby blues. Jak odróżnić depresję po porodzie od syndromu przygnębienia poporodowego?

Testy ciążowe Objawy ciąży w pierwszych tygodniach

Najczęstsze objawy ciąży to brak okresu, nudności, senność i napięte piersi. W pierwszym trymestrze ciąży oprócz zmian w organizmie, zmienia się również psychika, emocje i nastroje.

Objawy żylaków powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego Objawy żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego u mężczyzn mogą w ogóle nie wywoływać żadnych objawów ani dolegliwości. Często rozpoznawane są przypadkowo podczas badania innej choroby. Mogą powodować niepłodność.

Toksoplazmoza Objawy toksoplazmozy w ciąży

W zależności od rodzaju toksoplazmozy pojawiają się inne objawy chorobowe. Wyróżnia się trzy typy toksoplazmozy: toksoplazmozę węzłową, toksoplazmozę uogólnioną i toksoplazmozę oczną.

Objawy ciąży bliźniaczej
Ciąża wielopłodowa Objawy ciąży bliźniaczej

Objawy ciąży bliźniaczej nie są szczególnie charakterystyczne. Jakie symptomy ciąży mogą świadczyć o tym, że urodzisz dwójkę dzieci?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij