Niepłodność laktacyjna

Czy karmienie piersią chroni przed ciążą? To pytanie zadaje sobie wiele młodych mam. Przecież karmiąc nie ma się też miesiączki... Wiele kobiet jest skłonna wierzyć w to, że to właśnie karmienie piersią uchroni skutecznie przed zajściem w ciąże. Jest to jednak tylko i wyłącznie mit, zaś okresu laktacyjnego nie należy traktować jako sprawdzoną metodę antykoncepcyjną. Owszem, teoretycznie hormon odpowiedzialny za laktację (prolaktyna) hamuje jajeczkowanie i można zaobserwować, że w tym okresie nie występuje miesiączka. Nie jest to jednak czynnik gwarantujący, że dni płodne nie występują. Istnieje bowiem wiele czynników, które mogą zaburzyć działanie prolaktyny, a owulacja niekoniecznie musi być zależna od karmienia piersią.

Czy karmienie piersią chroni przed ciążą?

Działanie hormonu zapewniającego ochronę przed ciążą trwa bardzo krótko. Umownie uważa się, że u kobiet karmiących dziecko sztucznymi mieszankami okres niepłodności trwa do około 3 tygodni. U mam, które karmią wyłącznie piersią, okres ten nieco się wydłuża i płodność wraca po około trzech miesiącach od porodu. Zdarza się też przypadki, że karmienie piersią blokuje dojrzewanie komórki jajowejnawet do szóstego miesiąca po narodzinach dziecka. Nie można jednak przyjąć tego za pewnik i zaufać tej metodzie w 100 %. Duże znaczenie mają tu bowiem indywidualne predyspozycje kobiety.

Metody antykoncepcji po ciąży

Jeżeli kobieta nie planuje w najbliższym czasie kolejnej ciąży, powinna pomyśleć o bardziej skutecznej metodzie antykoncepcji. Przed jej wyborem należy jednak zaznaczyć lekarzowi, że dziecko jest karmione piersią. Ta informacja jest konieczna, aby ginekolog mógł dobrać odpowiednią metodę zapobiegania ciąży. Przeciwwskazane jest bowiem stosowanie np. klasycznej tabletki antykoncepcyjnej zawierającej estrogen i progesteron. Przyjmowanie ich może doprowadzić do zahamowania laktacji, a estrogeny, przechodząc do mleka, niekorzystnie wpływają na organizm dziecka.

Antykoncepcja powinna być dobrana indywidualnie dla każdej kobiety i uwzględniać wiele czynników: stan zdrowia kobiety, samopoczucie, umiejętność trzymania się systematycznego zażywania tabletek itp. Obecnie na rynku istnieje wiele dobrych a przede wszystkim bezpiecznych, zarówno dla matki jak i dziecka, środków antykoncepcyjnych. Należą do nich prezerwatywy, tabletki, zastrzyki, wkładki domaciczne czy też środki chemiczne. Jest więc w czym wybierać.

Oto kilka metod antykoncepcji, które można stosować w czasie karmienia piersią.

  • Minipigułka

To pigułka jednoskładnikowa, czyli zawierająca tylko jeden hormon, progestagen. Metoda ta jest bardzo skuteczna i chroni przed ciążą prawie w 100 %. Jej głównym celem jest zagęszczenie śluzu szyjkowego, co ma utrudnić plemnikom przedostanie się do jajowodów. Ma jednak też swój minus, wymaga systematycznego brania - codziennie dokładnie o tej samej porze.

Najbardziej rozpowszechniona z metod antykoncepcji. Prezerwatywy chronią przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową, sprawdzą się więc w okresie poporodowym, bo wtedy drogi rodne kobiety stają się szczególnie podatne na rozmaite infekcje okolic intymnych. Ma też kilka wad, m.in.: jej skuteczność jest znacznie obniżona, czasem pogarsza jakość doznań, a niekiedy może wywołać uczulenie lub podrażnić ścianki pochwy.

Depo-provera to pochodna żeńskiego hormonu - progesteronu. Zapobiega dojrzewaniu pęcherzyków Graffa i wstrzymuje jajeczkowanie, a tym samym uniemożliwia zajście w ciążę. Środek podany w zastrzyku domięśniowym uwalnia się powoli, dzięki temu działa długo (zabezpiecza na trzy miesiące, a pełna płodność wraca dopiero po kilku miesiącach od wzięcia ostatniego zastrzyku.) Nie wymaga więc codziennego pamiętania o jego przyjmowaniu. Można go stosować w czasie karmienia piersią, ale dopiero po upływie sześciu tygodni od porodu. Możliwe jest występowanie skutków ubocznych: nadmierne krwawienia lub brak krwawień miesięcznych, zmniejszone libido, bóle głowy, nadmierna nerwowość, zawroty głowy, depresja, bezsenność, mdłości, tycie.

  • Wkładka wewnątrzmaciczna

Uwalnia stopniowo hormon, który znajduje się w cylindrze części poziomej wkładki. Działa przez pięć lat, ale jest możliwe jej wcześniejsze usunięcie. Zakładana jest dopiero po wystąpieniu pierwszej miesiączki po porodzie. Jej minusem jest duża ingerencja w działanie organizmu oraz możliwe skutki uboczne tj. obrzęki obwodowe lub brzuszne, zwiększone zmiany nastroju, bóle głowy, bóle brzucha, bóle w podbrzuszu czy też nadmierne wydzielanie śluzu z pochwy.

Anna Brzyszcz

Porozmawiaj o tym na W oczekiwaniu na bociana »

Artykuły Naturalne metody antykoncepcyjne

Naturalne metody antykoncepcyjne Kalendarzyk małżeński

(...) Metody kalendarzykowe Wszystkie metody kalendarzykowe są raczej stosowane przy wspomaganiu zajścia w ciążę niż jako naturalne metody antykoncepcyjne. Kobieta wylicza, kiedy ma dni płodne i niepłodne. Na tej podstawie może zdecydować, czy chce...

Naturalne metody antykoncepcyjne Obserwacja śluzu

Obserwacja śluzu to jeden ze sposobów oceny płodności kobiety w danym dniu cyklu menstruacyjnego. Z obserwacji śluzu szyjkowego korzystają wszystkie metody objawowo-termiczne i inne naturalne metody planowania rodziny. Metodą polegającą wyłącznie na...

Planowanie ciąży Niepłodność

Niepłodność jest problemem, dlatego bardzo ważne jest kompleksowe diagnozowanie jej przyczyn. Przyczyny niepłodności mogą w równym stopniu leżeć po stronie kobiety jak i mężczyzny.

Niepłodność Niepłodność męska

Niepłodność męska może wynikać z wad w budowie narządów rozrodczych mężczyzny lub wielu innych problemów. Diagnostyka niepłodności obejmuje przede wszystkim badanie nasienia.

Niepłodność kobiet
Niepłodność Niepłodność kobiet

Niepłodność kobiet najczęściej spowodowana jest zaburzeniami hormonalnymi oraz niedrożnością jajowodów. Zaburzona gospodarka hormonalna uniemożliwia dojrzewanie komórki jajowej i jej zapłodnienie.

Niepłodność męska Styl życia a niepłodność

Styl życia ma niebagatelny wpływ na płodność mężczyzny. Szanując swoje zdrowie, dbając o dobrą kondycję fizyczną i stosując racjonalną dietę, mężczyzna zwiększa sobie szanse na spłodzenie potomstwa.

Niepłodność męska Choroby powodujące niepłodność

Choroby powodujące niepłodność u mężczyzn to m. in. choroby układu rozrodczego, np. zapalenie jąder, choroby ogólnoustrojowe, jak np. cukrzyca czy w końcu choroby natury psychicznej, np. depresja.

Niepłodność z męskiej perspektywy
Niepłodność męska Niepłodność z męskiej perspektywy

Od wielu lat naukowcy na całym świecie zwracają baczną uwagę na pogarszający się stan męskiego nasienia. Zawartość plemników w nasieniu statystycznego mężczyzny jest o jedną trzecią mniejsza niż u jego przodków sprzed 100 lat. Mimo nagłaśniania...

Niepłodność, wywiad z dr n. med. Pawłem Radwanem
Niepłodność Niepłodność, wywiad z dr n. med. Pawłem Radwanem

Niepłodność to niestety coraz częściej obserwowane zjawisko i duży problem dla wielu kobiet i mężczyzn. Czym jest niepłodność? Jakie są przyczyny niepłodności? Jak ją leczyć?

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie Owulacja po porodzie

(...) ów genetycznych. Także u kobiet karmiących wyłącznie piersią zdarza się, że niepłodność laktacyjna przechodzi już po kilku tygodniach ... nie występuje miesiączka. Należy więc pamiętać, że brak miesiączkinie oznacza, że nie wystąpiła owulacja. Ile trwa niepłodność laktacyjna? Niepłodność laktacyjna jest wywołana faktem, że ssanie piersi przez dziecko stymuluje produkcję prolaktyny, hormonu, kt ... na dobę. Nawet wtedy niepłodność laktacyjna w większości przypadków trwa maksymalnie 6 miesięcy. Wtedy dziecko...

Odciąganie pokarmu Karmienie piersią a ciąża

(...) laktacyjnej niepłodności poporodowej (metoda LAM i ekologicznekarmienie piersią). Jak długo trwa niepłodność laktacyjna? Niepłodność ... ółrocza i około 94 proc. później, aż do wystąpienia u kobiety pierwszej miesiączki po porodzie. Według części lekarzy, niepłodność laktacyjna jest tylko częściowa. Oznacza to, że zalecają stosowanie innych metod antykoncepcji od razu po rozpoczęciu...

Seks po porodzie Płodność po porodzie

(...) nie planuje drugiego dziecka niemal od razu po pierwszym, nie powinna współżyć, licząc na niepłodność laktacyjną. Jeśli chcą ... po porodzie, kiedy niepłodność laktacyjna jest niemal pewna, nie jest zalecane przez większość ginekologów. Organizm kobiety ... , Niepłodność...

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie Miesiączka po porodzie cz. 2/2

(...) óra blokuje owulację (pojawia się wtedy niepłodność laktacyjna). Potrzeba do tego jednak wystarczającej ilości tego hormonu, a ta...

Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów Zakładanie spirali antykoncepcyjnej

(...) założyć już po trzech miesiącach od porodu – w tym czasie występuje zwykle niepłodność laktacyjna. Nie wszystkie kobiety...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij