Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Czupryniak

Niemowlę nie chce pić z butelki

Avatar placeholder
11.08.2016 16:00
Niemowlę nie chce pić z butelki
Niemowlę nie chce pić z butelki (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Karmienie piersią wywołuje wiele emocji. Na jego temat powstało wiele niepotrzebnych mitów, ponieważ niepodważalnym faktem jest, że to najzdrowszy i najlepszy sposób karmienia niemowląt. Wymaga jednak sporej pracy i wysiłku ze strony samej mamy, jak i dziecka. Czasem wyłącznie ten sposób karmienia nie jest możliwy, czego powodem może być wiele czynników, łącznie z problemami z laktacją. Stąd mamy wybierają, czasem z konieczności, karmienie dziecka na przemian za pomocą butelki i piersi.

1. Kapryśny maluch

Dziecko, które nauczyło się ssać pierś, otrzymuje tą drogą wiele cennych wartości odżywczych. Smak i zapach mleka mamy, poczucie bliskości i ciepła jej skóry jest dla niego bezcennym emocjonalnie skarbem. Kiedy z jakichś względów dziecko dostaje butelkę, może z początku grymasić, złościć się i płakać, tym samym okazując swoje niezadowolenie. Kiedy jednak zorientuje się, że mleko z butelki wypływa bez większego problemu, z czasem może przywyknąć do tego sposobu karmienia.

Gdy picie z butelki będzie łatwe, malec może odmówić ssania piersi. Podczas ssania butelki, dziecko powinno się więc natrudzić, podobnie jak przy ssaniu piersi. Dlatego dziurka w smoczku nie powinna być zbyt duża. Niemowlę, które nauczyło się skutecznie ssać pierś, a dostanie butelkę z niewłaściwym smoczkiem, może nie chcieć ssać potem piersi.

Zobacz film: "Błędy żywieniowe z okresu niemowlęcego nie do odwrócenia!"

Są jednak dzieci, dla których nie jest problemem ssanie, tylko to, skąd to mleko płynie. U niechętnych butelkom niemowlaków można zaobserwować trudność z zaakceptowaniem sztuczności samej butelki i smoczka. Takim dzieciom może przeszkadzać twarda materia butelki oraz smak i zapach gumy w smoczku. Stąd pomimo wielu prób karmienia butelką, odrzucają one ten sposób.

Warto zwrócić uwagę, czy wymiana smoczka na bezzapachowy, nowoczesny smoczek z silikonu, o odpowiedniej wielkości dostosowanej do wieku dziecka nie poprawi jego komfortu. Inną przyczyną niechęci dziecka do butelki mogą być inne dolegliwości, które są dla dziecka uciążliwe i obfitują w stresogenne czynniki. Takimi dolegliwościami mogą być: kolka jelitowa, ból brzuszka, ulewanie pokarmu, ząbkowanie czy przeziębienie z gorączką. W takich sytuacjach sztuczna materia butelki i smoczka nie łagodzi napięć emocjonalnych dziecka tak dobrze jak pierś mamy, do której dzieci szybko przyzwyczajają się i trudno jest im z tego przyzwyczajenia zrezygnować.

Każde dziecko jest inne i każde w inny sposób reaguje na różnego rodzaju zmiany w swoim życiu. Przyjrzyj się uważnie swojemu maluszkowi i postaraj się wyeliminować jak najwięcej przyczyn niepotrzebnego stresu. Skonsultuj się z lekarzem pediatrą, aby wykluczyć ewentualne choroby, łącznie z alergią na mieszankę, którą dziecko dostaje. W zależności od powodu niechęci dziecka do butelki znajdź sposób, aby go do niej przekonać, jeśli jesteś absolutnie pewna tego sposobu podawania posiłków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze