Trwa ładowanie...

Nauka czytania dla niemowląt

Avatar placeholder
03.01.2017 12:18
Nauka czytania dla niemowląt
Nauka czytania dla niemowląt (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Nauka czytania dla niemowląt – kiedy można ją rozpocząć? Takie pytanie nasuwa się niektórym rodzicom, którzy dbają nie tylko o rozwój fizyczny, lecz także o rozwój intelektualny swojej pociechy. Każdy rodzic marzy o bystrym i inteligentnym dziecku, które nie będzie miało żadnych problemów z nauką. Dlatego coraz częściej zastanawiają się nad rozpoczęciem nauki czytania dzieci w okresie niemowlęcym.

spis treści
Pablopavo i Ludziki
Pablopavo i Ludziki

Animowany teledysk zrealizowany w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych"

zobacz galerię

1. Nauka czytania dla dzieci we wczesnym okresie życia

Wygląda na to, że niebawem mogą się skończyć czasy, kiedy to rodzice polegali tylko na szkole w kwestii nauki czytania i pisania. Okazuje się, ze coraz częściej rodzice zaczynają wierzyć, iż sami mogą kontrolować poziom umiejętności, które będą niezbędne w dorosłym życiu dziecka.

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

To, jak wcześnie rodzice zaczną uczyć swoje dziecko, zależy od nich samych. Niestety, rodzicom zazwyczaj brakuje odpowiedniego przygotowania pedagogicznego, aby odpowiednio pokierować procesem uczenia pociechy, a ich intuicja może często zawodzić w tej kwestii. Dlatego powinni oni pamiętać o kilku zasadach:

  • Zasada 1. Im dziecko młodsze, tym krótszy powinien być czas nauki. Umiejętność skupienia uwagi rozwija się u dziecka z czasem, a zbyt długa nauka w stosunku do możliwości dziecka, spowoduje, że pojawi się frustracja i niechęć do dalszego uczenia się czytania.
  • Zasada 2. Nauka dziecka musi być kojarzona z przyjemnością i zabawą. Pierwsze próby nauki dziecka mogą wpłynąć na stosunek dziecka do nauki w przyszłości, więc lepiej nie zniechęcać dziecka już na samym początku i nie być zbyt wymagającym.
  • Zasada 3. Każde dziecko musi dojrzeć do nauki i wypracować swoje własne tempo przyswajania wiedzy. To, że dziecko koleżanki nauczyło się już pierwszych liter alfabetu, nie oznacza, że twoje dziecko też musi. Nie możemy dziecka do niczego zmuszać. Możemy jedynie zachęcać i wykorzystać fakt, że dziecko w tym okresie życia jest bardzo ciekawe i chętne do nauki.

2. Jak nauczyć dziecko czytania?

Krok 1. Wspaniałym pomysłem na stymulowanie nauki czytania dla niemowląt jest czytanie dziecku. Kiedy należy je rozpocząć? Jak najwcześniej, czyli nawet wtedy, gdy dziecko jeszcze rośnie w brzuchu mamy. Dziecko już wtedy rozpoznaje głos matki i czuje się bezpieczniej, kiedy go słyszy.

Dodatkowo uważa się, że wczesne rozpoczęcie mówienia do dziecka ma wpływ na jego inteligencję i prawidłowy rozwój umysłowy dziecka. Poza tym takie czytanie pozwoli już na tym etapie rozwoju dziecka budować mocną więź pomiędzy maluszkiem a matką.

Krok 2. Naukę czytania dziecka, niezależnie od wieku, zaczynamy od alfabetu. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z zasobów internetu. Rodzice mogą pokazywać kolorowe, animowane strony, które dziecko ogląda z zachwytem, nie zdając sobie sprawy z faktu, że następuje u niego proces uczenia się.

Mogą także zakupić duże kartony, na których przedstawione są kolorowe literki. Zadaniem rodziców będzie pokazywanie ich dziecku i czytanie danej litery.

Krok 3. Kiedy w środowisku otaczającym dziecko pojawią się literki, zwróć na nie uwagę dziecka i wyraźnie wymawiaj je, czyli gdy np. w książeczce znajdują się wyrazy, wskazuj na poszczególne litery i czytaj je głośno. To samo możesz zrobić, gdy na ekranie telewizora czy komputera pojawi się jakiś wyraz.

Możesz także poszukać odpowiednich tekstów do nauki czytania dla dzieci w księgarni. Pamiętaj, że może minąć dużo czasu, zanim dziecko zacznie kojarzyć literkę z odpowiednim dźwiękiem. Kiedy posiądzie już tę umiejętność, można malucha uświadomić, że literki łączą się ze sobą.

Pamiętaj, że umiejętność czytania nie jest czynnością, której można wymagać od niemowlaka. Pierwszymi i ważniejszymi dla dziecka umiejętnościami są mówienie, chodzenie czy siadanie na nocnik. Jednak stosując się do wyżej wymienionych rad możemy wpłynąć na to, że dziecko oswoi się z literami i będzie dobrze przygotowane na późniejszą naukę w szkole.

Następny artykuł: Nauka literek dla dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze