Na czym polega zapłodnienie in vitro?

Zapłodnienie in vitro to proces, podczas którego dochodzi do ręcznego połączenia komórek jajowych i plemników na płytce laboratoryjnej. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, embrion umieszczany jest w macicy.

Spis treści:
 1. 1. Co to jest zapłodnienie in vitro?
 2. 2. Etapy sztucznego zapłodnienia
 3. 3. Czy zapłodnienie in vitro jest skuteczne?
 4. 4. Skutki uboczne sztucznego zapłodnienia

1. Co to jest zapłodnienie in vitro?

Zapłodnienie in vitro może być wykorzystywane w leczeniu niepłodności każdego typu, oprócz niepłodności spowodowanej przez anatomiczne problemy macicy, np. przez ciężkie wewnątrzmaciczne zrosty. Jest ono zalecane parom, które przynajmniej przez rok podejmowały starania o poczęcie dziecka i występuje u nich jeden lub więcej z następujących problemów:

 • zablokowane jajowody lub zrosty w macicy;
 • męska niepłodność (mała liczba plemników lub niska ich ruchliwość);
 • nie powiodła się stymulacja jajników przez 2-4 cykli i inseminacja domaciczna;
 • zaawansowany wiek kobiety – ponad 38 lat;
 • zmniejszenie rezerwy jajnikowej, co oznacza mniejszą ilość jaj,
 • ciężkie endometriozy;
 • niewyjaśniona niepłodność przy próbie inseminacji – to znaczy, że standardowe testy płodności nie znalazły przyczyny problemu.

2. Etapy sztucznego zapłodnienia

Badanie przed in vitro
Badanie przed in vitro Skuteczność in vitro w największym stopniu uzależniona jest od...

Zapłodnienie in vitro składa się z pięciu podstawowych kroków:

 1. Obserwacja i stymulowanie wzrostu komórek jajowych
  Kobieta otrzymuje leki, które pozwalają kontrolować wzrost pęcherzyków i zwiększą szanse na pobranie kilku jajeczek w jednym cyklu kobiety. Potrzeba ich kilka, ponieważ niektóre z nich nie rozwiną się po pobraniu. Samo dojrzewanie komórek jajowych jest monitorowane za pomocą USG. Bada się również poziom hormonów u kobiety.
 2. Pobranie komórek jajowych
  Jajeczka pobiera się podczas drobnego zabiegu chirurgicznego. Podczas niego pod kontrolą USG wprowadza się igłę poprzez macicę i aspiruje jajeczka. Aby usunąć wszelkie niedogodności, podaje się znieczulenie. Niektóre kobiety czują po zabiegu skurcze, które zazwyczaj ustępują następnego dnia, a uczucie pełności i rozpierania może trwać kilka tygodni.
 3. Zabezpieczenie spermy
  Sperma pobierana jest zwykle poprzez jej ejakulację i przygotowywana do połączenia jej z komórką jajową.
 4. Połączenie komórki jajowej i plemników w laboratorium i stworzenie sprzyjających warunków do zapłodnienia i wczesnego wzrostu embrionu
  W tym procesie, nazywanym inseminacją, plemniki i jajeczka umieszczane są w inkubatorach w laboratorium. Jeśli podejrzewa się, że skuteczność zapłodnienia komórki jajowej może być niska, wykonuje się docytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika. Dzięki tej procedurze jeden plemnik jest wstrzykiwany bezpośrednio do komórki jajowej. Jaja są monitorowane, aby potwierdzić, że doszło do zapłodnienia i podziału komórek. Gdy to nastąpi, zapłodnione jaja traktowane są jako zarodki. W ten sposób odbywa się sztuczne zapłodnienie.
 5. Transfer embrionów do macicy
  Embriony są zwykle umieszczane w macicy kobiety w ciągu 1-6 dni, najczęściej od 2 do 3 po zapłodnieniu komórki jajowej. W tym momencie zapłodnione jaja dzielą się dwukrotnie. By przenieść zapłodnione komórki do macicy wykorzystuje się wziernik w celu odsłonięcia szyjki macicy. Określona liczba zarodków jest zawieszona w płynie i delikatnie przez cewnik umieszczona w łonie matki. Proces ten jest często prowadzony pod nadzorem USG. Procedura jest zazwyczaj bezbolesna, ale niektóre kobiety mogą odczuwać łagodne skurcze.

3. Czy zapłodnienie in vitro jest skuteczne?

Sukces zapłodnienia in vitro zależy od wielu czynników. Ważne jest również uświadomienie sobie, że odsetek zajść w ciążę nie jest równoznaczny z liczbą żywych urodzeń. W USA liczba takich urodzeń wynosi odpowiednio:

 • 30-35% dla kobiet poniżej 35. roku życia;
 • 25% dl kobiet w wieku 35-37 lat;
 • 15-20% dla kobiet w wieku 38-40 lat;
 • 6-10% dla kobiet powyżej 40 lat.

4. Skutki uboczne sztucznego zapłodnienia

Zapłodnienie in vitro może być przeprowadzone z użyciem komórek jajowych i spermy, należących do partnerów, a jeśli kobieta nie ma zdrowych jajeczek lub nasienie mężczyzny jest za słabe, mogą być użyte wtedy te składowe od dawców.

Jak z każdą procedurą medyczną, tak z tym rodzajem poczęcia dziecka wiąże się ryzyko. Stymulacja jajników może powodować ich hiperstymulację – jajniki stają się wtedy obrzmiałe i bolesne. Zdarza się to jednak rzadko, ma łagodny przebieg i obejmuje następujące potencjalne skutki uboczne: nudności, wymioty, brak apetytu lub uczucie pełności. Poważniejsze objawy występują w 1% przypadków i mogą obejmować:

 • poważny ból brzucha;
 • poważne wymioty;
 • zmniejszenie częstości oddawania moczu;
 • ciemny kolor moczu;
 • skrócenie oddechu;
 • przybranie na wadze.

Pobranie jajeczek i wykorzystanie do tego laparoskopii wiąże się z zagrożeniem, wynikającym ze znieczulenia. Dodatkowo istnieje niewielkie ryzyko krwawienia, zakażenia i uszkodzenia jelit, pęcherza moczowego lub naczyń krwionośnych. Przy sztucznym zapłodnieniu zwiększone jest także ryzyko wystąpienia ciąż bliźniaczych bądź mnogich, zresztą jak przy wszystkich metodach wspomagających rozród. Takie techniki wiążą się też z kosztami fizycznymi, finansowymi i emocjonalnymi dla pary. Te ostatnie nasilają się, gdy koncepcja się nie powiedzie.

Liczba embrionów, która jest tworzona lub umieszczana w macicy w jednym cyklu jest kwestią otwartą. Literatura medyczna podaje, że w zapłodnieniu in vitro transfer nie więcej niż czterech embrionów pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty. Wszczepienie większej ich ilości może skutkować mnogą ciążą i nieść ze sobą ryzyko wystąpienia innych komplikacji. Niektórzy mają obawy, co się stanie z pozostałymi embrionami. Ten temat pary powinny przedyskutować ze swoim lekarzem.

Bibliografia

 • Kuczyński W. Gdy nie możesz mieć dziecka, Twoje Zdrowie, Warszawa 2003, ISBN 83-913733-2-0
 • Kaye P. Płodność, niepłodność, bezpłodność, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3926-9
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
Porozmawiaj o tym na W oczekiwaniu na bociana »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Redakcja Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Na czym polega zapłodnienie in vitro? Redakcja:

Metoda In vitro budzi wiele kontrowersji. Co rusz pojawiają się coraz to nowe projekty ustaw związanych ze sztucznym zapłodnieniem. Czym jest In vitro?W polskim Sejmie sprawa zwłaszcza odżyła, gdy brytyjski biolog Robert Geoffrey Edwards , który opracował...

Artykuły Zapłodnienie in-vitro

Skuteczność in vitro
Zapłodnienie in-vitro Skuteczność in vitro

(...) niestety, możliwości finansowych. Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy zapłodnienie in vitro zakończy się...

Zapłodnienie in-vitro Procedura in vitro

Zapłodnienie in vitro (ang. in vitro fertilisation – IVF) to inaczej zapłodnienie pozaustrojowe. Polega ... do technik rozrodu wspomaganego medycznie. Zapłodnienie in vitro jest jedną z metod leczenia niepłodności stosowaną, gdy inne techniki ... zapłodnienie in vitro) ... embrionu, powstaje ciąża, która dalej przebiega w sposób naturalny. W zależności od wieku kobiety, zapłodnienie...

Zapłodnienie in-vitro Embriotransfer

Embriotransfer to zabieg przeniesienia zarodków do macicy kobiety, stanowiący jeden z etapów zapłodnienia in vitro. Po kilku dniach hodowli w specjalnych warunkach laboratoryjnych wybierane są najlepiej rozwinięte embriony, które za...

Zapłodnienie in-vitro Zabieg in vitro

(...) ów oraz choroba nowotworowa. Przebieg in vitro  Zapłodnienie in vitro polega na wprowadzeniu plemnika do komórki jajowej ... , Wydawnictwo Petrus, Kraków 2009, ISBN 978-83-615-3385-6.(co to jest in vitro, na czym polega in vitro, Sztuczne zapłodnienie in...

Zapłodnienie in-vitro Zarodki in vitro

(...) zabieg in vitro, Sztuczne zapłodnienie in...

Zapłodnienie in-vitro Powikłania po in vitro

In vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego stosowana już z powodzeniem od 25 lat w terapii niepłodności. Liczba dzieci urodzonych po in vitro sięga już miliona. Komórka jajowa pobrana od kobiety jest zapładniana w laboratorium, w...

Zapłodnienie in-vitro
Niepłodność Zapłodnienie in-vitro

Zapłodnienie in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe, polega na doprowadzeniu do połączenia gamet w warunkach laboratoryjnych. Jest to technika rozrodu wspomaganego medycznie.

Dyskalkulia Akalkulia - na czym polega?

Akalkulia to całkowita lub częściowa utrata zdolności wykonywania najprostszych działań arytmetycznych wskutek organicznych uszkodzeń mózgu. Akalkulii nie wolno mylić z dyskalkulią.

Rodzinne finanse Na czym polega polisa posagowa?

Dzieci, oprócz tego, że wnoszą do życia wiele radości, niewątpliwie łączą się także z wieloma wydatkami. Jeszcze przed ich narodzinami biegamy po sklepach, kupując niezbędne ubranka, kosmetyki czy zabawki. Jednak niejednemu rodzicowi spędza sen...

Poród rodzinny Na czym polega poród rodzinny?

Kiedyś przyszli rodzice nie mieli wyboru. Ojcowie musieli czekać na wiadomość ze szpitala o narodzinach dziecka lub wyczekiwać pod oknami szpitala, aż pokaże się w nich kobieta z dzieckiem na rękach. Kobiety rodziły wtedy same, bez towarzystwa bliskich...

Na czym polega cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie Na czym polega cesarskie cięcie

Cała operacja cesarskiego cięcia trwa nie dłużej niż pół godziny. Zostaniesz podłączona do kroplówki. Anestezjolog zastosuje znieczulenie zewnątrz oponowe lub rdzeniowe.

Wyznaczanie dni płodnych Żele wspomagające zapłodnienie

Niestety, niepłodność jest problemem dość często spotykanym. Na szczęście są sposoby jej wspomagania. Jednym z nich korzystanie z dobrodziejstw żelów wspomagających płodność.

Skuteczność in vitro
Zapłodnienie in-vitro Skuteczność in vitro

Skuteczność in vitro w największym stopniu uzależniona jest od wieku i stanu zdrowia przyszłej matki. W Polsce nie prowadzi się centralnych statystyk powodzenia zabiegów in vitro. Dane uzyskiwane przez poszczególne kliniki leczenia niepłodności...

Zapłodnienie in-vitro Procedura in vitro

Procedura in vitro składa się z szeregu etapów, które polegają na stymulacji jajeczkowania u kobiety, pobraniu komórek jajowych, połączeniu ich z plemnikami i na przeniesieniu zarodków do macicy.

Zapłodnienie in-vitro Zabieg in vitro

Zapłodnienie in vitro odbywa się w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety. Jest to zapłodnienie „na szkiełku”. Zarodki po zapłodnieniu wprowadza się do macicy, czekając na ich implantację.

Zapłodnienie in-vitro Zarodki in vitro

Zamrażanie zarodków ludzkich do in vitro jest szeroko komentowane. Kwestia kriokonserwacji zarodków jest bardzo kontrowersyjna. Jak spojrzeć na kwestię in vitro pod kątem bioetyki?

Zapłodnienie in-vitro Powikłania po in vitro

Powikłania po in vitro obejmują zespół hiperstymulacji jajników, efekty uboczne stosowania terapii hormonalnej, a także reakcje alergiczne. U kobiet po in vitro częściej dochodzi do ciąży mnogiej.

Ciąża Czym jest ciąża?

Ciąża to proces dojrzewania człowieka od zapłodnienia do uzyskania zdolności samodzielnego życia poza organizmem matki. Czas trwania ciąży jest indywidualny dla każdego człowieka. Przyjmuje się, że ciąża trwa średnio ok. 40 tygodni (9 miesięcy), średnio...

Czym myć niemowlaka?
Pielęgnacja skóry niemowlęcia Czym myć niemowlaka?

Wielu rodziców zastanawia się, czym myć niemowlaka. Dostępne są na rynku przeróżne kosmetyki dla niemowląt: płyny do kąpieli, emulsje do kąpieli, żele do mycia ciała i główki dziecka. Co wybrać?

Rodzinne finanse Czym są ubezpieczenia inwestycyjne?

Chcesz uskładać dodatkowe pieniądze na swoją emeryturę? A może chciałbyś zacząć oszczędzać na przyszłość dla swoich dzieci? Jeśli masz takie plany, to dobrym rozwiązaniem dla ciebie jest ubezpieczenie inwestycyjne. Pozwala ono nie tylko powiększać swoje...

Raport specjalny - Zadbaj o odporność dziecka zimą Jak działa i czym jest układ odpornościowy?

Układ odpornościowy to złożona sieć komórek, tkanek i narządów, które współpracują, żeby chronić nasz organizm przed czynnikami chorobotwórczymi. Infekcje są wywoływane przez bakterie, wirusy, pasożyty, grzyby i inne...

Kuchnia nastolatka Czym zastąpić sól w diecie?

Sól stołowa to popularny dodatek do żywności, nadaje bowiem wyrazisty, słony smak i konserwuje żywność, przedłużając jej termin przydatności do spożycia. W organizmie człowieka sól spełnia ważną funkcję, utrzymując równowagę płynów,...

Czym skorupka za młodu nasiąknie
Aktualności Czym skorupka za młodu nasiąknie

Przyglądając się propozycjom literackim dla dzieci i młodzieży, trudno oprzeć się wrażeniu, że – zwłaszcza w przypadku tytułów sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat – prezentowane w nich wzorce osobowe kobiet i mężczyzn nie do końca...

Czym jest czytanie globalne?
Rozwój intelektualny przedszkolaka Czym jest czytanie globalne?

Czytanie globalne (wczesne czytanie, czytanie całowyrazowe) to termin, który przywędrował do Polski przed dwudziestu laty wraz z książką jego twórcy Glenna Domana. Książka nosi tytuł „Jak nauczyć małe dziecko czytać” (Glenn Doman,...

Czym różni się chłopczyk od dziewczynki?
Rozmnażanie Czym różni się chłopczyk od dziewczynki?

Czym różni się chłopczyk od dziewczynki? – to pytanie, które może wprawić niejednego rodzica w konsternację. O czym wówczas rozmawiać z dzieckiem? Jak rozmawiać z maluchem o relacjach damsko-męskich?

Samochód rodzinny - z czym to się je?
Moto Parenting Samochód rodzinny - z czym to się je?

Gdy zastanawiam się nad wyborem odpowiedniego auta dla powiększającej się rodziny, od razu na myśl przychodzi mi daleka kuzynka. Jej mąż postanowił zmienić samochód na nowszy, by zapewnić żonie i nowo narodzonemu synkowi lepszy komfort jazdy. Zapewne...

Piersi i brzuch w ciąży Czym smarować brzuch w trakcie ciąży?

W trakcie ciąży najbardziej narażoną partią ciała na powstawanie rozstępów jest brzuch. Czy najlepiej smarować skórę w tym miejscu?

Ważny temat - Jestem duży, jem jak dorosły. Czyli o nauce samodzielnego jedzenia. W czym może i powinien pić dwulatek?

Artykuł sponsorowany W kwestii akcesoriów do karmienia dzieci rodzice dwulatków mają swoje określone preferencje – niektórzy stawiają na zwykłe kubki lub kubki niekapki, inni podają maluchom kubki z wbudowaną słomką, a niewielki...

Ważny temat - Projekt dziecko - zaczynamy! Kiedy masz za mało pokarmu... Czym wzbogacić dietę noworodka?

Zdjęcie autorstwa Aurimas Mikalauskas / CC BY-SA 2.0 W pierwszych tygodniach karmienia dziecka piersią wiele kobiet zastanawia się, czy ich maluch otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu. Z oczywistych względów nie są w stanie stwierdzić, ile mleka...

Modny uczeń W czym na w-f, czyli przegląd stylizacji na zajęcia sportowe

Zajęcia sportowe w szkole to nie rewia mody, ale od ładnego i wygodnego stroju zależy dobre samopoczucie dziecka. Z tego właśnie powodu warto zadbać o to, by nasza pociecha miała na sobie dobrej jakości ubrania wykonane z naturalnych tkanin. Materiał...

Dieta w ciąży Czym uzupełniać dietę w 3 trymestrze ciąży? Suplementy diety

Trzeci trymestr ciąży to niezwykle ekscytujący, choć trudny czas. Mamy świadomość, że poród jest już bardzo blisko i cieszymy się na przyjście naszego dziecka na świat. Z drugiej strony odczuwamy większy dyskomfort w miarę jak nasze maleństwo rośnie....

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij