Trwa ładowanie...

Na co zwrócić uwagę, wybierając szpital do porodu?

Avatar placeholder
06.09.2022 12:09
Na co zwrócić uwagę, wybierając szpital do porodu?
Na co zwrócić uwagę, wybierając szpital do porodu? (Grafika / Shutterstock)

Poród jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Miejsce, które wybrała powinno zapewnić jej jak najbardziej komfortowe warunki i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego już kilka miesięcy przed planowanym terminem rozwiązania warto zastanowić się, gdzie dziecko ma przyjść na świat.

spis treści
Bóle porodowe - jak sobie z nimi radzić?
Bóle porodowe - jak sobie z nimi radzić?

Bóle brzucha w czasie ciąży towarzyszą każdej kobiecie i są całkowicie normalnym zjawiskiem, więc nie

zobacz galerię

Wybierając miejsce porodu, warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

1. Odległość:

Zobacz film: "Jak uniknąć komplikacji okołoporodowych?"
  • Wybrany szpital nie powinien być zbytnio oddalony od miejsca pobytu ciężarnej. Choć poród trwa nieraz kilkanaście godzin, przedzieranie się przez korki może tylko spotęgować stres przyszłych rodziców.
  • Jeśli kobieta chce skorzystać ze znieczulenia, to nie zostanie ono podane w momencie kiedy wejdzie tylko do szpitala, ale po przyjęciu na trakt porodowy, rozmowie z lekarzem itd. Oznacza to, że należy być odpowiednio wcześniej.
  • Jeśli dojazd do wybranego szpitala nie jest kwestią zaledwie 15 minut, to warto sprawdzić, jak tam najlepiej dojechać, czy na trasie nie ma robót drogowych i innych utrudnień. A jeśli są, to dobrze jest opracować jakąś alternatywną trasę.
  • Jeśli przyszła matka chce rodzić w innym mieście i zatrzymać się np. u swoich rodziców, to powinna pojechać tam odpowiednio wcześniej. Może się bowiem okazać, że urodzi dwa czy trzy tygodnie przed spodziewanym terminem rozwiązania.
  • Dobrze jest wcześniej dowiedzieć się, gdzie jest porodówka w danym szpitalu. W dużych kompleksach szpitalnych dostanie się z jednego końca placówki na drugi, odnalezienie odpowiedniego piętra itd. może zająć sporo czasu.
  • Jeśli przyszli rodzice nie posiadają samochodu, numer telefonu do korporacji taksówkarskiej powinien leżeć na widocznym miejscu albo znajoma osoba z samochodem powinna być „pod telefonem”.

2. Szpital może być zamknięty

Lepiej się upewnić, czy szpital nie zaplanował remontu albo dezynfekcji akurat na spodziewany termin rozwiązania. Choć w sytuacjach awaryjnych rodząca jest transportowana do innego szpitala karetką, to lepiej od razu udać się do właściwej placówki.

3. Szpital może odesłać pacjentkę

Może się zdarzyć, że jeśli rodzice wybrali oblegany szpital, nie będzie dla nich miejsca. Powód jest bardzo prosty – wszystkie stanowiska do rodzenia są właśnie zajęte i nic nie wskazuje na to, żeby któryś z porodów miał się zakończyć w najbliższym czasie. Internautka mikra10 wybrała szpital, w którym chciała rodzić. Miała załatwioną położną, a lekarz prowadzący był z tego szpitala. „(…) niestety, jak przyszło co do czego, okazało się, że wszystkie miejsca do porodu są zajęte. Odesłano mnie do ww. szpitala. Cały pobyt wspominam bardzo dobrze, poród był szybki (o 2:30 znaleźliśmy szpital - nie bez trudu, a o 6:55 urodziła się Melka)”.

W tej sytuacji szpital powinien znaleźć inne miejsce, gdzie rodząca zostanie przyjęta. Choć lepszym rozwiązaniem może być upewnienie się, że jest miejsce akurat w drugim rozważanym szpitalu. Dzięki temu przyszła matka będzie miała zapewniony odpowiedni komfort i nie zdenerwuje się, że trafia do nieznanego sobie szpitala.

Przed opuszczeniem jednej placówki można zażądać przeprowadzenia badania. Jeśli bowiem akcja porodowa dobiega końca, kobieta musi być przyjęta.

Położna – to ona zazwyczaj spędza najwięcej czasu przy rodzącej, udziela rad, wspiera itd. W wielu szpitalach jest możliwe odpłatne zarezerwowanie sobie opieki akuszerskiej. Część kobiet chcących mieć gwarancję, że trafią w dobre ręce decyduje się na dodatkowy koszt. Dzięki temu ciężarna nie dość, że ma zapewnioną daną położną wyłącznie do swojej dyspozycji, może poznać ją wcześniej, zapytać się, czy jej preferencje dotyczące rodzenia są możliwe do realizacji itd. W Katalogu Parenting.pl alicja pisze: (…) Był to mój pierwszy poród. Przygotowanie do porodu (miałam wykupioną usługę położnej) super, sam poród, rewelacyjne wsparcie położnej. Bez niej chyba bym nie urodziła (…)”.

Jeśli ciężarna decyduje się na umówienie położnej, to z jej wyborem nie należy czekać na ostatnią chwilę, żeby nie okazało się, że najbardziej popularne wśród przyszłych matek położne są już zajęte.

Choć należy zaznaczyć, że można trafić na bardzo dobrą opiekę i bez płacenia. Daria pisze: „W tym szpitalu rodziłam drugie dziecko, a pierwsze w innym, więc mam porównanie. Jestem bardzo, ale to bardzo zadowolona z całego porodu i pobytu 2-dniowego. Przyjęli mnie w miarę szybko, trafiłam na bardzo miły personel i położna, która się mną zajmowała pomagała mi, udzielając wskazówek, co robić, aby mniej bolało podczas skurczy i jak chodzić, aby szybciej urodzić (…)”.

4. Szpital państwowy czy prywatny

Prywatne placówki zapewniają komfortowe warunki, wygodne sale szpitalne, a nieraz oferują całe pakiety usług obejmujące opiekę nie tylko nad matką, ale i nad dzieckiem. Internautka agusmay pisze o wybranej placówce: „W klinice urodziłam 2 dzieci i jeśli dane mi będzie mieć jeszcze dzieci, na pewno przyjdą na świat w tym miejscu! Opieka związana z porodem jest na najwyższym poziomie. Klasa na całego! Rodzenie po ludzku! Człowiek idzie, płaci, ale wie za co. Nie żal ani złotówki. Po porodzie mama nabiera sił, położne pomagają jak tylko mogą, żeby kobieta mogła wrócić do formy, bo przecież w domu takiej pomocy nie będzie. Położne miłe, uśmiechnięte, na każde zawołanie. Są po prostu dla nas, pacjentek. Lekarze specjaliści i profesjonaliści bez dwóch zdań. To najlepsze miejsce, jakie mogłam wybrać, na przyjście na świat moich dzieci”.

Warto dodatkowo przyjrzeć się, czy szpital posiada odpowiedni wyposażenie w razie komplikacji. Nieraz bowiem w takiej sytuacji noworodek jest przewożony do innej placówki.

Nie bez znaczenia jest koszt, jaki trzeba ponieść za rodzenie w danej placówce. Potrafi on sięgać kilkunastu tysięcy złotych.

5. Szkoła rodzenia

Jeśli przy wybranym szpitalu jest szkoła rodzenia, warto zastanowić się nad uczęszczaniem do niej. Podczas kilku tygodni zajęć kobieta uczy się tam m.in. tego, jak oddychać, zmieniać pozycje, co robić, żeby łagodzić ból, jak opiekować się małym dzieckiem.

6. Poród rodzinny:

  • Jeśli kobieta chce rodzić z osobą towarzyszącą, powinna ustalić z przyszłym ojcem, czy chce on brać udział w porodzie, czy jest gotowy na takie przeżycie. Jeśli partner czy mąż mdleje na widok krwi, to lepiej nie upierać się przy tym rozwiązaniu, a poprosić o obecność np. przyjaciółkę. Można również zatrudnić doulę, która wspiera kobietę zarówno w czasie ciąży, porodu, jak i połogu.
  • W niektórych szpitalach konieczne jest wcześniejsze ustalenie, że kobieta chce rodzić z osobą bliską, uzyskanie zgody ordynatora szpitala. Dlatego należy sprawdzić, czy nie trzeba załatwić wcześniej jakichś formalności.
  • Wiele szpitali wymaga opłaty lub cegiełki za skorzystanie z sali do porodu rodzinnego.
  • Warto dowiedzieć się, co jest do dyspozycji osoby towarzyszącej (szafka na ubrania, miejsce do siedzenia itd.), czy musi kupić szpitalne ubranie czy też otrzymuje je za darmo.

7. Szpital kliniczny

Jeśli rodząca wybiera szpital kliniczny, oznacza to obecność tam studentów medycyny, także w trakcie porodów. Choć kobieta może się nie zgodzić na to, żeby wchodzili na salę porodową, wiele matek odradza to rozwiązanie. Studenci starają się bowiem pomagać pacjentkom, a nieraz nie odstępują ich praktycznie przez cały okres porodu. Poza tym, warto pamiętać, że są to przyszli lekarze, którzy gdzieś muszą nabywać umiejętności.

8. Koszty

Choć sam poród jest bezpłatny, to w niektórych szpitalach dodatkowe usługi, tj. znieczulenie na żądanie, są płatne. Dlatego dobrze jest wcześniej dowiedzieć się, czy koniecznie będzie ponoszenie dodatkowych kosztów i przygotować na to pieniądze.

9. Znieczulenie

W niektórych szpitalach znieczulenie na żądanie nie dość, że jest płatne (w większości szpitali na zapłatę ma się kilka dni od dnia wypisu), to jeszcze trzeba się na nie umówić wcześniej. Jeśli ciężarna chce skorzystać ze znieczulenia, warto się upewnić, że nie będzie z tym problemu. Nawet jeśli przyszła matka nie chce korzystać ze znieczulenia, lepiej, żeby zarezerwowała sobie taką opcję. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które jeszcze nie rodziły i nie wiedzą, z jakim bólem będą miały do czynienia.

10. Plan porodu

Kobieta może zabrać do szpitala także plan porodu. Jest to raczej lista preferencji pacjentki, ponieważ może się okazać np., że poród trzeba będzie zakończyć cesarskim cięciem. Plan porodu powinien być przygotowany w porozumieniu z lekarzem lub położną. Po przygotowaniu planu warto udać się z nim do wybranej placówki i upewnić się, czy są tam warunki do jego spełnienia, np. czy możliwy jest poród w wybranej pozycji, ukojenie bólu w wannie porodowej.

Nie czekając z wyborem szpitala, gdzie ma przyjść na świat dziecko, kobieta może spokojnie zastanowić się, co jest dla niej najistotniejsze. A wówczas będzie mieć czas na zasięgnięcie wiedzy na temat np. znieczulenia, położnych, przygotowanie planu porodu, zadecydowanie kto ma jej towarzyszyć, a także odłożenie pieniędzy na ewentualne dodatkowe wydatki w szpitalu.

Przeczytaj również:

Porady położnej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze