Trwa ładowanie...

Woda mineralna na niedobory wapnia i magnezu w ciąży

Avatar placeholder
12.02.2024 16:46
Woda mineralna na niedobory wapnia i magnezu w ciąży
Woda mineralna na niedobory wapnia i magnezu w ciąży

W życiu kobiety spodziewającej się dziecka zachodzi cały szereg zmian. Troska o rozwijające się maleństwo skłania przyszłą mamę do rezygnacji z używek, zdrowszego niż dotychczas sposobu odżywiania i bardziej higienicznego trybu życia.

Właściwie zbilansowana dieta stanowi nierzadko duże wyzwanie dla ciężarnych, zwłaszcza jeśli przed zajściem w ciążę nie stroniły od dań typu fast food i słodyczy. Z tego powodu wiele kobiet decyduje się na przyjmowanie suplementów diety, które pomagają uniknąć niedoboru cennych składników odżywczych. Podaż minerałów można zwiększyć również za pomocą dobrej jakości wody mineralnej.

spis treści

1. Woda dla zdrowia matki

Niemal jedna trzecia ciała człowieka składa się z wody, dlatego każdego dnia konieczne jest spożywanie odpowiednio dużej jej ilości (zaleca się około 1,5 l wody dziennie). Woda pełni liczne funkcje w organizmie: uczestniczy w regulacji temperatury ciała, usuwa produkty przemiany materii z organizmu, wspomaga wchłanianie substancji pokarmowych i transportuje do komórek składniki odżywcze.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

U kobiet ciężarnych zapotrzebowanie na wodę jest większe, między innymi dlatego, że jest ona potrzebna nie tylko matce, ale i dziecku, które rozwija się w warunkach, które można określić mianem wodnych.

2. Zdrowa woda dla przyszłej mamy

Szczęśliwa mama i dziecko
Szczęśliwa mama i dziecko

Zdrowa mama to przykład dla dziecka - dbaj o siebie przez całą ciążę!

zobacz galerię

W ciąży zwiększa się zapotrzebowanie nie tylko na wodę, ale i na składniki mineralne, na przykład magnez i wapń. Magnez korzystnie wpływa na rozwój płodu, chroni kobietę przed przedwczesnymi skurczami w obrębie macicy i ma udział w rozwoju tkanek i kory mózgowej dziecka. Jeśli u ciężarnej dochodzi do przewlekłego niedoboru magnezu, wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu, zbyt wolnego przyrostu masy ciała u dziecka, zatrucia ciążowego i stanu przedrzucawkowego. Niestety, poziom magnezu łatwo ulega spadkowi, na przykład w wyniku spożycia kawy.

Do prawidłowego rozwoju płodu niezbędny jest także wapń, czyli podstawowy budulec układu nerwowego, serca, mięśni, zębów i kości. Wapń pomaga uniknąć reakcji alergicznych, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi i obniża ciśnienie krwi u ciężarnych, zmniejszając tym samym ryzyko krwawień w ciąży i zatrucia ciążowego. Niedobór tego pierwiastka w ciąży może powodować dolegliwości i schorzenia u matki (osteoporoza, próchnica, skurcze mięśni, bóle głowy) i dziecka (wady wrodzone, krzywica). Szczyt zapotrzebowania na wapń ma miejsce w trzecim trymestrze ciąży.

Niedobory magnezu i wapnia można uzupełniać, spożywając naturalną, wysokozmineralizowaną wodę mineralną o wysokiej alkaiczności (łagodzi zgagę i nadkwasotę) oraz bardzo wysokiej zawartości wapnia i magnezu).

3. Jak woda wpływa na zdrowie?

Wysokiej jakości woda mineralna to znacznie więcej niż zwykły płyn służący nawodnieniu organizmu. Dobra woda z dużą zawartością magnezu może łagodzić dolegliwości, z jakimi zmagają się kobiety ciężarne (zaparcia, nudności, obrzęki nóg, kurcze łydek) i skutecznie chronić organizm matki przed odwodnieniem. Jeśli spodziewasz się dziecka, wybieraj tylko sprawdzone, wysokozmineralizowane wody butelkowane, które mają w swoim składzie więcej niż 1500 mg pierwiastków mineralnych na litr. To najlepsza propozycja dla kobiet w ciąży.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze