Trwa ładowanie...

Moczenie nocne chłopców

Avatar placeholder
12.10.2020 18:25
Moczenie nocne chłopców
Moczenie nocne chłopców

Moczenie nocne chłopców zdarza się częściej niż moczenie nocne u dziewczynek. Wiąże się to z faktem, że dziewczynki rozwijają się nieco szybciej. Do piątego-szóstego roku życia dziecka jest to zjawisko dość powszechne, nie powinno więc budzić niepokoju. Jednak jeśli moczenie w nocy nie przechodzi po ukończeniu przez dziecko szóstego roku życia, trzeba zgłosić się z tym do lekarza. Istnieją też sposoby na to, by pomóc dziecku w unikaniu nocnego moczenia.

spis treści

1. Skąd bierze się moczenie nocne u chłopców?

Nie jest prawdą, że moczenie nocne u chłopców i dziewczynek to problem wynikający z napięcia psychicznego dziecka. Owszem, problemy z utrzymaniem moczu w nocy mogą się nasilać, jeśli dziecko przeżywa stresujące sytuacje lub duże zmiany w życiu. Jednak moczenie łóżka w nocy jest problemem bardziej złożonym i raczej wywołuje stres niż jest jego skutkiem. Jego podłożem nie jest także status socjoekonomiczny rodziny, zaniedbania czy problemy w domu. Wiąże się bardziej z predyspozycjami genetycznymi, może być także objawem schorzeń układu moczowego, takich jak choroby nerek, wady wrodzone układu moczowego, cukrzyca czy infekcja dróg moczowych. Mimo że takie podłoże moczenia to niewielki odsetek przypadków, trzeba pójść z dzieckiem do lekarza, jeśli po szóstym roku życia moczenie nocne nie przechodzi, aby wykluczyć takie przyczyny moczenia się.

W bardzo rzadkich przypadkach można uznać, że przyczyną moczenia są czynniki psychiczne i problemy emocjonalne dziecka. Ma to miejsce w przypadku, jeśli dziecko zaczęło moczyć łóżko dopiero około ósmego-dziesiątego roku życia, a wcześniej tego problemu nie miało. Moczenie nocne u dzieci z większości przypadków przechodzi około piątego (rzadziej szóstego) roku życia.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"
Jak poradzić sobie z problemem moczenia się dziecka podczas snu?
Jak poradzić sobie z problemem moczenia się dziecka podczas snu?

Moczenie nocne to problem, z którym w Polsce zmaga się kilkaset tysięcy dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

zobacz galerię

2. Sposoby na moczenie nocne chłopców

Aby poradzić sobie z moczeniem nocnym u chłopców, trzeba przede wszystkim starać się, aby nie obudzenie się w mokrej pościeli w jak najmniejszym stopniu zawstydzało dziecko. Nie można też za to karać! Moczenie nocne u chłopców i dziewczynek to nie ich wina. To dla malucha duże obciążenie psychiczne, a z czasem może nawet prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości, kompleksów i innych problemów. A takie emocjonalne problemy mogą z kolei prowadzić do nasilenia się moczenia nocnego.

Aby zminimalizować ryzyko mokrej pościeli, trzeba zwracać uwagę na to, co dziecko robi przed snem. Nie powinno pić zbyt dużo, ale z drugiej strony nie może kłaść się spać spragnione. W ciągu dnia każde dziecko powinno pić 6-8 szklanek wody, najlepiej jednak ograniczyć wieczorne picie. Lepiej unikać, szczególnie wieczorem, napojów zawierających kofeinę. Także czarna porzeczka jest moczopędna.

Przed położeniem dziecka spać rodzice powinni się upewnić, że maluch był w toalecie. Można też zostawiać obok łóżka nocnik, aby dziecko mogło bez problemu wstać i zrobić siku, jeśli będzie miało taką potrzebę. Niektórzy rodzice budzą dziecko po kilku godzinach snu i sadzają na nocnik. Ważne, aby budzenie się w nocy po kilku godzinach nie stało się dla malucha nawykiem. Zmieniajmy więc godziny budzenia. Można także spróbować "ćwiczyć" pęcherz dziecka. Wystarczy, aby w dzień próbowało poczekać przez chwilę przed oddaniem moczu. Nie chodzi o to, by nadwerężać pęcherz dziecka, nie przesadzajmy z tym.

Następny artykuł: Moczenie nocne dziewczynek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze