Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy i włókniaki macicy to łagodne zmiany nowotworowe, powstające poprzez namnażanie się komórek mięśniowych wewnątrz macicy. Tworzą one niegroźny guz lub kilka guzów, które w większości przypadków nie dają żadnych objawów i są w związku z tym wykrywane przez przypadek podczas badania USG. Większość mięśniaków pojawia się w trzonie macicy.

Skąd biorą się mięśniaki macicy?

Nie do końca wiadomo skąd biorą się mięśniaki macicy. Podejrzewa się, że pewien wpływ na ich pojawienie się i rośnięcie ma poziom estrogenów w organizmie kobiety lub wrażliwość na nie. Podejrzenie to pojawiło się głównie dlatego, że mięśniaki macicy pojawiają się u kobiet w wieku 35-45 lat, czyli w wieku rozrodczym. Guzy tego typu zmniejszają się zwykle po menopauzie. Mięśniaki mogą także zwiększać swoją objętość, a dzieje się tak przede wszystkim w czasie ciąży.

Jakie są objawy mięśniaków macicy?

Mięśniaki najczęściej nie dają żadnych objawów, na które mogłaby się uskarżać kobieta. Objawy pojawiają się dopiero w przypadku dość dużych guzów. Część kobiet cierpiących na tego rodzaju guzy w macicy ma uczucie ciężkości podbrzusza, a także dość często miewa bóle krzyża. Mogą im towarzyszyć długotrwałe, obfite i bolesne miesiączki. Ich obfitość może być tak duża, że utrata krwi prowadzi do anemii. Jeśli guz szybko zwiększa swoją objętość, może wywoływać u kobiety bóle, upławy, plamienia międzymiesiączkowe, a także bolesne współżycie. Bardzo duże mięśniaki powodują zwiększenie się obwodu brzucha, zaparcia, częste oddawanie moczu.

Powikłaniem mięśniaków może być ich martwica i zakażenie wtórne. Jest to skutkiem bardzo szybkiego wzrostu guza z towarzyszącym mu zbyt słabym unaczynieniem. Wtedy pojawiają się różne dolegliwości, np. gorączka, dreszcze, ból brzucha. Tego typu silne objawy mogą być interpretowane jako objawy perforacji wrzodów żołądka, zapalenia wyrostka robaczkowego czy martwicy jelita.

W części przypadków, w zależności od wielkości i umiejscowienia guza, jego obecność może wywoływać problemy z zajściem w ciążę.

Jak wygląda leczenie mięśniaków macicy?

Mięśniaki macicy ulegają zezłośliwieniu i przemianie w mięsaka gładkokomórkowego w mniej niż 1% przypadków. Jeśli guzy są małe, zaleca się tylko regularne USG dopochwowe i badanie ginekologiczne, aby monitorować ewentualne zmiany. Jednak w większości przypadków wskazane jest ich usunięcie, szczególnie jeśli mięśniak powoduje nieprzyjemne dolegliwości lub jeśli zaobserwowano jego rośnięcie.

Najczęściej do niewielkich guzów stosuje się leczenie laparoskopowe lub histeroskopowe. Niosą one za sobą bardzo niewielkie ryzyko powikłań i powinny być opcją szczególnie dla kobiet, które planują jeszcze posiadanie dzieci. Histeroskopia jest szczególnie korzystna dla kobiet, które chcą zajść w ciążę, gdyż jest wykonywana przez pochwę, bez rozcinania powłok brzusznych. Zmniejsza to ryzyko powstania zrostów pooperacyjnych. Jeśli umiejscowienie guza lub jego wielkość nie pozwalają na usunięcie go za pomocą laparoskopu, stosuje się operację przez powłoki brzuszne. W przypadku kobiet, które nie planują dzieci, można zastosować zabieg usunięcia macicy.

Porozmawiaj o tym na W oczekiwaniu na bociana »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

renata23 Ginekolog - położnik 1 odpowiedź skrzepy i silne bóle renata23:

Witam Mam pytanie, czym mogą być spowodowane skrzepy w czasie okresu? Tym okresom towarzyszą silne bóle, czasami trudno jest się podnieść z łóżka. Prosze o szybką odpowiedź.

katarzyna.szymanowska Diagnosta laboratoryjny 2 odpowiedzi TSH, FT4, FT3 i inne katarzyna.szymanowska:

Witam ;) Od ponad 3 mieisecy staram sie z narzeczonym o maleńswto. Jak narazie starania nie wychodza. Mam 19 lat, pisze bo moze ma to jakies znaczenie. Ostatnio ginekolog skierowal mnie na gadanie krwi, zeby sprawdzic czy z moja tarczyca wszystko w porzadku...

maga23 9 miesięcy, ciąża 15 odpowiedzi Torbiel jajnika a ciąża maga23:

Witajcie, otóż moje pierwsze USG spowodowało u mnie totalne załamanie. Okazało się że na jajniku mam torbiel (5,6 cm) a w macicy (w lewym rogu) umiejscowiony jest malutki pęcherzyk ciążowy (3mm) .

ronia Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Dolegliwości bólowe - przyczyna nieznana ronia:

Witam, Jestem po dwóch cesarskich cięciach, ostatnie wykonano w lutym 2011 (cytuję za kartą wypisową: Stan po CC w 2007r. Stan po apendectomii i 5 laparotomiach. Wskazania okulistyczne do CC. Cięcie tradycyjne) .

pokaż 5 następnych

Artykuły Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy Leczenie mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy (łac. myomata uteri) należą do niezłośliwych nowotworów macicy i rozwijają się często u kobiet w wieku rozrodczym. Mięśniak macicy powstaje z tkanki mięśniowej macicy i umiejscawia się najczęściej w jej trzonie. Mięśniaki mogą ... ; zwykle metodą laparoskopową. Duże mięśniaki wymagają leczenia hormonalnego. Od 15 lat mięśniaki macicy o wyrażonych objawach można ... ów. Operacyjne leczenie mięśniaków macicy Podśluzówkowe mięśniaki macicy mają tendencję do wpuklania się do jamy...

Mięśniaki macicy Usuwanie mięśniaków macicy

Usuwanie mięśniaków macicy to najczęściej wybierana metoda terapii tych niezłośliwych guzów. Mięśniaki macicy ... . Od niedawna objawowe mięśniaki macicy można leczyć nowoczesnymi, małoinwazyjnymi metodami, takimi jak embolizacja tętnicy macicznej, termoterapia laserowa czy krioterapia. Miomektomia mięśniaków macicy Jeśli pacjentka ma duże i liczne mięśniaki macicy ... óre mięśniaki macicy, zwłaszcza podśluzówkowe, mają skłonność do wpuklania się do wnętrza jamy macicy i wywołują obfite...

Objawy mięśniaków macicy
Mięśniaki macicy Objawy mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy to guzy – najczęściej niezłośliwe – które powstają z włókien mięśniowych macicy ... skłonności genetyczne i problemy z poziomem estrogenów we krwi. Mięśniaki macicy mogą wywoływać różne objawy, takie jak ... óle głowy, przyspieszenie tętna, osłabienie, duszność). Duże guzy macicy mogą uciskać na sąsiednie narządy. Jeśli mięśniaki macicy ... ów macicy Mięśniaki macicy często współistnieją z endometriozą lub nowotworami śluzówki macicy. Guzy macicy...

Mięśniaki w ciąży
Skurcze i bóle brzucha w ciąży Mięśniaki w ciąży

Mięśniaki macicy to w większości przypadków niegroźne narośle, które nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia kobiety. W czasie ciąży mogą jednak powodować pewne komplikacje.

Komplikacje okołoporodowe Pęknięcie macicy

Zagrożenie pęknięcia macicy stanowią położenia płodu: poprzeczne, skośne, odgięciowe. Ryzyko pęknięcia jest związane również z nieosiowością płodu w kanale rodnym, wodogłowiem dziecka.

Objawy porodu Obniżenie macicy

Obniżenie macicy to stosunkowo częste zjawisko u kobiet po 30 roku życia, zwłaszcza u tych, które maja za sobą ciążę i poród. Na początku przypadłość ta nie stanowi zbyt dużego problemu.

Test ciążowy online Rozpulchnienie macicy

Rozpulchnienie macicy to objaw ciążowy, który pojawia się także w czasie owulacji, kiedy kobieta ma dni płodne. Aby stwierdzić ciążę, najlepiej zrobić test ciążowy i iść do ginekologa.

Budowa macicy
Pęknięcie macicy Budowa macicy

Budowa macicy pozwala na lepsze zrozumienie cyklu menstruacyjnego i płodności kobiety. Funkcjonowanie macicy jest ściśle powiązane z jej prawidłową budową.

Pęknięcie szyjki macicy
Wady porodu domowego Pęknięcie szyjki macicy

Pęknięcie szyjki macicy ma zazwyczaj miejsce w trakcie porodu siłami natury, gdy zabiegi położnicze są wykonywane zbyt wcześnie, tzn. gdy nie ma jeszcze odpowiedniego rozwarcia szyjki macicy.

Infekcje okolic intymnych w ciąży Skracanie szyjki macicy w ciąży

Skracanie szyjki macicy powinno następować pod koniec ciąży, gdy ciało kobiety przygotowuje się do porodu. Czasami dochodzi do niego wcześniej, co może skutkować poronieniem lub porodem przedwczesnym.

Stany zapalne i pozapalne miednicy mniejszej Zapalenie błony śluzowej macicy

Zapalenie błony śluzowej macicy to skutek infekcji po różnego rodzaju zabiegach przezpochwowych, łyżeczkowaniu i po porodzie, jeśli nie całe łożysko zostało wydalone. Leczenie obejmuje antybiotyki.

Mięśniaki macicy Leczenie mięśniaków macicy

Dwa główne nurty leczenia mięśniaków macicy to leczenie farmakologiczne oraz leczenie operacyjne. Na chirurgiczne terapie mięśniaków składa się m.in. miomektomia, histerektomia i embolizacja.

Mięśniaki macicy Usuwanie mięśniaków macicy

Usuwanie mięśniaków macicy polegać może albo na ich wyłuszczaniu – miomektomia, albo na całkowitej resekcji macicy – histerektomia. Od niedawna możliwa jest embolizacja mięśniaków macicy.

Nadżerka szyjki macicy w ciąży
Cytologia w ciąży Nadżerka szyjki macicy w ciąży

Nadżerka w ciąży nie jest poważnym problemem. Dobrze jest ją jednak wyleczyć przed planowaniem ciąży. Unikniemy wtedy krwawień w ciąży wywołanych przez nadżerkę, które sugerują poronienie.

Objawy mięśniaków macicy
Mięśniaki macicy Objawy mięśniaków macicy

Objawy mięśniaków macicy to głównie bardzo obfite miesiączki, bóle w dole brzucha i uczucie obcego ciała w okolicach jamy brzusznej. Do potwierdzenia mięśniaków trzeba zrobić badanie USG.

Rozwarcie szyjki macicy
Masaż szyjki Rozwarcie szyjki macicy

Rozwarcie szyjki macicy do 10 cm następuje w pierwszym okresie porodu, chociaż dojrzewanie szyjki macicy do rozwierania i urodzenia maluszka zaczyna się jeszcze w trakcie ciąży.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Skurcze macicy w ciąży

Skurcze macicy należą do typowych dolegliwości ciążowych. Jakie typy skurczów pojawiają się u ciężarnych i co oznaczają?

Szyjka macicy przed okresem
Czynnik szyjkowy Szyjka macicy przed okresem

Badanie położenia szyjki macicy wykonują zwykle kobiety, które chcą ustalić czas owulacji. Pozycja i cechy szyjki macicy pozwalają również na sprawdzenie, czy zbliża się okres.

Zdrowie kobiety Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy (ang. cervical cancer) to nowotwór złośliwy szyjki macicy, wywoływany głównie przez wirus brodawczaka ludzkiego (wirus HPV – Human Papilloma Virus). Rozwój choroby zaczyna się zazwyczaj od wewnątrznabłonkowej...

Zdrowie kobiety Nadżerka szyjki macicy

Mianem nadżerki określa się żywoczerwony nabłonek gruczołowy pojawiający się w pochwie zamiast prawidłowego nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Do rozwoju nadżerki dochodzi na skutek zaburzeń hormonalnych lub braku leczenia stanów zapalnych dróg...

Poronienie Nieprawidłowości w budowie dróg rodnych

(...) tego powikłania mogą być także zaburzenia hormonalne związane z wydzielaniem relaksyny i prostaglandyn. Mięśniaki macicy Mięśniaki ... z ich rodzajów. Mięśniaki macicy nie są wrodzone - rozwijają się w życiu dorosłym. Objawy mięśniaków są...

Mięśniaki w ciąży
Skurcze i bóle brzucha w ciąży Mięśniaki w ciąży

(...) że mięśniaki macicy mogą pojawić się u kobiet w każdym wieku, przy czym panie w przedziale wiekowym 20-50 lat są narażone na wystąpienie większych mięśniaków. Rodzaje mięśniaków Mięśniaki macicy to duże masy powstałe z komórek tkanki wyściełającej ... mięśniaki.(łyżeczkowanie mięśniaków, mięśniaki macicy, skurcz mięśni...

Histeroskopia
Diagnostyka niepłodności Histeroskopia

(...) endometrium lub macicy. Mogą to być: zrosty wewnątrzmaciczne; mięśniaki macicy; wady anatomiczne macicy; polipy; przerwanie ciągłości ... wewnątrzmaciczne oraz mięśniaki macicy. To skuteczna metoda leczenia niepłodności, gdyż po usunięciu tego typu problemów,...

Endometrioza Badanie histeroskopowe

(...) histeroskopii można zdiagnozować: endometriozę, zrosty we wnętrzu macicy, mięśniaki macicy, polipy, przerwanie ciągłości ścianek macicy ... zmiany patologiczne. Mogą to być na przykład polipy endometrium, zrosty wewnątrzmaciczne lub mięśniaki macicy.

Decyzja o ciąży Płodność u kobiet

(...) kobiet zwiększa się także ryzyko chorób obniżających płodność – takich jak endometrioza czy mięśniaki macicy ... ów płciowych mogą ograniczyć płodność. Mogą to być mięśniaki macicy, endometrioza, zespół policystycznych...

Zagrożenia ciąży po 35 r.ż. Poronienia nawykowe

(...) mięśniaki macicy, problemy z łożyskiem, zaburzenia endokrynologiczne (zwłaszcza zaburzenia funkcji tarczycy i...

Decyzja o ciąży Badanie na płodność

(...) kończyste), infekcje (np. grzybicę pochwy czy bakteryjne zapalenie pochwy) i inne zmiany w narządach rodnych (np. mięśniaki...

Herbata z liści malin
Sposoby wywoływania porodu Herbata z liści malin

(...) jajników, endometrioza lub mięśniaki macicy, kobieta cierpi na nadciśnienie, wystąpi ciąża mnoga. Herbatę z liści malin...

Diagnostyka endometriozy
Endometrioza Diagnostyka endometriozy

(...) ginekologicznym, takim jak endometrioza, ciąża pozamaciczna, mięśniaki macicy czy stanom zapalnym w miednicy mniejszej. Badanie dna...

Badania prenatalne w 1 trymestrze ciąży
Badania w ciąży Badania prenatalne w 1 trymestrze ciąży

(...) nie jest przeznaczone dla kobiet: cierpiących na mięśniaki macicy, z pochyloną macicą uniemożliwiającą wprowadzenie cewnika. Po zabiegu...

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego
Zaburzenia hormonalne u kobiet Zaburzenia cyklu menstruacyjnego

(...) krwawienia w cyklu odpowiedzialne są mięśniaki macicy lub polipy macicy. Krwawienia między miesiączkami mogą być...

Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów Zakładanie spirali antykoncepcyjnej

(...) óg rodnych o nieznanej przyczynie, mięśniaki macicy, nadżerka szyjki macicy, obfite krwawienia...

Termin porodu Skurcze przedwczesne

(...) infekcyjne matki przebiegające z wysoką gorączką, wady rozwojowe narządów płciowych oraz mięśniaki macicy, ciąża mnoga,...

Poronienie samoistne
Przyczyny poronienia Poronienie samoistne

(...) tyłozgięcie macicy, zrosty wewnątrzmaciczne, mięśniaki macicy, niewydolność ciałka żółtego w pierwszych sześciu tygodniach...

Przyczyny poronienia Co powoduje poronienie?

(...) narządów rozrodczych również wpływają na ciążę. Guzy jajników czy mięśniaki macicy czasami znacząco...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij