Metoda Rötzera

Metoda Rötzera to metoda objawowo-termiczna, która pozwala wyznaczać dni płodne i niepłodne w cyklu menstruacyjnym kobiety. Technika ta stanowi jedną z naturalnych metod planowania rodziny. Metoda Rötzera polega na obserwowaniu markerów biologicznych, takich jak śluz i cechy szyjki macicy oraz podstawowa temperatura ciała. Dzięki tej metodzie można wyznaczyć najlepszy moment na staranie się o dziecko lub w przypadku par, które tego nie planują, czas, kiedy należy wstrzymać się od współżycia.

Zastosowanie metody Rötzera

Metodę Rötzera wykorzystuje się w monitorowaniu zdrowia i płodności kobiety. Dzięki metodzie objawowo-termicznej można świadomie podjąć decyzję o rodzicielstwie i skuteczniej starać się o zajście w ciążę. Można także ciąży uniknąć, jeśli się jej jeszcze nie planuje. Metoda Rötzera pozwala kobiecie poznać jej cykl menstruacyjny. Kolejne fazy cyklu są wynikiem działania hormonów, dlatego też przebieg cyklu wiele mówi o gospodarce hormonalnej u kobiety. Nieprawidłowości w przebiegu cyklu mogą oznaczać niepłodność, dlatego też metoda Rötzera jest przydatnym narzędziem diagnostyki niepłodności.

Jeśli przyczyny niepłodności wynikają z niedoborów diety lub niezdrowego stylu życia, dzięki metodzie Rötzera można także leczyć ten stan. Eliminuje się wtedy czynniki, które mogą prowadzić do zaburzenia płodności, a obecnie znamy ich już dwadzieścia.

Planowanie poczęcia przy pomocy metody Rötzera polega na wyznaczaniu dni płodnych. Jeśli współżycie zbiegnie się w czasie z okresem okołoowulacyjnym, wówczas są największe szanse na zajście w ciążę. Jeśli zaś zapłodnienia chce się uniknąć, zgodnie z tą metodą współżycie należy ograniczyć do dni niepłodnych. Największe szanse uniknięcia niechcianej ciąży daje współżycie jedynie w ciągu dziesięciu ostatnich dni cyklu.

Na czym polega metoda Rötzera?

Metoda Rötzera jest metodą objawowo-termiczną, co oznacza, że łączy ona metodę obserwacji śluzu szyjki macicy z pomiarem podstawowej temperatury ciała kobiety. Jako uzupełnienie można analizować cechy szyjki macicy.

Obserwacja śluzu pozwala określić moment owulacji, gdyż w tym czasie jest on bardziej obfity, klarowny i rozciągliwy. Wyglądem przypomina białko jajka. Dotykając go w palcach można go rozciągnąć w długie nitki. Taki śluz umożliwia plemnikom przedostanie się do komórki jajowej. Z kolei śluz, który występuje w dni niepłodne jest mętny, białawy lub lekko żółtawy, a przy tym lepki, a niekiedy również grudkowaty. Na jakość śluzu wpływ mają hormony, które odpowiadają za dojrzewanie komórki jajowej.

Metoda termiczna polega na codziennym dokonywaniu pomiaru podstawowej temperatury ciała. Mierzy się ją rano, tuż po przebudzeniu, a następnie nanosi na kartę cyklu. Pod względem temperatury wyróżnia się jej dwie fazy – początkową, gdy temperatura jest na niskim poziomie i drugą, gdy po skoku utrzymują się wyższe jej wartości. Wzrost temperatury jest dobrym czasem na współżycie, jeśli chce się zwiększyć szanse na poczęcie.

Z metody Rötzera korzystać mogą zarówno kobiety o regularnych, jak i nieregularnych cyklach, kobiety przed menopauzą, karmiące piersią, po porodzie, a także te, które odstawiły daną metodę antykoncepcji. W każdej z tych sytuacji, a także dla różnych stanów zdrowia i trybów życia opracowane są indywidualne wytyczne.

Skuteczność metody Rötzera

Metody umożliwiające wyznaczenie dni płodnych skracają czas starania się o dziecko, gdyż współżycie w czasie dni płodnych optymalizuje szanse na zapłodnienie. Oznacza to, że z dwóch par, które starają się o ciążę szybciej osiągnie sukces para, która dostosowuje czas współżycia do cyklu miesiączkowego niż ta, która stara się o dziecko „na ślepo”.

Największego znaczenia metoda Rötzera nabiera u par, które mają trudności z zajściem w ciążę ze względu na niską płodność. Dla nich znajomość dni płodnych jest jedyną szansą na naturalne zapłodnienie.

Metodę Rötzera z powodzeniem stosuje się także, aby odłożyć poczęcie. W zależności od stosowanej reguły, wskaźnik Pearla dla współżycia w okresie niepłodności przedowulacyjnej wynosi od 0,1 do 0,9. Z kolei dla okresu niepłodności poowulacyjnej wynosi 0. Warunkiem uzyskania takiej skuteczności jest jednak dobre nauczenie się metody i dokładne jej stosowanie. Kobieta musi obserwować reakcje swojego ciała codziennie, również codziennie je notować, a w ciągu dni płodnych powstrzymywać się od współżycia.
Anna Świeboda

Porozmawiaj o tym na W oczekiwaniu na bociana »

Artykuły Metoda objawowo-termiczna

Liga Małżeństwo Małżeństwu
Metoda objawowo-termiczna Liga Małżeństwo Małżeństwu

(...) Metoda objawowo-termiczna to naturalna metoda planowania rodziny i budowania świadomości kobiety dotyczącej jej...

Metoda objawowo-termiczna Metoda angielska

Metoda angielska jest nazywana także metodą podwójnego sprawdzenia. Jest to metoda naturalnego planowania rodziny, wykorzystująca pewne objawy do wyznaczenia, kiedy kobieta ma dni płodne i niepłodne. Na tej podstawie można zaplanować współżycie. Jeśli kobieta chce mieć dziecko, wybiera na współżycie dni płodne, jeśli nie – dni niepłodne. Metoda angielska to metoda objawowo-termiczna. Historia metody angielskiej Metoda angielska powstała w latach 70. i 80. XX wieku w Wielkiej...

Wyznaczanie dni płodnych Metoda Billingsów

Metoda Billingsów to metoda planowania rodziny oparta na obserwacji śluzu szyjkowego i badaniu, czy jest to śluz płodny, czy nie. Służy jako naturalna metoda antykoncepcji lub wspomaganie płodności.

Wyznaczanie dni płodnych Metoda termiczna

Metoda termiczna to jedna z naturalnych metod planowania rodziny. Określa ona płodność kobiety na podstawie podstawowej temperatury ciała. Pomiar temperatury musi być wykonywany codziennie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Metoda Bobath

Metoda NDT-Bobath powstała w latach 40. XX wieku w Londynie. To metoda terapii autorstwa Berty i Karela Bobathów. Na czym polega stymulacja za pomocą metody Bobath?

Bezdech wcześniaczy Metoda kangura

Metoda kangura to metoda opieki na wcześniakiem. Polega na ułożeniu nagiego noworodka na piersi mamy i ścisłym ich kontakcie do momentu aż dziecko nie uzyska odpowiedniej wagi i temperatury ciała.

Metody wychowawcze Metoda Montessori

Pedagogika Marii Montessori to pomoc dziecku w rozwijaniu jego indywidualnych cech osobowości w zgodzie z obiektywnymi normami społecznymi. Na czym dokładnie polega metoda Montessori?

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Metoda Vojty

Metoda Vojty to jeden ze sposobów fizjoterapii dzieci z neurologicznymi zaburzeniami w rozwoju psychomotorycznym. Na czym polega rehabilitacja według metody Vojty?

Rozwój intelektualny malucha Metoda Domana

Metoda Glenna Domana znana jest pod nazwą „zabawy w czytanie”. Inaczej określa się ją jako metodę globalnego czytania. W czym może pomóc dzieciom metoda Glenna Domana?

Rozwój intelektualny malucha Metoda Dennisona

Metoda Dennisona nazywa się inaczej kinezjologią edukacyjną albo po prostu gimnastyką mózgu. Metoda ta pomaga dzieciom, które wykazują różne trudności w nauce.

Problemy w wychowaniu dziecka Metoda Tomatisa

Metoda Tomatisa nazywana bywa często treningiem słuchowym albo stymulacją uwagi słuchowej. Metoda ta znajduje zastosowanie między innymi w pomocy dzieciom, które wykazują trudności w nauce.

Metoda objawowo-termiczna Metoda angielska

Metoda angielska to inaczej metoda podwójnego sprawdzenia. Polega ona na równoczesnym monitorowaniu czynników, takich jak podstawowa temperatura ciała oraz śluz szyjkowy lub objawy szyjki macicy.

Planowanie płci dziecka Metoda chińska

Starożytna metoda chińska pomaga ustalić płeć dziecka po zapłodnieniu oraz zaplanować przed zapłodnieniem. W zależności od dokładności obliczeń, planowanie płci dziecka może mieć różną skuteczność.

Metoda Selnas
Planowanie płci dziecka Metoda Selnas

Metoda Selnas, nazywana też metodą cykliczną, to naturalna metoda planowania płci dziecka. Płeć dziecka można zaplanować dzięki wyznaczeniu cyklu polaryzacyjnego komórki jajowej.

Metoda objawowo-termiczna
Wyznaczanie dni płodnych Metoda objawowo-termiczna

Metoda objawowo-termiczna wykorzystuje badanie śluzu szyjkowego, szyjki macicy oraz temperatury ciała do stwierdzenia płodności kobiety. To metoda naturalnego planowania rodziny.

Rozwój emocjonalny malucha Metoda Dobrego Startu

Metoda Dobrego Startu została opracowana przez Martę Bogdanowicz. Metoda ta nie tylko ułatwia początki dzieci w szkole, ale przede wszystkim pomaga podczas nauki czytania i pisania.

Wyznaczanie dni płodnych Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa)

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa) to inaczej kalendarzyk małżeński. Ta naturalna metoda planowania rodziny nie wymaga obserwacji objawów płodności, a tylko zapisywania długości cykli owulacyjnych.

 Nauka nocniczka... prosta metoda! (recenzja)
Testy i recenzje Nauka nocniczka... prosta metoda! (recenzja)

Jak nauczyć smyka korzystania z nocnika? - pyta niemalże każda mama. Temat zaprzestania „pieluchowania" i rozpoczęcia załatwiania potrzeb fizjologicznych do nocniczka spędza sen z powiek niejednej młodej mamy. Z pomocną ręką wychodzi do zainteresowanych...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij