Metoda chińska

Starożytna metoda chińska planowania płci dziecka opiera się na kalendarzu chińskim. Zaglądając do jego tabel można sprawdzić płeć dziecka, które ma się urodzić. Może się to sprawdzić w zaskakująco wielu przypadkach. Trudno jest wyjaśnić skuteczność tej metody. Planowanie płci dziecka za pomocą metody chińskiej lepiej jest traktować jako ciekawostkę. Jeśli płeć dziecka jest z jakichś powodów bardzo ważna (np. możliwość odziedziczenia wady wrodzonej w przypadku określonej płci), lepiej jest nie polegać tylko na tabelach kalendarza chińskiego.

Kalendarz chiński

Oryginał starożytnych tablic zawierających przewidywaną płeć dziecka w zależności od wieku matki i miesiąca poczęcia znajduje się w Instytucie Nauki w Pekinie. W Chinach powszechnie wierzy się w ich skuteczność. Chiński kalendarz płodności opiera się na kalendarzu słoneczno-księżycowym. W roku jest 12 miesięcy, choć co jakiś czas pojawia się miesiąc trzynasty. Każdy miesiąc ma 29-20 dni. Obecnie istnieją dwie wersje kalendarza chińskiego – biorący pod uwagę wiek matki w momencie zajścia w ciążę lub urodzenia dziecka.

Jak sprawdzić płeć dziecka?

Metoda chińska opiera się na wieku matki w momencie zajścia w ciążę i miesiącu poczęcia dziecka:

  • kobieta 25-letnia w styczniu, marcu, maju, lipcu najprawdopodobniej pocznie dziewczynkę, natomiast chłopca w lutym, kwietniu, czerwcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu;
  • kobieta 31-letnia w lutym, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie pocznie najprawdopodobniej dziewczynkę, a chłopca w styczniu, marcu i grudniu;
  • kobieta 45-letnia, która zaszła w ciążę w styczniu, kwietniu, maju, czerwcu, sierpniu, październiku pocznie dziewczynkę, a chłopca w lutym, marcu, lipcu, wrześniu, listopadzie i grudniu.

Metoda chińska może zostać sprawdzona z użyciem znanych już przypadków. Wystarczy znać datę urodzenia dziecka i wiek matki w momencie urodzenia dziecka. Od tego odejmujemy 9 miesięcy i możemy sprawdzić w tabelach, czy płeć dziecka się zgadza. Pamiętajmy, że nie będzie to takie proste w przypadku wcześniaków.

Jeśli zamierzamy planować dziecko za pomocą metody chińskiej, nie wybierajmy na poczęcie około 10 dni „przełomowych”, czyli tych, w których zmienia się predyspozycja do urodzenia dziecka o określonej płci. Ten okres jest momentem wahań, kiedy planowanie płci dziecka może być mniej skuteczne. Jeśli chcemy począć dziewczynkę, a kalendarz chiński mówi, że miesiącami do tego odpowiednimi są lipiec, sierpień i wrzesień - wybierzmy sierpień, który jest w centrum tego okresu.

Dodatkowym utrudnieniem tej metody jest nieadekwatność kalendarza chińskiego i używanego przez nas kalendarza gregoriańskiego. W związku z tym skuteczność przewidywań może spaść nawet o połowę. Można więc z równą dokładnością rzucić monetą. Podobno skuteczność jest bardzo wysoka, jeśli uda nam się przeliczyć datę poczęcia dziecka na kalendarz chiński. Jest to jednak dość skomplikowany proces.

Porozmawiaj o tym na W oczekiwaniu na bociana »

Artykuły Planowanie płci dziecka

Dieta a płeć dziecka
Planowanie płci dziecka Dieta a płeć dziecka

(...) dla organizmu matki. A to przecież od stanu zdrowia matki zależy także zdrowie dziecka. Planowanie płci dziecka nie może...

Od czego zależy płeć dziecka?
Planowanie płci dziecka Od czego zależy płeć dziecka?

Znaczna większość par spodziewających się dziecka zgodnie twierdzi, że płeć maleństwa jest nieistotna, a najważniejsze jest jego zdrowie. W głębi duszy wiele osób ma jednak nadzieję, że dziecko będzie tej płci, jaką sobie wymarzyli. Nic więc...

Kiedy można poznać płeć dziecka?
Planowanie płci dziecka Kiedy można poznać płeć dziecka?

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka zastanawia się nad płcią swojego maluszka. Dawniej można było jedynie domyślać się, czy na świat przyjdzie chłopiec, czy dziewczynka. Wiele kobiet zgadywało płeć dziecka na podstawie swoich żywieniowych...

Planowanie płci dziecka Kiedy można poznać płeć dziecka? cz. 2/2

Wiele kobiet zastanawia się, jak dokładna jest diagnoza płci za pomocą badania USG. Otóż precyzja pomiaru jest bardzo wysoka – sięga 95-100%, zwłaszcza po 20. tygodniu ciąży. Nowoczesne urządzenia pozwalają ustalić płeć dziecka nawet w 11.

Metoda Selnas
Planowanie płci dziecka Metoda Selnas

(...) „ujemnych" w większości dochodziło do poczęć dziewczynek, a w „dodatnich" do poczęć chłopców. Planowanie płci dziecka tą...

Sałatki i surówki Chińska sałatka

Jicama jest chrupiącym, słodkim, jadalnym korzeniem wieloletniej rośliny, który przypomina wyglądem rzepę, a smakiem ziemniaka. Jest uprawiany w Ameryce Południowej od wieków i jest bardzo popularny w kuchni meksykańskiej. Składniki: filet...

Wyznaczanie dni płodnych Metoda Billingsów

Metoda Billingsów to metoda planowania rodziny oparta na obserwacji śluzu szyjkowego i badaniu, czy jest to śluz płodny, czy nie. Służy jako naturalna metoda antykoncepcji lub wspomaganie płodności.

Wyznaczanie dni płodnych Metoda termiczna

Metoda termiczna to jedna z naturalnych metod planowania rodziny. Określa ona płodność kobiety na podstawie podstawowej temperatury ciała. Pomiar temperatury musi być wykonywany codziennie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Metoda Bobath

Metoda NDT-Bobath powstała w latach 40. XX wieku w Londynie. To metoda terapii autorstwa Berty i Karela Bobathów. Na czym polega stymulacja za pomocą metody Bobath?

Bezdech wcześniaczy Metoda kangura

Metoda kangura to metoda opieki na wcześniakiem. Polega na ułożeniu nagiego noworodka na piersi mamy i ścisłym ich kontakcie do momentu aż dziecko nie uzyska odpowiedniej wagi i temperatury ciała.

Metody wychowawcze Metoda Montessori

Pedagogika Marii Montessori to pomoc dziecku w rozwijaniu jego indywidualnych cech osobowości w zgodzie z obiektywnymi normami społecznymi. Na czym dokładnie polega metoda Montessori?

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Metoda Vojty

Metoda Vojty to jeden ze sposobów fizjoterapii dzieci z neurologicznymi zaburzeniami w rozwoju psychomotorycznym. Na czym polega rehabilitacja według metody Vojty?

Rozwój intelektualny malucha Metoda Domana

Metoda Glenna Domana znana jest pod nazwą „zabawy w czytanie”. Inaczej określa się ją jako metodę globalnego czytania. W czym może pomóc dzieciom metoda Glenna Domana?

Rozwój intelektualny malucha Metoda Dennisona

Metoda Dennisona nazywa się inaczej kinezjologią edukacyjną albo po prostu gimnastyką mózgu. Metoda ta pomaga dzieciom, które wykazują różne trudności w nauce.

Problemy w wychowaniu dziecka Metoda Tomatisa

Metoda Tomatisa nazywana bywa często treningiem słuchowym albo stymulacją uwagi słuchowej. Metoda ta znajduje zastosowanie między innymi w pomocy dzieciom, które wykazują trudności w nauce.

Metoda objawowo-termiczna Metoda angielska

Metoda angielska to inaczej metoda podwójnego sprawdzenia. Polega ona na równoczesnym monitorowaniu czynników, takich jak podstawowa temperatura ciała oraz śluz szyjkowy lub objawy szyjki macicy.

Metoda objawowo-termiczna Metoda Rötzera

Metoda Rötzera to metoda naturalnego planowania rodziny, łącząca metodę termiczną i objawową. Pomiar podstawowej temperatury ciała i obserwacja śluzu umożliwia wyznaczenie dni płodnych.

Metoda Selnas
Planowanie płci dziecka Metoda Selnas

Metoda Selnas, nazywana też metodą cykliczną, to naturalna metoda planowania płci dziecka. Płeć dziecka można zaplanować dzięki wyznaczeniu cyklu polaryzacyjnego komórki jajowej.

Metoda objawowo-termiczna
Wyznaczanie dni płodnych Metoda objawowo-termiczna

Metoda objawowo-termiczna wykorzystuje badanie śluzu szyjkowego, szyjki macicy oraz temperatury ciała do stwierdzenia płodności kobiety. To metoda naturalnego planowania rodziny.

Rozwój emocjonalny malucha Metoda Dobrego Startu

Metoda Dobrego Startu została opracowana przez Martę Bogdanowicz. Metoda ta nie tylko ułatwia początki dzieci w szkole, ale przede wszystkim pomaga podczas nauki czytania i pisania.

Wyznaczanie dni płodnych Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa)

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa) to inaczej kalendarzyk małżeński. Ta naturalna metoda planowania rodziny nie wymaga obserwacji objawów płodności, a tylko zapisywania długości cykli owulacyjnych.

 Nauka nocniczka... prosta metoda! (recenzja)
Testy i recenzje Nauka nocniczka... prosta metoda! (recenzja)

Jak nauczyć smyka korzystania z nocnika? - pyta niemalże każda mama. Temat zaprzestania „pieluchowania" i rozpoczęcia załatwiania potrzeb fizjologicznych do nocniczka spędza sen z powiek niejednej młodej mamy. Z pomocną ręką wychodzi do zainteresowanych...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij