Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Masaż w ciąży - czy jest bezpieczny? Przeciwwskazania i zalety masażu kobiet w ciąży

Masaż w ciąży
Masaż w ciąży (Zdjęcie autorstwa Mariolh / CC0 1.0)

Masaż w ciąży to temat dość kontrowersyjny zarówno wśród lekarzy, masażystów, jak i samych ciężarnych. W społeczeństwie panuje przekonanie, że ciąża jest przeciwwskazaniem do jakiegokolwiek masowania. Nie jest to jednak prawda. Tylko kobiety w ciąży patologicznej nie powinny korzystać z masażu. Odpowiednio dobrany masaż nie stanowi żadnego zagrożenia dla ciąży fizjologicznej. Masaż dla kobiety w ciąży, jak każda odpowiednio „porcjowana” aktywność fizyczna, przynosi wiele korzyści zdrowotnych, poprawia samopoczucie, a także urodę przyszłej mamy. Kiedy kobiety nie mogą korzystać z masażu w ciąży i jakie właściwości ma tego typu masowanie?

spis treści

1. Co to jest masaż prenatalny?

Masaż prenatalny (ciążowy) to masaż kierowany do kobiet w ciąży, między 3. a 8. miesiącem. Okres ten jest najbardziej stabilny oraz najbezpieczniejszy w zdrowej ciąży i można go wykorzystać na stosowanie tej formy relaksu.

Masaż kobiety w ciąży ma działanie odprężające oraz prozdrowotne. Od masażu klasycznego różni się między innymi pozycją ułożeniową, która musi być komfortowa i bezpieczna, a także stosowaną techniką. Ruchy wykonywane w masażu prenatalnym powinny być delikatne, nie można stosować silnych i gwałtownych ruchów, które zakłóciłyby przebieg ciąży.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Masaż ciążowy wykonywany jest przy użyciu bezpiecznych dla kobiet w ciąży kosmetyków i może być wzbogacony techniką fizjoterapeutyczną, jeśli ciężarna skarży się na jakieś dolegliwości.

2. Jak przebiega masaż w ciąży?

W czasie masażu prenatalnego ciężarna leży na boku lub na plecach. Z wiadomych przyczyn pozycja na brzuchu charakterystyczna dla masażu klasycznego nie jest dozwolona.

Osoba masująca wykonuje ruchy obejmujące plecy, ręce, nogi, kark i jeśli ciężarna pozwala, także brzuch. Masaż kobiet w ciąży zwykle trwa około godzinę.

3. Jak wykonywać masaż w ciąży?

Jakie rejony ciała można masować w ciąży? Powłoki brzuszne, twarz, grzbiet, pośladki, kark, barki, kończyny górne i dolne. W jakiej pozycji najlepiej masować kobietę w ciąży? W pozycji leżącej na plecach, leżącej na boku albo siedzącej na krześle.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na profesjonalny zabieg w salonie masażu, twoim masażystą może być partner. Jeśli będzie delikatny i ostrożny, na pewno ci nie zaszkodzi. Najważniejsze, by nie masować okolicy lędźwi i brzucha.

Warto wykorzystać podczas masowania różne środki poślizgowe, np. olejki aromatyczne. Kiedy kobieta podczas masażu poczuje się gorzej, powinna niezwłocznie zgłosić te objawy masażyście.

4. Jakie rodzaje masażu są bezpieczne w ciąży?

W ciąży z pewnością dobrym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju masaże relaksujące, np. masaż pleców, ale także nóg lub hydromasaże, oczywiście przy zachowaniu najwyższych środków ostrożności.

Nie zaleca się stosowania masażu z użyciem aparatów, masażu tajskiego ani masażu shiatsu. Refleksoterapię (masaż stóp) powinien wykonywać tylko wykwalifikowany refleksoterapeuta.

Masaż pleców
Masaż pleców

Masaż pleców pozwala na łagodzenie bólu porodowego związanego ze skurczami macicy, mającymi wypchnąć

przeczytaj artykuł

5. Wskazania do masażu w ciąży

Wskazaniami, aby wykonać masaż dla ciężarnych mogą być:

6. Przeciwwskazania do masażu w ciąży

Ciąża jest naturalnym fizjologicznym stanem kobiety. To nie żadna choroba. Nie wszystkie jednak ciężarne kobiety mogą korzystać z masażu w ciąży. Które nie mogą sobie pozwolić na tego typu relaks? Kiedy nie może zostać wykonany masaż dla ciężarnej? W sytuacji, gdy pacjentka ma:

Zabiegom masażu w ciąży nie powinny poddawać się kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, a także miesiąc przed wyznaczonym terminem porodu. Specjaliści radzą, by kobiety, które przed zajściem w ciążę nie korzystały z zabiegów salonów piękności, poczekały z masażem do 12 tygodnia ciąży.

Decyzję skorzystania z masażu w ciąży zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Profesjonalny masażysta przed przystąpieniem do masowania powinien przejrzeć kartę ciąży kobiety i zapoznać się z wynikami jej badań oraz poprosić o pisemną zgodę ginekologa na wykonanie masażu.

7. Zalety masażu w ciąży

Masażysta wykonujący masaż w ciąży musi mieć odpowiednie kwalifikacje, znać specjalistyczne techniki masażu oraz zdobyć wiedzę z dziedziny fizjologii i patologii ciąży. W czym pomaga masaż w ciąży?

  • relaksuje;
  • uspokaja;
  • upiększa;
  • zmniejsza napięcie mięśniowe;
  • poprawia krążenie;
  • zapobiega rozstępom skórnym;
  • łagodzi dolegliwości bólowe kręgosłupa;
  • zapobiega obrzękom kończyn dolnych i górnych;
  • przyspiesza powrót do kondycji, jaką się miało przed urodzeniem dziecka.

Odpowiednie ugniatanie konkretnych miejsc na ciele poprawia pracę układu limfatycznego, co zapobiega obrzękom w ciąży i zmniejsza opuchliznę nóg. Masaż uelastycznia mięśnie kobiety. Odpowiednie ugniatanie konkretnych miejsc na ciele poprawia pracę układu limfatycznego, co zapobiega obrzękom w ciąży i zmniejsza opuchliznę nóg. Masaż uelastycznia mięśnie kobiety.

Dotyk fizjoterapeuty relaksuje, co znacznie poprawia samopoczucie ciężarnej, która w czasie ciąży przeżywa burzę hormonalną i huśtawkę nastrojów. Kosmetyki używane podczas masażu wygładzają skórę i zapobiegają rozstępom. Masaż w ciąży jest zwykle nieco delikatniejszy niż zwyczajny masaż, ale na pewno nie można określić go jako „głaskanie”.

Najczęściej podczas masażu używa się preparatów uelastyczniających i zapobiegających rozstępom. W ciąży zawsze stosuje się masaż klasyczny, który można przeplatać zamiennie z hydromasażem.

8. Masaże w połogu - czy są bezpieczne?

Masaż w rewitalizacji poporodowej wczesnej i późnej różni się zależnie od tego, czy poród odbył się za pomocą cięcia cesarskiego, czy siłami natury.

W przypadku cięcia cesarskiego rewitalizacja dzieli się na wczesną i późną. Wczesną możemy rozpocząć w 6. tygodniu po porodzie. Składa się na nią masaż całego ciała z pominięciem powłok brzusznych i opracowaniem blizny po operacji.

Późna rewitalizacja trwa od 3. miesiąca po porodzie i obejmuje masaż całego ciała z pominięciem gruczołu piersiowego. Jeśli kobieta cierpi z powodu obrzęków, stosowany jest drenaż limfatyczny, jeśli zaś na zaparcia - delikatny masaż powłok brzusznych.

W przypadku porodu naturalnego podobnie rewitalizacja dzieli się na wczesną i późną. Wczesną liczymy do 14. dnia po porodzie i obejmuje masaż całego ciała. Można wykonać go już 3 godziny po porodzie, gdyż sprzyja obkurczaniu się macicy.

Późna rewitalizacja trwa od 14. dnia od porodu i podobnie, jak w przypadku cesarskiego cięcia obejmuje masaż całego ciała z wyjątkiem gruczołu piersiowego.

Przeciwskazania do masażu w połogu to:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze