Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Leukocyty w ciąży

Avatar placeholder
07.04.2017 15:45
Leukocyty w ciąży
Leukocyty w ciąży

Leukocyty w ciąży są zazwyczaj lekko podwyższone i to całkiem naturalne zjawisko. Leukocyty (ang. white blood cells – WBC) oznaczają białe krwinki lub inaczej tzw. białe ciałka krwi. Norma laboratoryjna dla leukocytów to 4,0-10,8 K/L. Gdy liczba leukocytów jest wysoka, może świadczyć o stanie zapalnym w organizmie, nowotworach, dnie moczanowej. W ciąży, zwłaszcza w końcowym jej stadium, liczba białych krwinek może przekroczyć 10,8 K/L. W takiej sytuacji trzeba skonsultować się z lekarzem. Czasami podwyższony poziom leukocytów w ciąży jest sygnałem patologicznych zmian, które trzeba leczyć, by doprowadzić do szczęśliwego rozwiązania ciąży.

spis treści

1. Białe krwinki

Morfologia krwi jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Umożliwia ono ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta, zdiagnozowanie zapaleń i zatruć, a także wielu innych nieprawidłowości w organizmie. Krew ma dostęp do każdej komórki ciała i każdej z nich dostarcza tlen, enzymy, hormony i substancje odżywcze konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W skład krwi wchodzą krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty), płytki krwi (trombocyty) oraz płynne osocze.

Białe ciałka krwi służą do obrony organizmu przed bakteriami, wirusami, pierwotniakami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Należą do nich różne podgrupy: granulocyty, limfocyty i monocyty. Norma leukocytów dla zdrowego człowieka wynosi 4,0-10,8 K/L. Kobiety ciężarne mają zwykle nieco podwyższony poziom leukocytów. Jeśli wyniki WBC w ciąży nie przekraczają 13,0-14,3 K/L, nie ma powodów do obaw. Trzeba jednak systematycznie wykonywać badanie krwi, by kontrolować poziom białych krwinek. Gdy liczba leukocytów stale wzrasta, należy poszukać przyczyny nieprawidłowych wyników badań i podjąć odpowiednie leczenie.

2. Podwyższony poziom leukocytów w ciąży

Zobacz film: "Badania krwi - leukocyty"

Wysoki poziom leukocytów we krwi nazywa się leukocytozą. Duża liczba białych krwinek może być spowodowana przez czynniki fizjologiczne, takie jak:

  • wysoka temperatura otoczenia,
  • intensywna ekspozycja na słońce, np. opalanie się w letnie dni,
  • ciąża,
  • stres,
  • wysiłek fizyczny.

Czasami za podwyższone WBC odpowiadają przyczyny patologiczne, do których należą:

  • stany zapalne narządów,
  • uszkodzenia tkanek,
  • zakażenia,
  • choroby infekcyjne,
  • zatrucia,
  • reakcje na leki,
  • alergie,
  • nowotwory.

Wystąpienie leukocytozy w ciąży przeważnie związane jest z rozwinięciem infekcji w organizmie kobiety – np. przeziębienia, schorzenia nerek, czy też zakażenia układu moczowego. Organizm zaczyna się bronić i rozpoczyna produkcję przeciwciał oraz komórek obronnych, czyli leukocytów. Proces ten jest jak najbardziej naturalny. Inna przyczyna wzrostu leukocytów w ciąży to ropne zapalenia przyzębia, które łatwo wyleczyć. Czasami jednak stałe utrzymywanie się wysokiego poziomu białych krwinek w ciąży może oznaczać poważne problemy skutkujące niewłaściwym przebiegiem ciąży. Do najgroźniejszych należy infekcja wewnątrzmaciczna, spowodowana m.in. pęknięciem pęcherza płodowego, co skutkuje wydostaniem się płynu owodniowego. Sytuacja taka zagraża zarówno matce, jak i płodowi. Może ona wywołać uogólnione zakażenie organizmu, czyli sepsę, której leczenie często nie daje żadnych rezultatów i grozi śmiercią.

3. Niski poziom leukocytów w ciąży

Spadek liczby leukocytów we krwi nazywa się leukopenią. Wartość leukocytów poniżej normy wiąże się najczęściej z chorobami zakaźnymi, zwłaszcza wirusowymi, oraz z chorobami hematologicznymi. Obniżony poziom leukocytów w ciąży może być spowodowany chorobami takimi, jak: grypa, odra, różyczka, ospa wietrzna, wirusowe zapalenie wątroby, zakażenie HIV. Za niskie wartości białych krwinek odpowiada również uszkodzenie szpiku kostnego przez środki chemiczne lub promieniowanie jonizujące (zanik szpiku, hipoplazja szpiku, kolagenoza). Czasami leukopenia spowodowana jest przez ciężkie zakażenia bakteryjne (posocznica, dur, paradury, wstrząs anafilaktyczny) oraz przez niektóre białaczki i przerzuty nowotworowe do szpiku kostnego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze