Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Agnieszka Barchnicka

Leczenie bólu brzucha u dzieci

Avatar placeholder
24.08.2015 12:36
Leczenie bólu brzucha u dzieci
Leczenie bólu brzucha u dzieci

Ból brzucha to częsta przypadłość występująca u dzieci. Na szczęście w wielu przypadkach dolegliwości są związane z niegroźnymi zaburzeniami motoryki przewodu pokarmowego i ustępują samoistnie w krótkim czasie. Zazwyczaj wystarczy zmiana diety na lekkostrawną, by ból przestał dokuczać maluchowi. Jeśli jednak przyczyna dolegliwości leży w chorobie lub infekcji, konieczne jest odpowiednie leczenie. Czasami ból brzucha ma źródło w stresie i wtedy warto rozważyć pomoc psychologiczną.

spis treści

1. Dieta przy bólach brzucha u dzieci

Maluch, którego boli brzuch często traci apetyt i odmawia spożywania posiłków. Niechętny stosunek dziecka do jedzenia jest na szczęście krótkotrwały i nie powinien niepokoić rodziców. Kilkugodzinna lub nawet jednodniowa przerwa w spożywaniu pokarmów stałych nie jest groźna, pod warunkiem prawidłowego nawadniania organizmu dziecka. Właściwa podaż płynów zapobiega odwodnieniu, które może mieć poważne konsekwencje. W profilaktyce odwodnienia doskonale sprawdzają się tzw. doustne płyny nawadniające. Są to preparaty dostępne bez recepty, które oprócz wody dostarczają organizmowi dziecka glukozę oraz elektrolity. Jeśli dolegliwościom bólowym brzucha towarzyszy biegunka, odradza się podawanie maluchowi mleka, soków owocowych oraz napojów gazowanych – płyny te mogą podrażniać przewód pokarmowy malucha.

Gdy dziecko zacznie wykazywać zainteresowanie jedzeniem, warto podawać mu lekkostrawne, łagodne pokarmy: gotowany ryż, białe pieczywo lub drobne makarony. Korzystnie działa także spożywanie gotowanej marchewki, gotowanego jabłka lub bananów. Należy unikać pikantnych lub tłustych pokarmów oraz gazowanych napojów przez co najmniej 48 godzin po ustąpieniu objawów.

2. Ból brzucha u dziecka a leki

Zobacz film: "Dlaczeg dzieci tak często chorują?"

Ból brzucha u dziecka można próbować łagodzić za pomocą herbatek ziołowych działających rozkurczowo – zawierających rumianek lub miętę. Należy unikać stosowania leków przeciwbólowych oprócz tych zawierających w swym składzie paracetamol, ponieważ niektóre niesterydowe leki przeciwzapalne mogą dodatkowo podrażniać delikatną śluzówkę przewodu pokarmowego. Jeżeli bóle brzucha nasilają się lub trwają przez kilka dni, towarzyszą im inne objawy jak gorączka, wymioty lub biegunka, należy skonsultować się z lekarzem, który po postawieniu diagnozy zaleci odpowiednie leczenie.

3. Psychoterapia przy bólach brzucha spowodowanych stresem

Dolegliwości bólowe mogą pojawić się u dziecka w związku z napięciem emocjonalnym. Wówczas w ramach leczenia można skorzystać z jednej z metod psychoterapii – terapii kognitywno-behawioralnej. W czasie zajęć dziecko uczy się zdrowego sposobu myślenia i radzenia sobie z bólem. Mały pacjent poznaje techniki relaksacji i zdobywa umiejętność kontrolowania dolegliwości bólowych. W większości przypadków rodzic bierze czynny udział w terapii, aby być w stanie pomóc dziecku podczas ataku bólu. Mimo pewnych niedoskonałości, terapia kognitywno-behawioralna stanowi skuteczną metodę leczenia dla dzieci z nawracającym bólem brzucha o podłożu nerwowym. Jeśli twoje dziecko często doświadcza dolegliwości bólowych w stresujących momentach, warto rozważyć skorzystanie z pomocy psychoterapeuty.

Ból brzucha należy do najczęstszych choć czasami lekceważonych dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że dolegliwość ta może wymagać leczenia u dzieci, zwłaszcza gdy jest objawem choroby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze