Krzepliwość krwi

Krzepliwość krwi jest oceniana w badaniu nazywanym koagulogramem. Ocena krzepliwości krwi przed planowaną ciążą jest bardzo ważna, ponieważ pozwala zapobiegać wielu problemom związanym z układem krążenia. Czasami krew ma bardzo dużą gęstość, a płytki krwi łatwo się ze sobą zlepiają – taka sytuacja jest częsta, gdy kobieta przed decyzją o dziecku odstawia tabletki antykoncepcyjne. Doustna antykoncepcja hormonalna powoduje gęstnienie krwi i sprzyja powstawaniu zakrzepów. Jeśli planujesz w niedługim czasie zajście w ciążę, wcześniej odstaw pigułki hormonalne.

Spis treści:
 1. 1. Wskazania do wykonania oznaczeń krzepliwości krwi
 2. 2. Parametry krzepliwości krwi
 3. 3. Międzynarodowy współczynnik znormalizowany INR

1. Wskazania do wykonania oznaczeń krzepliwości krwi

Wykonanie badania na krzepliwość krwi zaleca się kobietom, które mają skłonność do częstych krwawień lub tym, u których często powstają na skórze siniaki i podskórne krwiaki. Na ocenę krzepliwości krwi powinny się również zdecydować kobiety, które przed decyzją o ciąży odstawiły doustną antykoncepcję hormonalną. Kto jeszcze powinien oznaczać wskaźniki krzepnięcia w badaniu krwi? Osoby, które mają wydłużony czas protrombinowy lub które cierpią na choroby wątroby. Krew do badania pobiera się z żyły łokciowej. 

Jeśli badanie krwi wykaże niedostateczną krzepliwość, w czasie ciąży kobiecie grozi występowanie krwotoków, np. z nosa lub z dróg rodnych. Krwawienia z pochwy w czasie ciąży są bardzo niebezpieczne i niosą ze sobą ryzyko poronienia. Niska krzepliwość krwi to także duże prawdopodobieństwo krwiaków i krwawień z błon śluzowych, a także mała szansa na powstanie skrzepu i długotrwały proces zabliźniania się ewentualnych ran na skórze. Częste krwawienia mogą być spowodowane brakiem witaminy K lub problemami z wątrobą. Wysoka krzepliwość krwi może skutkować powstawaniem zakrzepów w żyłach i grozić chorobą zakrzepowo-zatorową czy występowaniem ataków dusznicy bolesnej. Badanie krzepliwości krwipozwala rozpoznać również takie zaburzenia krzepnięcia, jak np. zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (ang. Disseminated Intravascular Coagulation – DIC) czy skazę krwotoczną. 

2. Parametry krzepliwości krwi

Krzepnięcie krwi to naturalny proces fizjologiczny, który zapobiega utracie krwi w wyniku uszkodzeń naczyń krwionośnych. Za krzepnięcie krwi odpowiada w głównej mierze fibrynogen rozpuszczony w osoczu, który pod wpływem trombiny tworzy skrzepy. Najważniejsze osoczowe czynniki krzepnięcia krwi, to: fibrynogen (czynnik I), protrombina (czynnik II), tromboplastyna tkankowa (czynnik III), zjonizowany wapń (czynnik IV), akceleryna (czynnik VI), prokonwertyna (czynnik VII), AHG (czynnik VIII), PTC (czynnik IX), czynnik Stuarta-Prowera (czynnik X), PTA (czynnik XI), czynnik Hagemana (czynnik XII), fibrynaza (czynnik XIII). Badanie krzepnięcia krwi, inaczej tzw. koagulogram, obejmuje takie parametry, jak:

 • czas protrombinowy (PT), norma: 13-17 sekund,
 • wskaźnik Quicka (PT%), norma: 70-100%,
 • INR, norma: 0,9-1,3, 
 • czas kaolino-kefalinowy (APTT), norma: 26-30 sekund,
 • czas trombinowy (TT), norma: 14-20 sekund,
 • stężenie fibrynogenu, norma: 200–500 mg/dl,
 • poziom D-dimerów,
 • stężenie antytrombiny III.

Niska krzepliwość krwi oznacza, że jeden z parametrów krzepliwości ma osłabione zdolności krzepnięcia. Aby krzepliwość krwi była w normie, wszystkie wskaźniki koagulogramu muszą mieć właściwe oznaczenia. Nieprawidłowości krzepnięcia krwi mogą być nabyte lub wrodzone, stałe albo czasowe, ostre albo łagodne. Wrodzone zaburzenia krzepnięcia krwi występują dość rzadko i zazwyczaj dotyczą tylko jednego parametru. Przykładem wrodzonej choroby krzepliwości krwi jest hemofilia. Nabyte nieprawidłowości krzepnięcia krwi mogą wynikać z chorób przewlekłych, takich jak choroby wątroby czy choroby nowotworowe, albo z niedoboru witaminy K.

3. Międzynarodowy współczynnik znormalizowany INR

INR to znormalizowany czas protrombinowy – jeden z parametrów w badaniu krzepliwości krwi. Im czas protrombinowy wyższy, tym krew wolniej krzepnie. INR pozwala ocenić skłonność do krwawień i powstawania zakrzepów. Kontrolowanie INR pomaga określić skuteczność leczenia zatorów i zakrzepów doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi. Oznaczanie INR zalecane jest w diagnostyce przyczyn krwawień, ocenie czynności wątroby, określeniu niedoboru witaminy K i ocenie układu krzepnięcia przed zabiegiem operacyjnym, np. przed planowanym podczas porodu cesarskim cięciem. Należy pamiętać, że w okresie okołoporodowym INR jest zwykle obniżony, co oznacza, że krew krzepnie szybciej i istnieje większe ryzyko zakrzepu. Stosowanie leków przeciwbólowych (np. kwas acetylosalicylowy) może powodować rozchwianie się wskaźnika INR.

Bibliografia

 • Mariańska B., Fabijańska-Mitek B., Windyga J., Badania laboratoryjne w hematologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2758-6.
 • Szczeklik A., (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0.
Porozmawiaj o tym na W oczekiwaniu na bociana »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pat-k Ginekolog - położnik 3 odpowiedzi krzepliwosc krwi, D-dimery pat-k:

Dzień dobry Pani Justyno, do 20tyg ciazy bralam lek o nazwie Curantyl, po 20 tyg zostal odstawiony. od tego momentu 1 raz badalam krew pod katem krzepliwosci. D-dimery wzrosly dwukrotnie powyzej normy .

maura Kącik dla Mam 4 odpowiedzi trombocytopenia w ciąży maura:

Witam wszystkich! Mam kłopot, o którym chciałabym porozmawiać. Dowiedziałam się, że jestem chora na trombocytopenię. Jest ona na pewno dziedziczna w moim przypadku. Jestem w 33 tygodniu ciąży .

~Karola123 Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Brak miesiączki po lekach ~Karola123:

Witam, zwykle moje cykle wynoszą 30 dni jednak od zawsze miesiączkuje nieregularnie. Przez miesiąc (19.12 - 12.01) zażywałam Rantudil,Movalis,Controlloc. Ostatnia miesiączka wystąpiła u mnie 10 .

karolineczka84 Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Krwotoki z nosa .. Plamienie - po poronieniu karolineczka84:

WITAM PANIĄ DR .. W 2008 ROKU PRZESZŁAM DWA PORONIENIA , OBA NA ETAPIE 6 TYDZ PIERWSZA CIĄŻA , 8 TYDZ. DRUGA CIĄŻA .. W DRUGIEJ CIĄŻY BYŁO NAWET SERDUSZKO SŁYCHAĆ ..ROBIŁAM MASĘ BADAŃ .. WSZYSTKIE WYSZŁY OK .

CosmoEwka Diagnosta laboratoryjny 6 odpowiedzi podwyższona krzepliwość krwi CosmoEwka:

Witam. Wczoraj robiono mi badania krwi. Pielegniarka byla zywo zaskoczona i zaniepokojona gdyz niedluga chwile od momentu pobrania mi krwi krew w fiolce zastygla. zajmowala 2/3 objetosci fiolki i po odwroceniu jej do gory dnem pozostala na miejscu .

~mrs_szaya Diagnosta laboratoryjny 10 odpowiedzi morfologia 6-cio latka ~mrs_szaya:

Czesc Wlasnie dzis debralam wyniki morfologii mojego syna 6.5letniego jutro mamy zabieg drenazu uszu i stad badania a ze ja ciekawska jestem to sobie przejrzalam te wyniki i mam pytania co do kilku pozycji .

pokaż 5 następnych

Artykuły Morfologia

Morfologia Wyniki morfologii krwi

Wyniki morfologii krwi dostarczają wielu cennych informacji na temat stanu zdrowia człowieka. Morfologia krwiokreśla między innymi takie parametry, jak liczba białych i czerwonych krwinek, trombocytów oraz hemoglobiny. Tego typu badanie krwi wymaga pobrania próbki krwi obwodowej, zazwyczaj z żyły łokciowej. Wyniki badania pokazują, czy układ krwionośny ... ólnymi laboratoriami.(badanie krwi w ciąży, morfologia...

Morfologia Płytki krwi

(...) ób szpiku kostnego, takich jak białaczka. Morfologia to także badanie profilaktyczne. Generalnie, takie badanie jest zwykle zlecane ... w ciąży, morfologia...

Choroby przenoszone drogą płciową
Morfologia Choroby przenoszone drogą płciową

Choroby przenoszone drogą płciową to inaczej tzw. choroby weneryczne. Przed planowaną ciążą warto wykonać badanie krwi w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, ponieważ nawet w postaci utajonej mogą one powodować problemy z zajściem w ciążę,...

Morfologia Płytki krwi

Płytki krwi to inaczej trombocyty, komórki krwi, które odpowiadają za inicjację procesu krzepnięcia. Ich nadmiar powoduje nadkrzepliwość, która może prowadzić do skrzepów, a niedobór krwawienia.

Dziecięce choroby Konflikt krwi

Konflikt serologiczny pojawia się w momencie, gdy po raz pierwszy niewielka ilość krwi dziecka dostaje się do krwiobiegu matki. Dochodzi do niego w wyniku przecieku płodowo-matczynego. Zwykle ma miejsce dopiero w momencie porodu z racji występowania bariery...

Badanie serca u noworodka Gazometria krwi

Gazometria krwi to badanie stężenia gazów oraz równowagi kwasowo-zasadowej we krwi. Krew jest pobierana z tętnicy lub opuszka palca i poddawana badaniom.

Grupa krwi i RH
Badania w ciąży Grupa krwi i RH

Oznaczanie grupy krwi wraz z czynnikiem Rh jest jednym z pierwszych badań zlecanych w czasie ciąży. Służy ono przede wszystkim ocenie prawdopodobieństwa wystąpienia konfliktu serologicznego.

Badanie grupy krwi
Grupa krwi i czynnik Rh Badanie grupy krwi

Badanie grupy krwi jest konieczne, gdy pacjent potrzebuje transfuzji krwi. Oznaczenie grupy krwi w układzie AB0 i Rh wykonuje się zwykle przed każdą większą operacją, gdy istnieje ryzyko krwotoku.

Morfologia Wyniki morfologii krwi

Wyniki morfologii krwi pomagają wykryć problemy z układem krwionośnym, są też podstawą diagnostyki wielu innych chorób. Czerwone i białe krwinki oraz płytki krwi to niektóre z badanych parametrów.

Dziedziczenie grupy krwi
Konflikt serologiczny Dziedziczenie grupy krwi

Dziedziczenie grupy krwi jest procesem prostym i przewidywalnym. Wystarczy znać grupę krwi ojca i matki, by wiedzieć, jaką grupę krwi będzie miało dziecko. Możliwe są cztery warianty: A, B, AB lub 0.

Badania przed ciążą Grupa krwi i czynnik Rh

Grupa krwi i czynnik Rh to ważne oznaczenia wykorzystywane w krwiolecznictwie. Przetaczanie krwi wymaga znajomości grupy AB0 i czynnika Rh. Niezgodność krwi powoduje konflikt serologiczny.

Krew pępowinowa Dni Krwi Pępowinowej

Właśnie rozpoczyna się trzecia edycja akcji społecznej „Dni Krwi Pępowinowej”. Jest to inicjatywa Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM), która uzyskała wsparcie Ministerstwa Zdrowia. Akcja ma na celu promowanie przekazywania...

Zdrowie dziecka Badanie krwi u niemowląt

Niemowlęta są poddawane wielu badaniom. Szczególnie ważne są badania przesiewowe wykonywane w pierwszych dniach życia. Proste badanie krwi pozwala wykryć wiele zaburzeń metabolicznych i genetycznych.

Morfologia w ciąży Płytki krwi w ciąży

Trombocyty to inaczej płytki krwi, które biorą udział w procesie krzepnięcia. Czym dla ciężarnej grozi trombocytoza lub trombocytopenia?

Krew pępowinowa Przechowywanie krwi pępowinowej

Krew po pobraniu z pępowiny musi być przechowywana w odpowiednich warunkach. Przechowywaniem krwi pępowinowej zajmują się specjalne państwowe banki krwi lub prywatne banki krwi.

Pobranie krwi pępowinowej
Krew pępowinowa Pobranie krwi pępowinowej

Pobieranie krwi pępowinowej to bezpieczny i łatwy zabieg. Wykonywany jest na zlecenie przyszłych rodziców. Krew pępowinowa umożliwia wykonanie przeszczepy komórek macierzystych.

Poziom glukozy Poziom glukozy we krwi

Oznaczanie poziomu cukru we krwi (glikemii) odgrywa podstawową rolę w diagnostyce i kontroli cukrzycy. Badanie to powinny również regularnie wykonywać kobiety w ciąży.

Badania przed ciążą Badanie krwi w celu wykrycia anemii

Krew jest płynną tkanką łączną, która krąży wewnątrz naczyń krwionośnych. Składa się ona z osocza (55-60% objętości krwi) i elementów morfologicznych – krwinek czerwonych (erytrocyty), krwinek białych (leukocyty), płytek krwi (trombocyty)....

Krew pępowinowa Bank komórek macierzystych/krwi pępowinowej

Artykuł sponsorowany W banku komórek macierzystych/krwi pępowinowej przechowuje się próbki krwi pobrane w czasie porodu z pępowiny dziecka. Dzięki właściwemu przechowywaniu można zachować właściwości komórek macierzystych przez długie...

Jaką grupę krwi będzie miało dziecko?
Grupa krwi i czynnik Rh Jaką grupę krwi będzie miało dziecko?

Jaką grupę krwi będzie miało dziecko? Za pomocą przewidywań można określić zwykle kilka możliwości, rzadko ma się pewność co do grupy krwi dziecka. Ocenia się zwykle Rh krwi i grupę krwi układu AB0.

Krew pępowinowa Dlaczego warto rozważyć pobranie krwi pępowinowej?

Artykuł sponsorowany Jeszcze do niedawna po porodzie rutynowo utylizowano łożysko oraz pępowinę, niszcząc w ten sposób cenne komórki macierzyste. Obecnie rośnie jednak liczba rodziców, którzy decydują się na pobranie krwi pępowinowej...

Dokumenty do porodu
Torba do szpitala Dokumenty do porodu

(...) wziąć ze sobą wyniki badania na krzepliwość krwi oraz skierowanie od lekarza, który powinien uzasadnić, dlaczego cesarskie...

Zespół zaburzeń oddychania (ZZO) Ostra niewydolność oddechowa

(...) prawokomorowej serca. Skóra chorego staje się sina (sinica). Krzepliwość krwi się zwiększa, wskutek jej zwiększonej...

Wapno w ciąży
Minerały Wapno w ciąży

(...) i odpowiednią krzepliwość krwi. Wystarczająca ilość wapnia i witaminy D w diecie ciężarnej pomaga przyszłej mamie złagodzić...

Witaminy i preparaty dla niemowląt Wapń dla dzieci

Wapń to jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka, szczególnie dziecka. Jest on niezbędny, aby kości i zęby mogły prawidłowo rosnąć. Dlatego nie powinno go brakować ani w diecie małych dzieci, ani nastolatków. Wapń reguluje też pracę mięśni i serca oraz wpływa na krzepliwość krwi. Dorosły organizm korzysta przez lata z zapasów wapnia zgromadzonych w kościach w dzieciństwie. Dlatego warto zadbać o prawidłowy poziom tego ważnego pierwiastka. Wapń w organizmie...

Witaminy i preparaty dla niemowląt Witamina K dla niemowląt

(...) funkcje, np. wpływa na krzepliwość krwi, ma dodatkowo działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Jej dużą...

Etapy porodu naturalnego Powikłania po porodzie

(...) nasilonych żylaków i stosowaniu dodatkowych substancji wzmagających krzepliwość krwi np. doustna antykoncepcja z...

Dolegliwości podczas ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży Dolegliwości podczas ciąży

(...) dlatego też u kobiet ciężarnych może pojawić się anemia. Krzepliwość krwi się podnosi, dlatego mogą powstawać skrzepy. Ciśnienie...

Żylaki w ciąży Żylaki nóg

(...) Takie dolegliwości mogą sugerować zakrzepicę. Konieczne będzie przyjmowanie zastrzyków zmniejszających krzepliwość krwi. Sposoby na...

Przyczyny poronienia Co powoduje poronienie?

(...) acetylosalicylowy (Aspiryna) i heparynę (zmniejsza krzepliwość krwi). Znacząco zwiększa to szansę chorej kobiety na urodzenie...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij