Krwotoki z nosa

Krwotoki z nosa mogą być oznaką pękniętego naczynka w nosie, ale i następstwem uderzenia, nadmiernego wysiłku fizycznego, osłabienia. Zawsze schemat postępowania jest taki sam. Pochyl głowę dziecka, przyłóż chusteczkę, by krew mogła w nią wsiąkać. Połóż na kark i na czoło zimny okład. Jeśli krwawienia nie można zatamować wezwij pogotowie.

Pierwsza pomoc przy krwotokach

 • Posadź dziecko z głową lekko pochyloną do przodu. Nie odchylaj głowy do tyłu. Wówczas krew zamiast wypływać, może spowodować zakrztuszenie.
 • Powiedz dziecku, by oddychało ustami.
 • Połóż na karku zimy okład, np. nasączony zimną wodą ręcznik lub owinięte w ściereczkę kostki lodu. Niska temperatura spowoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, a tym samym zmniejszy krwawienie.
 • Przyłóż dziecku gazik lub chusteczkę do nosa.
 • Jeżeli krwotok jest masywny, trwa dłużej niż 10-15 minut, doszło do urazu głowy, szyi lub gdy u dziecka występują zaburzenia świadomości należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przyczyny krwotoku z nosa

 • urazy mechaniczne - uderzenie;
 • złamania;
 • zapalenie zatok;
 • polipy nosa;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • miażdżyca naczyń;
 • nadmierny wysiłku fizyczny;
 • niedobór witamin, szczególnie witaminy C;
 • przyjmowanie leków zaburzających krzepniecie krwi (polopiryna, kwas acetylosalicylowy);
 • choroby wątroby;
 • choroby układu krwiotwórczego- białaczka, niedokrwistość, hemofilia.

Maluchy, dzieci w wieku szkolnym, a także nastolatki miewają czasem krwawienia z nosa. Nazywamy je krwawieniami idiopatycznymi. Nie mają one związku z chorobą. Powodem bywa delikatność naczyń krwionośnych, ale także zmiany hormonalne w okresie dojrzewania. Mają one skłonność do nawrotów, na szczęście są łagodne i łatwo je zatamować. Z czasem dzieci z nich wyrastają. Jeśli jednak twoja pociecha miewa je często, lepiej skonsultować się z pediatrą.

Porozmawiaj o tym na Kącik dla Mam »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Admin Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Krwotok z nosa dziecka Admin:

Wystarczy chwila nieuwagi, a na twarzy dziecka oprócz łez zobaczyć możemy krew.Uderzenia i krwotoki z nosa to przypadłości, które należy wpisać w życiorys dziecka.Jak prawidłowo postępować, kiedy już nasz maluch dostanie krwotoku:

karolineczka84 Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Krwotoki z nosa .. Plamienie - po poronieniu karolineczka84:

WITAM PANIĄ DR .. W 2008 ROKU PRZESZŁAM DWA PORONIENIA , OBA NA ETAPIE 6 TYDZ PIERWSZA CIĄŻA , 8 TYDZ. DRUGA CIĄŻA .. W DRUGIEJ CIĄŻY BYŁO NAWET SERDUSZKO SŁYCHAĆ ..ROBIŁAM MASĘ BADAŃ .. WSZYSTKIE WYSZŁY OK .

karolineczka84 Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Wynik histopatologiczny po ii poronieniu karolineczka84:

"JAMA - KREW .FRAGMENTA DECIDUAE ET VILLIPARTIM IN STATU NOCROSI ET SUPPURATIONIS.KOSMKI W WIĘKSZOŚCI BEZ NACZYŃ . OBRZĘK I OGNISKOWE WŁÓKNIENIE KOSMKÓW ."Pani dr. kiedyś do Pani pisałam przy pierwszym poronieniu .

Ania190385 9 miesięcy, ciąża 6 odpowiedzi ciąza 3 miesiac Ania190385:

Witam chciałam sie poradzicjestem w 3 miesiacu ciazy byłam u lekarza 3 tyg temu jest wszystko ok ale niepokoi mnie bol w dole brzucha tak jakby rozciągał sie do jajników jest to nie cały czas,wizte mam dopiero za tydzien .

pokaż 5 następnych

Artykuły Krwotoki z nosa

Przeziębienie w ciąży Krwawienie z nosa w ciąży

Krwawienie z nosa w ciąży to przypadłość wielu kobiet. Krwotoki z nosa są częste w ciąży ze względu na wyższe ciśnienie tętnicze, a także zwiększoną ilość krwi w organizmie.

Akcesoria dla niemowlaka Spray do nosa dla niemowląt

Katar u niemowląt to niestety częsta przypadłość. Istnieją różne metody na leczenie kataru u dziecka. Jednym z nich jest użycie sprayu do nosa. Spray na katar to środek używany w przypadku grypy, alergicznego nieżytu nosa, sezonowych alergii oraz zapalenia...

Przeziębienie w ciąży Krew z nosa w ciąży

Krwawienie z nosa u kobiety ciężarnej nie jest rzadkim zjawiskiem. Kobiety w ciąży są bowiem bardziej narażone na krwotok niż pozostałe panie. Co zrobić po pojawieniu się krwawienia z nosa?

Kategoria A Krople do nosa w ciąży

Zatkany nos w czasie ciąży to częsty problem, którego naturalnym rozwiązaniem wydają się krople do nosa. Czy preparaty tego typu są bezpieczne dla przyszłych mam?

Zdrowie malucha Odpowiednie nawilżenie nosa

Nos służy nam przede wszystkim do oddychania, oczyszczania powietrza i wąchania. Zapobiega wdychaniu zimnego powietrza, gdyż ogrzewa je do 37 stopni, zanim trafi ono do płuc. Dodatkowo nawilża je i oczyszcza dzięki temu, że posiada śluz oraz włoski, które...

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij