Kręcz szyi

Kręcz szyi (torticollis, caput obstipum) powstaje w efekcie pierwotnych lub wtórnych zmian mięśni szyi lub kręgosłupa szyjnego. Objawami kręczu szyi jest charakterystyczne odchylenie szyi od osi ciała i pochylenie w jedną stronę lub skręcenie twarzy w stronę przeciwną. Występowanie i następstwa choroby są podobne jak w przypadku nadciągnięcia jakiegoś mięśnia, jednakże wystąpienie kręczu szyi może być objawem poważniejszego schorzenia.

Przyczyny kręczu szyi u dorosłych i dzieci

Kręcz szyi u dorosłych może być spowodowany następującymi czynnikami:

  • nagłymi ruchami czynnymi i biernymi szyi,
  • złym ułożeniem głowy podczas snu,
  • uszkodzeniem kręgów szyjnych,
  • anomaliami rozwojowymi górnej części kręgosłupa szyjnego (szczególnie atlasu i kręgu obrotowego),
  • anomaliami w połączeniu atlasu z podstawą czaszki,
  • zmianami zwyrodnieniowymi szyjnej części kręgosłupa (powodują one powstawanie wyrośli kostnych, które zwężają otwory międzykręgowe i podrażniają korzenienie nerwowe).

Wrodzony kręcz szyijest spowodowany nieprawidłowym rozwojem naczyń krwionośnych w obrębie mięśnia, które doprowadzają do jego zwłóknienia. Może wynikać także z małowodzia i dysproporcji matczyno-płodowej.

Objawy i leczenie kręczu szyi

Kręcz szyi u niemowlaka charakteryzuje się tym, że noworodek stale utrzymuje przechylenie głowy w stronę skróconego mięśnia – niezależnie od pozycji, jaką zajmuje. Jednocześnie twarz niemowlęcia jest zwrócona w zdrową stronę i uniesiona ku górze. Na szyi niemowlaka z kręczem szyi da się zaobserwować napięcie obu mięśni mostkowo - obojczykowo - sutkowych, które po stronie chorej wynika ze zwłóknienia mięśnia, a po stronie zdrowej z próby poprawnego ułożenia głowy.

Leczenie tego schorzenia może odbywać się na kilka sposób. Po pierwsze, kręcz szyjny leczy się poprzez ćwiczenia rozciągające – bierne i czynne. Po drugie, lekarze zalecają noszenie kołnierza ortopedycznego. W przypadku kręczu szyi stosuje się także leczenie operacyjne lub miejscowe iniekcje botuliny (rzadko).

Choć kręcz szyi nie wywołuje bólu i tylko w szczególnych przypadkach jest sygnałem poważniejszej choroby (np. skoliozy bocznej kręgosłupa), może mieć poważne konsekwencje psychologiczne, dlatego wymaga bezwzględnego leczenia.

Porozmawiaj o tym na Kącik dla Mam »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

iwomie Dziś pytanie - dziś odpowiedź 2 odpowiedzi Karmienie piersią, a mleczne zęby - czy szkodzi? iwomie:

Witam, pomimo 2,5 lat życia córki wciaż karmię piersią. Chcę i mogę. Córka ma leczony ciężki kręcz szyi, wychodzi z niego powoli i jednym z głównych zaleceń jest i było karmienie piersią-sprzyja to rehabilitacji .

madziara Rehabilitacja 4 odpowiedzi kręcz szyjny madziara:

Witam! U naszego synka stwierdzono kręcz szyi, chodzimy na rehabilitacje 3 razy w tygodniu już od 6 tygodnia życia Igorka. Z punktu dwóch lekarzy (neurolog ortopeda) synek nie ma kręczu a zaś dwóch innych twierdzi ze mały go ma (ortopeda, chirurg) .

koskamika Noworodki i niemowlaki 24 odpowiedzi Główka układa się na prawą stronę koskamika:

Witam,Mam 5 tygodniowa coreczke, od 2 tygodni zauwazylam, iz uklada glowke tylko na prawa strone - jak lezy i nawet gdy trzymam ja na sobie. Zaczelam podkladac pieluche z boku glowy, aby glowke przekrecala na lewa strone, i wiekszosc rzeczy ktore ja interesuja...

pokaż 5 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij