Trwa ładowanie...

Konizacja szyjki macicy - wskazania, przebieg, przeciwwskazania

Avatar placeholder
14.10.2022 10:14
Konizacja szyjki macicy - wskazania, przebieg, przeciwwskazania
Konizacja szyjki macicy - wskazania, przebieg, przeciwwskazania

Konizacja szyjki macicy jest standardowym zabiegiem ginekologicznym przeprowadzanym w celach diagnostycznych i leczniczych. Zabieg konizacji szyjki macicy pozwala pobrać z macicy materiał, który poddaje się badaniom histopatologicznym w celu ustalenia, czy w macicy nie rozwija się nowotwór.

spis treści

1. Konizacja szyjki macicy - wskazania

Najczęstszymi wskazaniami do konizacji szyjki macicy są nieprawidłowe wyniki badań cytologicznych, dysplazja nabłonka płaskiego, a także nieprawidłowy obraz histopatologiczny z pobranego w badaniu kolposkopowym materiału. Oprócz tego, badanie to przeprowadza się również po zabiegu usunięcia nadżerek macicy.

Konizacja szyjki macicy pozwala usunąć komórki macicy dotknięte zmianami nowotworowymi, dzięki czemu zapobiega się ich rozprzestrzenianiu na inne komórki i tworzeniu rozległego nowotworu z przerzutami. W ten sposób, konizacja szyjki macicy służy jako zabieg leczniczy. Jeśli jednak nie uda się za pomocą konizacji szyjki macicy usunąć całej zmienionej nowotworowo tkanki, konieczne jest leczenie innymi metodami.

2. Konizacja szyjki macicy - przebieg

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Rób cytologię regularnie"

Operacja konizacji szyjki macicy polega na precyzyjnym wycięciu fragmentu tkanki z pochwowej części macicy. Jest to zabieg przeprowadzany standardowo pod znieczuleniem miejscowym, lub ogólnym w przypadku starszych pacjentek z problemami kardiologicznymi. Konizacja szyjki macicy to krótki zabieg, który nie przynosi nieprzyjemnych doznań i rzadko prowadzi do powikłań.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Podczas konizacji szyjki macicy ginekolog wycina mały fragment tkanki znajdującej się w rejonie części pochwowej szyjki macicy, a następnie fragment ten poddawany jest badaniu na obecność zmian w komórkach tkanki.

Po konizacji szyjki macicy kobieta może spodziewać się w niektórych przypadkach obfitych krwawień, ropnych upławów lub wyższej niż standardowo temperatury ciała, jednak objawy te mogą utrzymywać się jedynie przez kilka dni. Po przejściu konizacji szyjki macicy pacjentka powinna przez kilka dni nie nadwyrężać się i powoli dochodzić do sił. Nie należy w tym okresie stosować tamponów, ponieważ mogą one wywołać stan zapalny. W tym okresie kobieta powinna szczególnie dbać o higienę intymną.

3. Konizacja szyjki macicy - przeciwwskazania

Nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania konizacji szyjki macicy dla kobiet w ciąży. Przeprowadzenie operacji konizacji szyjki macicy w ciąży nie szkodzi w żaden sposób dziecku. Po wykonaniu operacji szyjka macicy zwyczajnie się goi i wraca do normalnego funkcjonowania.

Kobieta planująca poddanie się zabiegowi konizacji szyjki macicy nie może być w trakcie miesiączki. Wszystkie stany zapalne i dolegliwości powinny zostać wyleczone na czas zabiegu, ponieważ w innym wypadku może dojść do powikłań, różnych w stosunku do obecnych dolegliwości.

Dwa tygodnie po zabiegu konizacji szyjki macicy zalecana jest wizyta u lekarza ginekologa który przeprowadził zabieg w celu diagnozy i oceny stanu pacjentki. Ginekolog powinien także ocenić, czy rana szyjki macicy dobrze się goi. Poza tym, pacjentka powinna wykonywać regularne coroczne badania cytologiczne i kolposkopie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze