Kiedy zacząć uczyć dziecko jeść sztućcami?
Rodzice niemowląt z utęsknieniem czekają na moment, w którym dziecko zacznie samo karmić się łyżeczką. Niektórzy mają po cichu nadzieję, że ich malec przejdzie niepostrzeżenie od karmienia piersią lub butelką z mlekiem modyfikowanym do eleganckiego posługiwania się sztućcami. Zapominają, że czynności, które są z ich punktu widzenia banalnie proste, dziecko musi sobie przyswoić, a nauka zajmuje nierzadko długie godziny...
1. Jedzenie rękoma – czy to dobry pomysł?
Część rodziców ma wątpliwości, czy pozwolenie niemowlęciu na jedzenie palcami ma jakiekolwiek uzasadnienie. Chwytanie pokarmu palcami ma na pozór niewiele wspólnego z trzymaniem w dłoni sztućców, a mogłoby – zdaniem niektórych – utrwalić złe nawyki u malca. Czy mają rację? Bynajmniej. Najwyższy czas uświadomić sobie, że jedzenie palcami nie szkodzi dzieciom, a nawet jest wręcz pożądane, ponieważ stanowi ważny element w rozwoju funkcji motorycznych u brzdąców. Rodzice nie muszą obawiać się, że dziecko, które nauczy się jeść palcami, nie będzie chciało wziąć do ręki sztućców – maluchy chętnie zdobywają przydatne im umiejętności, a każda z nich jest wstępem do kolejnej, bardziej złożonej i wymagającej. Jeśli niemowlę nauczy się chwytać w drobne rączki kawałki pokarmu, z pewnością będzie próbowało trafić nimi do swoich ust. Każda kolejna próba będzie przynosiła coraz lepsze efekty, dzięki czemu po pewnym czasie, gdy przyswoi sobie umiejętność trzymania łyżeczki i nabierania nią pokarmu, dziecko będzie potrafiło nakarmić samo siebie łyżeczką pełną jedzenia.
2. Kiedy dać niemowlęciu pierwszą łyżeczkę?
Każde dziecko jest inne i nie sposób jednoznacznie określić, w jakim wieku malec powinien dostać swoje pierwsze sztućce. Niektóre dzieci wykazują zainteresowanie łyżeczkami i wszystkim, co jest związane z jedzeniem, bardzo wcześnie. Inne potrzebują czasu, by dojrzeć do nauki samodzielnego jedzenia – nie warto wciskać im plastikowych łyżeczek na siłę, lepiej poczekać kilka dni lub tygodni, aż brzdąc sam wykaże chęć naśladowania rodzica.
Pierwszą łyżeczkę – na wszelki wypadek – warto kupić tuż przed rozpoczęciem rozszerzania diety niemowlęcia. Sztuciec można położyć na stole, tuż przed dzieckiem, i pozwolić malcowi na zabawę nim. Pamiętajmy, że dzieci szybko kojarzą fakty – jeśli kolorowa łyżeczka, którą rodzic podaje mu pyszne jedzenie, wygląda tak samo jak sztuciec, który znajduje się w zasięgu rąk, prędzej czy później maluch będzie próbował posługiwać się nim w sposób, który podpatrzył u rodzica.
Pierwsze sztućce dziecka powinny być lekkie i kolorowe, by przyciągały wzrok malca i wywoływały w nim pozytywne skojarzenia. Jeśli łyżeczki mają miękki i poręczny uchwyt, a ich wygląd zachęca do zabawy, nauka samodzielnego jedzenia staje się czystą przyjemnością.
Pierwsze miesiące życia dziecka to czas, w którym jest ono całkowicie zależne od swoich rodziców. Stopniowo maluch będzie zyskiwał coraz więcej samodzielności, ale także będzie wtedy potrzebował wsparcia najbliższych mu osób.