Kiedy noworodek widzi?
Noworodek przychodzi na świat z silnie rozwiniętym zmysłem smaku i zapachu. Jest to wytłumaczalne koniecznością przetrwania przede wszystkim dzięki jedzeniu. Stosunkowo łatwo maluszek rozpoznaje dzięki tym zmysłom swoją mamę. Inaczej ma się sprawa ze zmysłem wzroku. Co prawda każdy noworodek jest inny, ale przeciętnie około 23 godzin na dobę zajmuje mu sen, półsen lub płacz.
1. Wiem, kiedy jest jasno, a kiedy ciemno
Kiedy niemowlę widzi? Takie pytanie zadaje sobie niejeden rodzic. Początkowo jego świat jest mały. Noworodek wszystko postrzega w różnych odcieniach szarości, czerni i bieli. Dziecko skupia się na doznaniach płynących z własnego ciała i bezpośredniego sąsiedztwa.
Nic dziwnego - widzi w miarę wyraźnie jedynie obiekty znajdujące się w odległości około 25 centymetrów od jego oczu. Wszystko to, co znajduje się dalej, jest nieostre i zamazane. Malec początkowo dostrzega jedynie różnicę między światłem a ciemnością, białym i czarnym. Razi go zbyt ostre oświetlenie.
Jednak już po kilku tygodniach jego wzrok nabierze ostrości i maluszek będzie w stanie odróżnić od szarości kilka kolorów: żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony. Dziecko w tym wieku uwielbia przyglądać się poruszającym się przedmiotom. Nie jest jednak w stanie obserwować ich ruchu. Widzi, że znikają, a po chwili są już w innym miejscu.
2. Pomóż mi rozwinąć wzrok
Jeżeli chcesz pomóc w rozwoju wzroku swojego maluszka, zadbaj o to, aby w pomieszczeniu, w którym śpi było przyciemnione światło. To niezwykle ważne, by w pierwszych dniach życia dziecko nie było narażone na zbyt ostre światło.
Jego niedojrzała jeszcze kora mózgowa nie jest bowiem w stanie poradzić sobie z nadmierną ilością bodźców wzrokowych. Pamiętaj, że najlepiej stymulującym bodźcem dla rozwoju wzroku noworodka jest twoja twarz.
Kiedy przechodzisz obok łóżeczka, jak najczęściej pochylaj się więc nad swoim dzieckiem. Szybko zauważysz, jak chętnie będzie ci się przyglądać.
Ponieważ maluszek chętnie przygląda się poruszającym się przedmiotom, pomyśl po około dwóch miesiącach od jego narodzin o zawieszeniu nad jego łóżeczkiem kolorowych zabawek, karuzeli czy zwykłego balonika.
Pamiętaj jednak, aby elementów tych nie było zbyt wiele, a jeśli się poruszają, powinien to być ruch raczej wolny niż szybki. Możesz je zawiesić nad łóżeczkiem już dwutygodniowego dziecka. Świetnym pomysłem będą także zabawki wydające dźwięki. Zawieś je tak, by delikatnie powiewały pod sufitem, na białym tle doskonale będzie je widać.