Trwa ładowanie...

Kaszel u dzieci

Avatar placeholder
23.09.2021 11:25
Kaszel u dzieci
Kaszel u dzieci (123rf)

Kaszel u dzieci najczęściej pojawia się w formie kaszlu suchego i mokrego. Dużo rzadziej pojawia się tzw. kaszel szczekający czy świszczący. Kaszel nie zawsze oznacza infekcję – ten suchy może być wynikiem podrażnienia gardła zmianą temperatury, pyłkami czy intensywnymi zapachami. Suchy kaszel pojawia się także wskutek wdychania zbyt suchego powietrza. Różne rodzaje kaszlu mają za zadanie oczyszczenie dróg oddechowych z obcych substancji, zanieczyszczeń lub ciał obcych.

spis treści

1. Suchy kaszel u dzieci

Kaszel suchy u dziecka, inaczej kaszel nieproduktywny, może być wynikiem chorób takich jak:

Zobacz film: "Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?"

Ale także może być po prostu reakcją na:

  • zmianę temperatury,
  • suche powietrze,
  • intensywne zapachy (perfum, detergentów),
  • zanieczyszczenia powietrza.

Kaszel suchy jest najczęściej wynikiem podrażnienia gardła lub oskrzeli – czy to z powodu początków infekcji, czy czynników środowiskowych.

W przypadku kaszlu suchego leczenie obejmuje zazwyczaj syropy hamujące odruch kaszlowy. Wyjątkiem jest kaszel występujący na początku zapalenia oskrzeli, dlatego najlepiej jest pójść z dzieckiem do lekarza, aby je osłuchał. Jeśli kaszel suchy pojawia się po objawach lub pod koniec objawów przeziębieniowych – jest to najzupełniej normalne. Powinien zniknąć po kilku dniach.

2. Mokry kaszel u dzieci

W przypadku chorób wywołujących kaszel, najczęściej kaszel suchy zamienia się w kaszel mokry, czyli taki, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Jest nazywany także kaszlem produktywnym lub oskrzelowym. Pojawia się on w przypadku:

  • zapalenia oskrzeli,
  • zapalenia płuc,
  • zapalenia oskrzelików (szczególnie podatne są na nie dzieci),
  • gruźlicy,
  • obrzęku płuc wywołanego chorobą serca.

W przypadku kaszlu mokrego nie można stosować żadnych leków hamujących odruch kaszlowy. Wręcz przeciwnie: zazwyczaj stosuje się leki wykrztuśne, a także rozrzedzające wydzielinę. Takich środków nie można podawać po godz. 17:00, gdyż zwiększona ilość wydzieliny w nocy może doprowadzić do zakrztuszenia się. Dodatkowo, aby pozbyć się kaszlu u dziecka, należy kilka razy dziennie oklepywać mu plecy. Przyspieszy to odrywanie się wydzieliny i jej odkrztuszanie.

3. Kiedy należy iść do lekarza w przypadku kaszlu u dziecka?

Bezwzględnie wizyty u lekarza wymaga tzw. kaszel szczekający, o charakterystycznym brzmieniu i bardzo wyczerpujący, czy napadowy (który może oznaczać alergię, jeśli towarzyszy mu katar i podrażnienie oczu). Kaszlu mokrego także lepiej nie leczyć na własną rękę. Jeśli kaszel, niezależnie od rodzaju, nie przechodzi po kilku dniach, a wręcz się nasila, wizyta u lekarza jest nieunikniona. Bardzo gwałtowny atak kaszlu może być także wynikiem zakrztuszenia, bez pomocy dziecko może się nawet udusić.

Należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza, jeśli kaszlowi towarzyszą takie objawy jak:

Należy także pamiętać, że każdy rodzaj kaszlu u noworodka i niemowlęcia powinien być jak najszybciej leczony po konsultacji z lekarzem pediatrą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze