Trwa ładowanie...

Język niemowląt - skóra niemowlęcia, komunikacja z niemowlęciem

Avatar placeholder
11.07.2019 14:02
Język niemowląt - skóra niemowlęcia, komunikacja z niemowlęciem
Język niemowląt - skóra niemowlęcia, komunikacja z niemowlęciem (123rf)

Niemowlęta nie potrafią jeszcze mówić, ale są w stanie stosunkowo efektywnie komunikować się z otoczeniem poprzez swoje zachowanie. Uważni rodzice zwracają jednak uwagę nie tylko na płacz, gaworzenie lub uśmiechy dziecka, ale i na wygląd jego skóry. Zaczerwienienie oraz obrzęk delikatnej skóry dziecka to sygnał dla jego opiekunów, że niemowlak odczuwa dyskomfort i z jakiegoś powodu jest niezadowolony. Zmiany skórne mogą oznaczać również stan chorobowy. Niemowle posługuje się swoim językiem, za pomocą którego próbuje przekazać informacje swoim rodzicom. Jakich objawów nie powinni lekceważyć rodzice?

spis treści

1. Język niemowląt - skóra niemowlęcia

Za pomocą swojego języka niemowle stara się przekazać informacje swoim opiekunom, kotórzy potrafią rozpoznać u dziecka zmiany chorobowe, złe samopoczucie czy zadowolenie. Zmiany skórne u dzieci do pierwszego roku życia to powszechny problem. U niemowlaka mogą pojawić się nagle czerwone krostki na twarzy, tłuste łuski we włosach lub przebarwienia. Skłonność do problemów ze skórą może być dziedziczna, ale zmiany skórne często mają związek z hormonami matki znajdującymi się w krwiobiegu dziecka.

Zabawy z niemowlęciem – pomysły na wspólne spędzanie czasu
Zabawy z niemowlęciem – pomysły na wspólne spędzanie czasu [8 zdjęć]

Kąpiel to doskonały czas, aby zachęcić malucha do odkrywania świata w inny, kreatywny sposób. Wystarczy

zobacz galerię
Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Dość częstym problemem u małych dzieci jest trądzik niemowlęcy. Zmiany skórne pojawiają się na twarzy dziecka około 2-3 miesiąca życia i utrzymują się przez 4-6 tygodni. Przyczyną trądziku są hormony matki krążące w krwiobiegu niemowlaka.

Objawy choroby to: czerwone krostki, grudki, a nawet zaskórniki. Hormony matki mogą powodować również łojotok skóry głowy niemowlęcia. Łojotokowe zapalenie skóry często pojawia się w 3 miesiącu życia i utrzymuje się przez kilka tygodni. U niektórych dzieci łojotok ma postać niewielkich łusek, które łatwo zmywa się szamponem dla dzieci. Niekiedy jednak konieczne jest rozpoczęcie bardziej agresywnego leczenia. Należy przeprowadzić je pod kontrolą lekarza.

U wielu niemowląt pojawiają się przebarwienia w kolorze kawy z mlekiem. Nie są to pieprzyki lub piegi. Jasnobrązowe plamki na skórze mogą mieć nieregularne brzegi. Zwykle nie są obecne na skórze dziecka w czasie porodu – pojawiają się w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia. Mimo iż obecność tego typu przebarwień jest dość powszechna, jeśli zmiany na skórze są liczne lub rozległe, może to oznaczać chorobę narządów wewnętrznych. Jasnobrązowe przebarwienia w liczbie przekraczającej 6 i o średnicy większej niż 1 cm występują często u chorych na nerwiakowłókniakowatość lub stwardnienie guzowate. U dorosłych liczne zmiany skórne o średnicy ponad 1,5 cm to sygnał ostrzegawczy.

2. Język niemowląt - komunikacja z niemowlęciem

Poprzez obserwację swojej pociechy rodzice uczą się języka niemowlaka. Skóra dziecka wymaga starannej pielęgnacji i troski rodziców. Nie tylko chroni organizm niemowlęcia przed działaniem czynników zewnętrznych, ale i stanowi środek do komunikacji z dzieckiem. Poprzez dotyk rodzice ułatwiają rozwój pozostałych zmysłów u dziecka. Ciepły dotyk mamy i taty jest dla niemowlęcia jednym z pierwszych doznań. Po przyjściu na świat oczy dzieci nie funkcjonują jeszcze w pełni sprawnie, a zmysł smaku nie jest w pełni rozwinięty. Za pomocą dotyku niemowlak otrzymuje zapewnienie miłości, ciepła, bezpieczeństwa oraz ochrony. Dotyk mamy działa na dziecko uspokajająco. Gdy trzyma niemowlę w ramionach, nieświadomie stymuluje produkcję i wydzielanie hormonów u dziecka, które są odpowiedzialne za wzrost i trawienie. Dotyk rodzica działa jak relaksujący masaż na osobę dorosłą.

Musisz to wiedzieć

Zmysł dotyku wpływa korzystnie na rozwój innych zmysłów u dziecka. Jeśli mama mówi „moje maleństwo”, dotykając przy tym niemowlaka, dziecko uczy się kojarzyć słowa z ciepłem i przyjemnością płynącą z dotyku. Po pewnym czasie maluch uczy się jak słuchać słów, mimo iż nie jest w stanie do końca ich zrozumieć. Z czasem zmysł dotyku jest oddzielony od komunikacji werbalnej oraz rozumienia.

Dotyk pomaga również ocenić stan zdrowia dziecka. Jeśli niemowlę czuje się źle, mama może zorientować się, że z dzieckiem dzieje się coś złego, gdyż jego temperatura jest nietypowo wysoka. Także wspomniana już obserwacja skóry dziecka może dostarczyć cennych wskazówek na temat stanu niemowlaka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze