Jakie leki można brać w ciąży?

Niektóre lekarstwa i zabiegi uchodzą za bezpieczne w czasie ciąży, skutki uboczne innych często nie są do końca znane. Dlatego też kobiety w ciąży powinny ostrożnie podchodzić do leczenia, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, który jest kluczowy dla rozwoju dziecka. Najlepiej przed leczeniem skonsultować się z lekarzem, który poinformuje ciężarną, czy dany środek, badanie lub zabieg są bezpieczne dla płodu. Warto także czytać ulotki dołączane do lekarstw, ponieważ uszkodzenia płodu są nieodwracalne.

Spis treści:
 1. 1. Antybiotyki w ciąży
 2. 2. Środki przeciwbólowe a ciąża
 3. 3. Antydepresanty w ciąży
 4. 4. Inhalatory do astmy
 5. 5. Leczenie zębów w ciąży
 6. 6. Prześwietlenie w ciąży
 7. 7. Szczepienia przeciw grypie
 8. 8. Olejki eteryczne w ciąży
 9. 9. Olej z wiesiołka dwuletniego

1. Antybiotyki w ciąży

Jeśli kobieta przyjmowała antybiotyk przed zajściem w ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem, czy może kontynuować leczenie. W przypadku niektórych leków nieprzyjmowanie ich może mieć poważniejsze skutki niż ewentualne ryzyko podczas ich stosowania.

Podczas wypisywania recepty na nowy lek kobieta powinna poinformować lekarza o ciąży i dowiedzieć się o potencjalnych skutkach ubocznych towarzyszących danemu antybiotykowi.

Leki przeciwbólowe w czasie ciąży
Leki przeciwbólowe w czasie ciąży Leki przeciwbólowe to jedne z najczęściej stosowanych leków....

2. Środki przeciwbólowe a ciąża

Niektóre leki przeciwbólowe mają negatywny wpływ na rozwijający się płód, dlatego przed ich użyciem należy skonsultować się z lekarzem. Odradzane są między innymi ibuprofen, naproxen oraz aspiryna. Zagrożenie związane z aspiryną pojawia się przy regularnym przyjmowaniu dużych jej dawek. Stosowanie aspiryny od czasu do czasu raczej nie szkodzi płodowi.

W niektórych przypadkach należy stosować aspirynę w czasie ciąży, na przykład, gdy kobieta ma skłonności do zakrzepów krwi, które mogą prowadzić do poronienia. Przyjmowanie aspiryny wraz z heparyną pomaga zapobiegać tworzeniu się skrzepów.

Aspiryna jest także przydatna, gdy lekarz podejrzewa u kobiety ryzyko stanu przedrzucawkowego. Prawdopodobieństwo jest większe, gdy ciężarna ma wysokie ciśnienie, zaawansowaną cukrzycę, chorobę nerek lub miała już przypadek stanu przedrzucawkowego.

Jeśli kobieta w ciąży potrzebuje środka przeciwbólowego lub na gorączkę, bezpieczniejszym wyborem jest paracetamol. Istotne jest, aby stosować go zgodnie z instrukcją, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

3. Antydepresanty w ciąży

W czasie ciąży przyjmowanie każdego leku stwarza potencjalne zagrożenie dla płodu. Antydepresanty nie stanowią tu wyjątku. Istotne jest skonsultowanie się z lekarzem, który poinformuje ciężarną, jakie korzyści i skutki uboczne niesie za sobą stosowanie prozacu lub innego leku na depresję.

Przyjmowanie niektórych antydepresantów, zwłaszcza we wczesnym stadium ciąży, może nieznacznie zwiększyć ryzyko defektów serca u dziecka. Jednak nieleczona depresja także nie jest korzystna dla zdrowia kobiety i jej dziecka.

Według niektórych badań istnieje związek pomiędzy stosowaniem niektórych leków na depresję, a przedwczesnym porodem i niską wagą noworodków, jednak te zależności nie zostały jeszcze potwierdzone. Sporadycznie zdarza się, że u kobiet i ich dzieci dochodzi do wzrostu ciśnienia, szczególnie w drugiej połowie ciąży.

4. Inhalatory do astmy

Korzystanie z inhalatora do astmy jest nie tylko bezpieczne, ale nawet zalecane. Mimo, iż większość kobiet z astmą rodzi zdrowe dzieci, niekontrolowane ataki astmy mogą spowodować niedotlenienie płodu. Nieleczona astma może zwiększyć ryzyko stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu, niskiej wagi noworodka, a także podwyższyć ciśnienie.

W czasie ciąży astma może ulec pogorszeniu, objawy mogą się złagodzić lub pozostać bez zmian. Zaostrzenie symptomów astmy następuje zwykle w ostatnim trymestrze ciąży.

Środki na astmę dzielą się na leki przeciwzapalne i leki rozszerzające oskrzela. Leki przeciwzapalne pomagają kontrolować opuchnięcie i stan zapalny płuc. Ich działanie nie jest natychmiastowe, lecz stopniowe; zapobiegają i łagodzą objawy astmy. Leki przeciwzapalne nie stwarzają ryzyka dla kobiet w ciąży.

Leki rozszerzające oskrzela zatrzymują atak astmy poprzez ułatwienie oddychania. Środki te są bezpieczne dla ciężarnych, jednak w czasie ciąży możliwe jest, że lekarz zmieni dawkowanie leków.

Uważa się, że inhalatory do astmy są bezpieczniejsze dla kobiet w ciąży niż tabletki, ponieważ do płodu trafia mniejsza dawka leku. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, czy dany lek nie zagraża płodowi.

5. Leczenie zębów w ciąży

Kobiety w ciąży chcą mieć piękne i zdrowe zęby, ale często unikają wizyt u dentysty, ponieważ słyszały, że może to zaszkodzić płodowi. Nic bardziej mylnego. Wizyta u stomatologa jest wręcz zalecana, ponieważ zmiany hormonalne mogą negatywnie wpłynąć na stan uzębienia. Wzrasta wtedy ryzyko krwawienia z dziąseł oraz zapalenia lub infekcji. Bardziej prawdopodobne jest także wystąpienie płytki nazębnej.

Jeśli kobieta w ciąży ma poważną infekcję dziąseł, nie ma to wpływu na płód, ale warto zacząć leczenie, ponieważ najprawdopodobniej istnieje związek między chorobami dziąseł a przedwczesnym porodem, niską wagą noworodka i innymi komplikacjami.

Istotne jest, aby będąc u dentysty poinformować go o ciąży. Mimo iż nie udowodniono, że wypełnienia z amalgamatem są szkodliwe dla płodu, nie zaleca się ich kobietom w ciąży.

6. Prześwietlenie w ciąży

U kobiet w ciąży nie wykonuje się zwykle prześwietleń ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu. Wiele zależy jednak od rodzaju prześwietlenia i stopnia napromieniowania. Im wyższy poziom promieniowania, tym większe ryzyko dla płodu. Jednak większość prześwietleń, na przykład dentystyczne, nie naraża płodu na niebezpieczeństwo.

Siła promieniowania wyrażana jest w radach. Jeśli promieniowanie ma siłę więcej niż 10 radów, u płodu wzrasta ryzyko problemów ze wzrokiem i uczeniem się. Jednak w większości przypadków promieniowanie w czasie prześwietlenia nie przekracza 5 radów. Aby płód został napromieniowany jednym radem, kobieta musiałaby wykonać 100 000 prześwietleń dentystycznych.

Kiedy jednak istnieje pilna potrzeba wykonania zdjęcia rentgenowskiego, należy poinformować radiologa o ciąży.

7. Szczepienia przeciw grypie

Nie istnieją dowody na to, że szczepienie przeciw grypie może zaszkodzić kobiecie w ciąży lub jej dziecku. Szczepionka zawiera nieaktywny wirus, co oznacza, że nie można się nim zainfekować.

Szczepienie przeciw grypie jest dostępne dla wszystkich ciężarnych, zwłaszcza dla kobiet, u których grypa mogłaby być groźna dla zdrowia. Toteż ciężarne, które mają astmę, cukrzycę lub choroby serca, nerek lub wątroby, wręcz powinny się zaszczepić.

8. Olejki eteryczne w ciąży

Olejki te stosowane są w aromaterapii, jednak nieznane jest ich działanie na płód. Niektórych olejków nie należy używać, ale do wszystkich, nawet tych potencjalnie bezpiecznych, należy podchodzić ostrożnie.

Olejki eteryczne wielu kobietom pomagają złagodzić ból kręgosłupa, mdłości i spuchnięte kostki. Jednak należy korzystać z nich we właściwy sposób. Na raz można użyć tylko jedną lub dwie krople olejku, rozpuścić go z łyżką stołową oleju bazowego i wtedy dopiero dodać do kąpieli lub wmasować w skórę. W roli oleju bazowego najlepiej sprawdza się olej z pestek winogron lub z migdałów.

Można także dodać kilka kropli olejku do parownika, ale nie na dłużej niż 10-15 minut, ponieważ zbyt mocny zapach może powodować mdłości.

Olejki eteryczne najlepiej stosować po pierwszym trymestrze. W ciąży odradzane są olejki z gałki muszkatołowej, rozmarynu, bazylii, jaśminu, szałwii, a także jagód jałowca.

9. Olej z wiesiołka dwuletniego

Olej z wiesiołka dwuletniego jest używany od wieków w celu leczenia bólu piersi, ataków gorąca, łagodzenia symptomów towarzyszących miesiączce, przy egzemie, chorobach skóry i reumatoidalnym zapaleniu stawów. Ponadto olej z wiesiołka jest popularny jako suplement diety.

Olej z wiesiołka jest także stosowany doustnie przez kobiety, które starają się o dziecko, a także w celu przyspieszenia porodu. Wówczas ciężarne łykają olej lub aplikują go dopochwowo.

Mimo, iż nie dowiedziono, że stosowanie oleju z wiesiołka dwuletniego w czasie ciąży jest szkodliwe dla płodu, bezpieczniej jest go nie używać. Choć krążą pogłoski, że olej z wiesiołka zmniejsza ryzyko stanu przedrzucawkowego, badania nie potwierdzają tej zależności.

Wiele leków może zaszkodzić dzieciom, dlatego kobiety w ciąży powinny uważać na środki, które przyjmują. W niektórych przypadkach nie stosowanie danego leku może mieć gorsze skutki, niż ewentualne zagrożenie dla płodu, toteż zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Bibliografia

 • Janiec W., Kompendium farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3944-3
 • Buczko W. (red.), Mutschler Farmakologia i toksykologia, MedPharm, Wrocław 2010, ISBN 978-83-60466-81-0
 • Słomko Z. Leki w ginekologii, Springer PWN, Warszawa 1997, ISBN 83-86637-71-4
 • Fuchs T. (red.), Leki w ciąży i laktacji, MedPharm, Wrocław 2009, ISBN 978-83-60466-69-8
Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »

Artykuły Leki w ciąży

Jakich leków nie można brać w ciąży?
Leki w ciąży Jakich leków nie można brać w ciąży?

Wiele leków i zabiegów jest odradzanych kobietom w ciąży, ponieważ mogą mieć negatywny wpływ na płód. Warto skonsultować się z lekarzem, czy dany środek nie zaszkodzi dziecku. Dobrą wiadomością jest fakt, że niektóre...

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciążyOdtwórz wideo
Leki w ciąży Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży

Wiele osób uważa, że ciąża jest czasem radości dla kobiety, a zatem w tym okresie zapomina ona o różnych dolegliwościach i z optymizmem patrzy w przyszłość. Jednak jak się okazuje pewne zaburzenia zarówno psychiczne jak i fizyczne wcale nie mijają w...

Leki w ciąży Kategoria A

Kategoria A leków to farmaceutyki powszechnie uznane w środowisku medycznym za bezpieczne podczas stosowania w ciąży. Według FDA z ich zażywaniem nie wiąże się negatywny wpływ na rozwój płodu. Głównie zaliczamy do tej grupy leki...

Leki w ciąży Kategoria B

Kategoria B leków to leki, których działanie szkodliwe na zwierzęta, nie zostało potwierdzone w badaniach klinicznych u kobiet ciężarnych. Wyróżnia się tu szereg leków stosowanych w leczeniu różnych schorzeń. Nie...

Leki w ciąży Kategoria C

Kategoria C leków to leki, które wykazują działania niepożądane u zwierząt (embriotoksyczne i teratogenne), ale brak jest ich potwierdzenia u ludzi. Leki kategorii C są więc potencjalnie niebezpieczne dla płodu, dlatego też przepisywane są...

Leki w ciąży Kategoria D

Kategoria D leków to grupy leków, których działanie embriotoksyczne i teratogenne na płód dowiedziono w badaniach na zwierzętach oraz na ludziach. Leki z kategorii D podawane w I trymestrze mogą wywołać wady rozwojowe u płodu,...

Kategoria X
Leki w ciąży Kategoria X

Kategoria X leków to leki bezwzględnie zakazane do stosowania podczas ciąży. Są to leki wykazujące silne działania niepożądane na płód, zaburzające jego rozwój lub funkcje fizjologiczne. W przypadku zastosowania tych leków...

Jakich leków nie można brać w ciąży?
Leki w ciąży Jakich leków nie można brać w ciąży?

Wiele leków i zabiegów jest odradzanych kobietom w ciąży, ponieważ mogą mieć negatywny wpływ na płód. Warto skonsultować się z lekarzem, czy dany środek nie zaszkodzi dziecku. Dobrą wiadomością jest fakt, że niektóre potencjalnie...

Jakie czynności można wykonywać w ciąży?
Czy w ciąży mogę..? Jakie czynności można wykonywać w ciąży?

W czasie ciąży wiele kobiet ma wątpliwości, czy dana czynność nie zaszkodzi ich dzieciom. Z jednej strony ciężarne chcą prowadzić w miarę normalny tryb życia, z drugiej obawiają się, czy codzienna aktywność nie odbije się na zdrowiu dziecka. Wszystko...

Ćwiczenia w ciąży Jakie sporty można uprawiać w ciąży?

Regularne ćwiczenia w czasie ciąży pomagają kobiecie zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Systematyczny wysiłek fizyczny poprawia kondycję i postawę, a także zmniejsza ból pleców i likwiduje poczucie zmęczenia. Ponadto ćwiczenia pomagają...

Czy w ciąży mogę..? Leki w ciąży

Leki w ciąży nie pozostają bez wpływu na dziecko, dlatego ich zażywanie powinno być zawsze konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Leczenie się na własną rękę w ciąży jest bardzo ryzykowne.

Co można w ciąży?
Czy w ciąży mogę..? Co można w ciąży?

Lista zakazów i nakazów w ciąży jest bardzo długa. Jak żyć z korzyścią dla nas samych i zdrowia naszego maluszka? Co mogę a czego powinnam unikać w czasie ciąży?

Ważny temat - Jestem duży, jem jak dorosły. Czyli o nauce samodzielnego jedzenia. Jakie sztućce można bezpiecznie podać dziecku?

Artykuł sponsorowany Ciężkie, metalowe sztućce to doskonały wybór, ale dla osoby dorosłej. Dla maluchów samo utrzymanie łyżki lub widelca to nie lada wyzwanie, o manewrowaniu sztućcami nie wspominając. Aby zapewnić małemu dziecku sprzyjające...

Leki przeciwbólowe w ciąży
Kategoria B Leki przeciwbólowe w ciąży

Leki przeciwbólowe to najczęściej stosowane leki. Niestety w trakcie ciąży nie jest wskazane stosowanie niektórych z nich. Przeciwwskazane jest przede wszystkim samoleczenie kobiet ciężarnych.

Czy w ciąży można pić kawę?
Alkohol w ciąży Czy w ciąży można pić kawę?

Nie zawsze jesteś pewna, co możesz w ciąży, a czego nie powinnaś spożywać. Czy w ciąży można pić kawę? Jeśli tak, to ile można wypić jej w ciągu dnia, by nie miało to negatywnych skutków dla dziecka?

Czy w ciąży można palić papierosy?
Czy w ciąży mogę..? Czy w ciąży można palić papierosy?

Dla wielu kobiet wyrzeczenia związane z ciążą są trudne do zaakceptowania. Ciężko jest im odstawić używki, na przykład papierosy, mimo świadomości, że palenie papierosów w czasie ciąży jest stanowczo odradzane, ponieważ zwiększa ryzyko niskiej...

Co można jeść w ciąży?
Dieta w ciąży Co można jeść w ciąży?

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy mogą jeść i pić wszystko, na co mają ochotę. Z jednej strony starają się zdrowo odżywiać, aby dostarczyć dziecku niezbędnych składników odżywczych, z drugiej często mają ochotę na coś niekoniecznie zalecanego...

Alkohol w ciąży Czy w ciąży można pić alkohol?

Fakt, że alkohol spożyty przez kobietę w ciąży wpływa negatywnie na rozwój płodu, został potwierdzony wieloma badaniami. Zmiany, które zachodzą w płodzie, są nieodwracalne, dlatego większość ciężarnych na czas ciąży zdecydowanie eliminuje...

Czy można podróżować w ciąży?
Czy w ciąży mogę..? Czy można podróżować w ciąży?

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy mogą podróżować? Jeśli przebieg ciąży jest prawidłowy, nie ma powodu, dla którego ciężarna miałaby odmówić sobie wyjazdu. Jednak przed podróżą warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku...

Jakie badania w ciąży?
Badania w ciąży Jakie badania w ciąży?

Gdy kobieta już wie, że nosi w sobie nowe życie, jej największym zmartwieniem staje się prawidłowy rozwój dziecka. Bez przerwy zastanawia się, czy wszystko jest w porządku, czy maleństwo rośnie zdrowo i nic mu nie grozi. W obecnych czasach diagnostyka...

Ćwiczenia w ciąży Jakie ćwiczenia w czasie ciąży?

Ciąża niekoniecznie oznacza, że kobieta utyje. Nie oznacza też, że będzie cały czas zmęczona. Jej samopoczucie i wygląd podczas ciąży i po urodzeniu dziecka zależą przede wszystkim od działań, jakie podejmie podczas ciąży odnośnie diety i ćwiczeń. Regularna...

Jakie owoce jeść w ciąży?
Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry Jakie owoce jeść w ciąży?

Owoce zawierają wiele substancji odżywczych. Jednakże nie należy spożywać ich w nadmiernych ilościach, ponieważ mogą być przyczyną alergii u dziecka.

Czy w ciąży mogę..? Czy w ciąży można mieć kontakt z chemikaliami?

W czasie ciąży najlepiej unikać kontaktu z chemikaliami, ponieważ może to być niebezpieczne dla płodu. Niektóre środki chemiczne to substancje teratogenne, które mogą powodować wady wrodzone. Wiele zależy jednak od tego, jak często i w jakim...

Czy w ciąży mogę..? Czy w ciąży można karmić piersią starsze dziecko?

Karmienie piersią starszego dziecka w czasie ciąży to kwestia, która martwi wiele kobiet. Ciężarne uważają zwykle, że nie jest to bezpieczne i konieczne jest odstawienie dziecka od piersi. Nie jest to jednak prawdą. Według wielu lekarzy nie ma...

Rozwój emocjonalny malucha Lęki malucha

Lęki malucha mają charakter naturalny i stanowią etap rozwoju dziecka. Małe dzieci boją się różnych rzeczy i zjawisk, np. samotności, ciemności, piorunów, burzy, wiatru, rozłąki z matką, wody, psów, nieznajomych czy dziwnych dźwięków....

Metody farmakologiczne Leki rozluźniające

Zdarza się, że podczas porodu wykorzystywane są różne środki farmakologiczne. Jednym z nich jest oksytocyna – jest to hormon tylnego płata przysadki, który powoduje skurcze macicy. Oksytocyna podawana jest, aby wywołać lub wzmocnić...

Alergia na leki
Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry Alergia na leki

Uczulenie na leki jest, wbrew pozorom, stosunkowo częstym zjawiskiem. Wśród 25% osób doświadczających niepożądanych objawów po przyjęciu leku, aż u 6-10% występuje alergia na dany środek leczniczy. Objawy nadwrażliwości mogą wystąpić...

Dieta dla karmiącej matki Leki a karmienie piersią

Wiele kobiet karmiących piersią zastanawia się, czy w czasie przeziębienia lub choroby będą mogły bez obaw stosować przepisane im przez lekarza leki. Niestety, niektóre specyfiki są niewskazane.

Leki antydepresyjne a płodność
Wpływ niektórych leków na płodność Leki antydepresyjne a płodność

Depresja obecnie jest skutecznie leczona poprzez stosowanie różnych leków przeciwdepresyjnych. Niestety niektóre z nich mogą mieć negatywny wpływ na płodność, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Zastrzyk z Dolarganu Opioidowe leki przeciwbólowe

Opioidowe leki przeciwbólowe stosowane są w lecznictwie zamkniętym, tj. szpitalnym, głównie ze względu na ich silne działanie uzależniające oraz poważne działania niepożądane.

Budzenie się niemowląt Lęki nocne u dzieci

Lęki nocne u dzieci są powodem do zmartwień niektórych rodziców. Dziecko budzi się z krzykiem, jest spocone i roztrzęsione, nie rozpoznaje rodziców. Takie epizody mogą się powtarzać co noc i trwać od 5 do 30 minut. Niestety nie ma...

Modny uczeń Co można znaleźć w piórniku u dziecka?

Szkolny piórnik jest – podobnie jak plecak – nieodzownym atrybutem ucznia. Piórnik ma szczególne znaczenie dla uczniów młodszych klas, którzy z namaszczeniem wypełniają go po brzegi przyborami do pisania,...

Kiedy można poznać płeć dziecka?
Planowanie płci dziecka Kiedy można poznać płeć dziecka?

Płeć dziecka jest dla rodziców wielką niewiadomą. Dawniej dopiero podczas porodu można było ustalić płeć dziecka, ale dzięki badaniu USG jest to możliwe znacznie wcześniej. Kiedy?

Co można jeść po cesarce?
Suplementy diety po ciąży Co można jeść po cesarce?

Cesarskie ciecie jest operacją, w trakcie której następuje utrata krwi oraz uszkodzenie tkanek. Aby kobieta mogła szybko odzyskać siły, musi odpowiednio się odżywiać.

Odstawienie od piersi Kiedy można przestać karmić piersią?

Podjęcie decyzji o karmieniu dziecka piersią wydaje się być proste. Natomiast zakończenie tego już tak łatwe nie jest. Wiele matek uważa, że nastąpi to w sposób naturalny. W niektórych przypadkach jednak odstawienie od piersi może spotkać...

Prezenty dla dzieci Jakie zabawki dla niemowlaka?

Jakie zabawki dla niemowlaka są najlepsze? Wbrew pozorom wybór odpowiednich zabawek nie jest wcale taka prostą sprawą. Otóż, nasze dziecko często samo wie, które zabawki będą mu pomocne i takie wybiera. Produkty dla dzieci nie służą...

Jakie imię dla dziecka?
Przygotowanie dziecka na przyjście nowego członka rodziny Jakie imię dla dziecka?

Przed urodzeniem się dziecka albo zanim jeszcze mama zajdzie w ciąże, rodzicie wspólnie wybierają imię dla maluszka. Czytają znaczenie imion, wymawiają imię głośno i zastanawiają się ,czy będzie pasowało do dziecka. Jest też wiele par, które wybór zostawia...

Jakie zwierzę dla dziecka?
Zwierzęta Jakie zwierzę dla dziecka?

Decyzja o wyborze zwierzęcia dla dziecka powinna być przede wszystkim przemyślana przez rodziców. To oni będą się zajmowali nim, gdy dziecku minie chwilowa ochota.

Zabawki edukacyjne: jakie, kiedy i dlaczego?
Prezenty dla dzieci Zabawki edukacyjne: jakie, kiedy i dlaczego?

Zabawa to najcudowniejsza forma aktywności dziecka. W jej trakcie dziecko poznaje świat na cztery możliwe sposoby: eksplorowanie, naśladownictwo, próbowanie i konstruowanie.Aktywność dziecka w zabawie objawia się przez to, że uzewnętrznia ono w...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij