Trwa ładowanie...

Jak zrezygnować z polisy ubezpieczeniowej?

Avatar placeholder
10.07.2019 13:38
Jak zrezygnować z polisy ubezpieczeniowej?
Jak zrezygnować z polisy ubezpieczeniowej? (123rf)

Nikt nie lubi podpisywać cyrografów, zobowiązujących do dożywotniej współpracy. Bez względu na to, czego to dotyczy, wolimy mieć w tym zakresie pełną swobodę i w razie zmiany zdania, chcemy mieć możliwość rozwiązania umowy. Czy faktycznie mamy do tego prawo i jak to wygląda w praktyce? Przez całe swoje życie podpisujemy setki, jeśli nie tysiące różnych umów. Czasami nawet najdrobniejsze usługi tego wymagają. W takich sytuacjach warto szczegółowo zapoznać się z ich treścią i dowiedzieć się, czy mamy możliwość bezproblemowego wypowiedzenia takiej umowy. Nie zawsze jest to proste, a czasem wiąże się z niekorzystnymi dla nas konsekwencjami i następstwami. Brak wiedzy w tym temacie zdecydowanie szkodzi. Podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym dotyczącą polisy na życie, nie zawsze mamy pewność, czy chcemy do końca swych dni współpracować z daną firmą. Co zatem powinniśmy zrobić, gdy zechcemy zrezygnować z ubezpieczenia?

spis treści

1. Rezygnacja z polisy

Odstąpienie od polisy nie jest sprawą prostą. Może ono nastąpić w określonych sytuacjach. Po pierwsze: gdy okoliczności powodują, że dane towarzystwo ubezpieczeniowe nie zgadza się na zawarcie ubezpieczenia (wypowiedzenie umowy musi nastąpić w ciągu 30 dni od otrzymania informacji o przeciwwskazaniach). Po drugie: gdy polisa zawierana jest na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy, osoba ubezpieczająca może zrezygnować w ciągu 30 dni, a gdy jest to przedsiębiorca – ma na to siedem dni (wypłata składki jest wtedy pomniejszona o okres ochrony). Po trzecie: gdy firma ubezpieczeniowa nie otrzymała należnej składki, ale ponosi już odpowiedzialność (wypowiedzenie umowy następuje wtedy z końcem okresu, w czasie którego miała być opłacona składka).

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

2. Zawieszenie polisy

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Będąc niezadowolonym z polisy ubezpieczeniowej, nie musimy od razu z niej rezygnować. Istnieje jeszcze możliwość jej zawieszenia, czyli czasowe wstrzymanie wpłat. Towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają na podjęcie takich kroków, dzięki czemu ubezpieczający mogą dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i dostosować do nich wysokość swojej polisy. Zazwyczaj jeden raz w ciągu roku można rozszerzyć lub zmniejszyć zakres ochrony ubezpieczeniowej – dotyczy to zarówno zmiany samej składki, jak również ryzyka dodatkowego lub sumy ubezpieczenia. Niektóre firmy zgadzają się także na częściowe wypłaty wartości polisy.

Ubezpieczyciele zazwyczaj odradzają całkowitą rezygnację z polis, bo w efekcie końcowym najwięcej traci na tym klient, który ponosi dodatkowe koszty związane z zawieraniem umowy z nową firmą. Zdaniem specjalistów, odstąpienie od ubezpieczenia powinno być rozwiązaniem ostatecznym i aby go uniknąć, należy poprosić agenta ubezpieczeniowego o sporządzenie na piśmie analizy kosztów i korzyści, wynikających z posiadania polisy w danym towarzystwie oraz tej, nad zakupem której się zastanawiamy. Tego typu dokument powinien być podpisany przez osobę, która go przygotowała, wraz z danymi kontaktowymi i numerem licencji.

3. Kiedy możemy odzyskać pieniądze z polisy?

Prawdopodobieństwo odzyskania pieniędzy z polisy zależy od kilku czynników. W przypadku, gdy polisa miała tzw. wartość wykupu, to istnieje szansa, że część wpłaconej kwoty możemy odzyskać. Polisa otrzymuje wartość wykupu po upływie około dwóch, trzech lat systematycznego wpłacania i dopiero wtedy można wybrać z niej pieniądze, gdy zdecydujemy się zrezygnować z ubezpieczenia. Niestety, kwota, jaką będziemy mogli wtedy wypłacić będzie niższa niż ta, którą wpłaciliśmy na polisę. Wiąże się to głównie z ponoszonymi kosztami, w związku z jej prowadzeniem, np. koszty ryzyka, opłata polisowa, wynagrodzenie agenta. Jednakże w sytuacji, gdy polisa była zawarta niedawno, oznacza to, że pieniądze nie osiągnęły żadnej wartości i nie będziemy mogli ich odzyskać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze