Trwa ładowanie...

Jak wybrać naczynia odpowiednie dla twojego dziecka?

Avatar placeholder
09.07.2019 12:42
Jak wybrać naczynia odpowiednie dla twojego dziecka?
Jak wybrać naczynia odpowiednie dla twojego dziecka? (123rf)

Artykuł sponsorowany

Kolorowe talerzyki i miseczki dla dzieci cieszą oko, zwłaszcza gdy widnieją na nich motywy zwierzęce lub postacie z popularnych kreskówek. Naczynia niewiadomego pochodzenia nie są jednak dobrym wyborem dla maluchów, ponieważ obecne w nich szkodliwe związki chemiczne mogą przedostawać się do pokarmu, podobnie jak obłupująca się z czasem warstwa taniego plastiku. Jakie naczynia są bezpieczne dla dzieci?

spis treści

1. W czym podawać posiłki dziecka?

Miseczki i talerze wykonane ze szkła, porcelany lub stali nierdzewnej, a także naczynia emaliowane – to najlepsza opcja podczas posiłków, ale nie dla niemowląt i małych dzieci. Naczynia wytwarzane z wyżej wymienionych materiałów są bowiem z reguły dość ciężkie i łatwo je stłuc (zwłaszcza te porcelanowe i szklane). Niewskazane jest także podawanie maluchom jedzenia w starych lub ręcznie wykonanych naczyniach ceramicznych, szczególnie jeśli talerze i miseczki są popękane lub lekko obłupane.

Ciekawą propozycją dla małych dzieci są naczynia marki Fisher-Price wykonane ze sztucznego, ale bezpiecznego dla maluchów tworzywa. W składzie kubeczków niekapków, talerzyków i sztućców dla niemowląt oraz małych dzieci nie występuje bowiem bisfenol (BPA) – toksyczny związek chemiczny, który może przyczyniać się do wzrostu podatności organizmu na rozwój zmian nowotworowych oraz do wystąpienia nadpobudliwości u dzieci.

Zobacz film: "BLW - kontrowersyjna metoda karmienia dzieci"

Produkty marki Fisher-Price są lekkie i poręczne, dzięki czemu pomagają maluchom w nauce samodzielnego jedzenia. Ponadto są wytrzymałe i nie ulegają „wypadkom”, jak naczynia szklane lub porcelanowe. Korzystanie z nich to sama przyjemność, także za sprawą estetycznego wyglądu – kubki, talerzyki i sztućce mają bowiem ładne, żywe kolory lubiane przez maluchów.

2. Co zrobić z naczyniami, z których dziecko już wyrosło?

Niektóre naczynia dla dzieci, na przykład kubki niekapki marki Fisher-Price, mogą być używane przez kilka ładnych lat, ale prędzej czy później przyjdzie czas na „dorosłe” szklanki i kubki. Wówczas dziecięce naczynia warto przekazać znajomym, którzy mają małe dziecko lub dopiero planują posiadanie potomka. W ten sposób przyjazne dzieciom naczynia nie wylądują w piwnicy lub na śmietniku i posłużą kolejnym pokoleniom.

Ulubione talerzyki i miseczki malucha można także przechowywać jako pamiątkę z dzieciństwa, ale – spójrzmy prawdzie w oczy – tylko nieliczni rodzice mają wystarczająco dużo miejsca w kuchni na trzymanie dużego pudła z dziecięcą zastawą. Czy nie lepiej zatrzymać tylko jeden przedmiot, na przykład ukochany kubeczek, a resztę zestawu puścić w dalszy obieg? Przed przekazaniem naczyń można zrobić im pamiątkowe zdjęcie, które zajmie nieporównanie mniej miejsca niż pudełko pełne naczyń.

Zakup naczyń dla małego dziecka nie powinien być dziełem przypadku – talerzyki i kubki mają przecież kontakt z pokarmem spożywanym przez malucha. Warto zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne zastawy (choć one też nie są bez znaczenia), ale przede wszystkim na jakość jej wykonania i bezpieczeństwo stosowania dziecięcych naczyń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze