Trwa ładowanie...

Jak uniknąć otyłości u dziecka?

Avatar placeholder
09.07.2019 08:56
Jak uniknąć otyłości u dziecka?
Jak uniknąć otyłości u dziecka? (123rf)

Jeszcze 20 lat temu pulchne dziecko uchodziło za okaz zdrowia. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Lekarze i dietetycy propagują szczupłą sylwetkę u dziecka jako najlepszy sposób na uniknięcie zaburzeń odżywiania i problemów zdrowotnych w późniejszym okresie życia. Budowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych należy zacząć od pierwszych dni życia dziecka.

spis treści

1. Jak karmić niemowlę?

Rozszerzanie diety u dziecka
Rozszerzanie diety u dziecka

Wiele z nas zastanawiało się nad tym, dlaczego nasze dziecko budzi się w nocy, ile powinno zjadać, jak

zobacz galerię

Pierwszy rok życia dziecka ma kluczowe znaczenie dla kształtowania się jego przyzwyczajeń żywieniowych. Niemowlę instynktownie spożywa tylko tyle pokarmu, ile potrzebuje, a gdy pojawia się uczucie głodu, komunikuje to jasno i wyraźnie. Niestety, wielu rodziców nie do końca wie, kiedy płacz dziecka oznacza potrzebę jedzenia, a kiedy – bliskości. Wówczas zdarza się, że niemowlę jest karmione dużo częściej, niż powinno. Nadmiernie częste karmienie to poważny problem dla niemowląt, które mogą doświadczać trudności z rozpoznaniem uczucia głodu oraz zaburzeń w zakresie odczuwania sytości. Dziecko uczy się, że za pomocą jedzenia może zaspokoić także inne potrzeby (uwagi, bliskości itp.). Powoduje to utrwalenie niekorzystnych wzorców zachowań, które w późniejszym okresie życia mogą prowadzić do groźnych dla zdrowia zaburzeń odżywiania.

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"

W okresie rozszerzania diety niemowlęcia niezwykle ważne jest niewmuszanie jedzenia w dziecko. Gdy maluch najadł się i odmawia przyjęcia większej porcji pokarmu, należy uszanować jego decyzję. Niewskazane jest także karmienie dziecka na siłę produktami, których wyraźnie nie lubi. Jeśli rodzic podaje niemowlęciu gotowe posiłki w słoiczkach, powinien pamiętać, że porcje jedzenia sugerowane przez producenta to tylko sugestia, a nie nakaz. Dziecko nie musi zjadać całej zawartości opakowania, by się najeść! W karmieniu niemowlaka istotne jest także właściwe zbilansowanie jadłospisu oraz podawanie dziecku odpowiednich płynów – doskonale sprawdza się woda. Słodzone napoje i soki to źródło dodatkowych węglowodanów, które w tak dużych dawkach nie są zalecane maluchom.

2. Żywienie dzieci w wieku 1-3 lat

Zanim maluch zacznie uczęszczać do przedszkola, jego nawyki żywieniowe są w głównej mierze kształtowane przez rodziców. Dzieci obserwują potrawy spożywane przez dorosłych w domu rodzinnym i chcą jeść dokładnie to samo. Jeśli rodzice odżywiają się zdrowo i mają dobre nawyki związane z jedzeniem (np. wspólne spożywanie posiłków), dziecko ma duże szanse na zdrowe podejście do kwestii żywienia. Budowanie prawidłowych nawyków warto wspomóc za pomocą metody BLW (Baby-Led Weaning), polegającej na wprowadzaniu do diety dziecka pokarmów stałych zamiast miksowanych „papek”. Dziecko otrzymuje na talerzu różne produkty i samo wybiera te, które chce zjeść. W ten sposób poznaje różnorodne smaki i wyrabia swój gust kulinarny.

3. Jak poprawić apetyt niejadka?

Z każdym rokiem rośnie liczba otyłych dzieci, nie należy jednak zapominać o grupie maluchów, które wykazują brak zainteresowania jedzeniem. „Niejadki” przyprawiają wielu rodziców o ból głowy, niezwykle trudno bowiem nakłonić malucha do jedzenia, jeśli sam nie odczuwa takiej potrzeby. Na szczęście, istnieją sprawdzone sposoby na poprawę apetytu u dziecka. Najprostszy z nich polega na włączeniu malucha w proces gotowania. Dziecko może ozdobić kanapki warzywami lub wymyślić własną sałatkę owocową. Pozwalając maluchowi na podejmowanie decyzji w kwestii żywienia, rodzice sprawiają, że czuje się bardziej „dorosłe” i odpowiedzialne. Zmienia się również (na korzyść!) stosunek dziecka do jedzenia. Aby utrwalać pozytywne zmiany, rodzice powinni ustrzec się niektórych błędów, na przykład nagradzania dziecka słodyczami.

4. Żywienie dzieci w wieku szkolnym

Instytut Żywności i Żywienia alarmuje – aż 18% dzieci i młodzieży w naszym kraju ma nadwagę lub otyłość. Zbędne kilogramy to najczęściej wynik siedzącego trybu życia i niezdrowej diety. W menu ucznia nie brakuje kalorycznych przekąsek, a zainteresowanie aktywnością ruchową wśród dzieci i młodzieży systematycznie maleje. W szkołach podstawowych w zajęciach wf. nie uczestniczy około 18% dzieci, a w szkołach gimnazjalnych i liceach – nawet 30%. Niewielki stopień aktywności ruchowej przy wysokokalorycznej diecie to prosta droga do zbędnych kilogramów oraz problemów emocjonalnych. Dzieci z nadwagą lub otyłe często bowiem doświadczają odrzucenia społecznego i są bardziej podatne na depresję. Dobre nawyki żywieniowe wyniesione z dzieciństwa pomagają uniknąć problemów z wagą, dlatego tak ważne jest systematyczne budowanie ich od pierwszych miesięcy życia dziecka.

Artykuł powstał na podstawie materiałów Centrum Leczenia Otyłości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze