Trwa ładowanie...

Jak się zachowywać i wspierać dziecko w powrocie do zdrowia w szpitalu?

 Sylwia Stachura
26.07.2017 13:32
Jak się zachowywać i wspierać dziecko w powrocie do zdrowia w szpitalu?
Jak się zachowywać i wspierać dziecko w powrocie do zdrowia w szpitalu?

Artykuł sponsorowany

Rodzice pełnią bardzo ważną rolę w procesie leczenia i powrotu do zdrowia swoich pociech. Ich dotyk, głos, zapach sprawiają, że pomimo pobytu w szpitalu, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej wraca do formy. W jaki sposób okazywać maleństwu wsparcie w tym trudnym czasie? Co zrobić, aby ułatwić mu szybki powrót do zdrowia?

spis treści

1. Bądź przy dziecku

Konieczność hospitalizacji to wyzwanie dla całej rodziny. Musicie opuścić bezpieczne domowe środowisko i odnaleźć się w zupełnie nowych warunkach. Obcy ludzie, sprzęt medyczny, inny rozkład dnia i konieczność przeprowadzenia wielu badań mogą wpłynąć na samopoczucie dziecka. Dlatego rodzice pełnią wtedy tak ważną rolę.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

To właśnie stała obecność mamy lub taty daje maleństwu poczucie bezpieczeństwa i działa jak najlepszy środek uspokajający. Pamiętaj jednak, że dzieci świetnie rozpoznają emocje dorosłych. Twój nastrój może się szybko przenieść na dziecko. Skup się na powrocie malucha do zdrowia i myśl pozytywnie. Utrzymanie własnych emocji pod kontrolą pozwoli na szybszą rekonwalescencję i Wasz szczęśliwy powrót do domu.

2. Stwórz namiastkę domu

Twoje maleństwo będzie czuło się lepiej, jeśli będziesz się starać utrzymać znany mu rozkład dnia. Oczywiście życie w szpitalu znacząco różni się od tego, co robicie w domu, jednak małe rytuały są ważne dla Twojego dziecka. Staraj się organizować posiłki, kąpiele i drzemki o tych samych porach, co w domu.

Przynieś do szpitala ulubione zabawki malucha i serwuj mu przekąski, które lubi. Te małe detale pozwolą zminimalizować stres związany z przebywaniem w obcym miejscu.

3. Dbaj o komfort

Pobyt w szpitalu wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dla dziecka doznaniami. Częste badania, powtarzające się wizyty lekarzy i pielęgniarek, bolesne zabiegi to stałe elementy szpitalnego życia. Nie masz na nie wpływu, ale możesz polepszyć nieco komfort dziecka w czasie hospitalizacji.

Twoje maleństwo będzie się lepiej czuło, mając na sobie ubranka, które zna, i z ulubionym smoczkiem w rączce. Dzięki pieluchom dobrej jakości, takim jak Pampers, maluszek zapomni o dyskomforcie. Bezpieczny materiał, chłonność i wygoda sprawiają, że nie musisz stale myśleć o zmianach pieluszki, dzięki czemu możesz w pełni zająć się opieką nad dzieckiem i skupić na rekonwalescencji.

W szpitalnej torbie powinny się również znaleźć chusteczki nawilżane, podstawowe kosmetyki oraz ręcznik. Stwórz niezbędnik, który ułatwi wam codzienne funkcjonowanie w szpitalu i skróci czas potrzebny na podstawowe zabiegi higieniczne.

4. Współpracuj dla dobra dziecka

To musisz wiedzieć

Kiedy dziecko trafia do szpitala, trudno uniknąć strachu i innych negatywnych emocji. Niepokój często wynika z tego, że nie wiesz, co czeka twoje maleństwo i nie rozumiesz istoty wielu medycznych procedur. Niestety, dziecko szybko wyczuwa twój stres i staje się niespokojne. Właśnie dlatego tak ważna jest wiedza o tym, czego możesz się spodziewać.

Nie bój się zadawać pytania lekarzom i pielęgniarkom. Staraj się dowiedzieć jak najwięcej o badaniach dziecka i szczegółach zabiegów. Pamiętaj, że lekarzom również zależy na zdrowiu twojego dziecka, dlatego przestrzegaj ich zaleceń i dokładnie słuchaj wszelkich wskazówek. Staraj się budować dobre relacje z personelem szpitalu, ale też nie narzucaj się za bardzo. Pozwól lekarzom i pielęgniarkom wykonywać swoje obowiązki i opiekować się wszystkimi małymi pacjentami.

Podczas pobytu w szpitalu dziecko potrzebuje twojej opieki, ale przede wszystkim bliskości. Obecność rodziców przy chorym maleństwie daje mu siłę i determinację do walki, a także ułatwia powrót do zdrowia. Zachowaj spokój, skup się na dziecku i stwórz mu warunki jak najbardziej zbliżone do domowych, a pobyt w szpitalu będzie krótszy i łatwiejszy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pobycie dziecka w szpitalu, waszych prawach i obowiązkach? Dowiedz się więcej o akcji „Z dumą wspieramy mamy” i pobierz poradnik "Maluszek w szpitalu - wyzwanie zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka":

Raport

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze