Trwa ładowanie...

Jak przygotować swój dom na pojawienie się maluszka?

Avatar placeholder
04.07.2019 08:28
Jak przygotować swój dom na pojawienie się maluszka?
Jak przygotować swój dom na pojawienie się maluszka? (123rf)

Gdy termin porodu zbliża się wielkimi krokami, w przyszłych mamach budzi się instynkt wicia gniazda. Podświadomie chcą przywitać swojego potomka w najlepszym stylu z możliwych, stąd nagła chęć wysprzątania całego mieszkania oraz – w niektórych przypadkach – zmiany wystroju wszystkich wnętrz. Uporządkowanie przestrzeni mieszkalnej to dobry pomysł, zwłaszcza gdy przyszli rodzice mają tendencję do „chomikowania” zbędnych przedmiotów. Przestawianie mebli i wieszanie ciężkich zasłon to jednak czynności, które ciężarna powinna sobie odpuścić lub powierzyć komuś innemu.

spis treści

1. Sprawdź, jak powinien wyglądać dom bezpieczny dla dziecka

Kobiety, które zakupy śpioszków, pieluch, zabawek, akcesoriów do mycia i kosmetyków dla niemowlaka mają już za sobą, w naturalny sposób przechodzą do kolejnych punktów z listy spraw do załatwienia przed narodzinami dziecka. Jednym z nich jest kwestia bezpieczeństwa w domu. Jeśli jesteś w ciąży i coraz częściej szukasz w Internecie gumowych osłonek na kanty mebli, blokad do szuflad i szafek oraz innych zabezpieczeń, które mają uchronić malca przed urazami, mamy dla ciebie dobrą wiadomość – w pierwszych miesiącach życia twojego dziecka żadne z nich nie będzie ci potrzebne. Zakup ochronnych akcesoriów możesz spokojnie odłożyć na czas, w którym malec będzie sprawnie poruszał się po mieszkaniu i z ciekawością zaglądał do wszystkich kątów. Do tego czasu niemowlę będzie spędzało większość dni i nocy w pozycji leżącej lub siedzącej – na kolanach twoich lub twojego partnera.

2. Co można i warto zrobić w domu przed narodzinami dziecka?

Przygotowanie domu na pojawienie się w nim noworodka można podzielić na kilka prostych etapów:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Przystawianie dziecka do piersi"
  • Ogólne porządki w całym mieszkaniu: wyrzucenie zbędnych przedmiotów (przeczytane czasopisma, puste tubki po kosmetykach, zepsute urządzenia, pudełka po sprzęcie elektronicznym, nienoszone już ubrania, buty itp.).
  • Usunięcie z komód i półek części bibelotów – same w sobie nie stanowią żadnego zagrożenia dla noworodka, ale niepotrzebnie wydłużają czas przeznaczony na sprzątanie (każdy drobiazg trzeba podnieść i odkurzyć). Minimalistyczne wnętrze sprawia wrażenie bardziej czystego i łatwiej się w nim odprężyć po ciężkim dniu.
  • Odświeżenie pokoju dziecięcego (lub sypialni rodziców) pod kątem nowego mieszkańca, zakup łóżeczka, przewijaka i innych akcesoriów dla noworodka.
  • Zgromadzenie zapasu pieluch, ubranek i przedmiotów niezbędnych do mycia oraz karmienia dziecka – warto przechowywać je w poręcznych szafkach i na półkach w kąciku dziecięcym.
  • Zrobienie zapasów spożywczych – mrożonki i półprodukty to doskonałe rozwiązanie, gdy zabraknie ci czasu lub energii na zakupy.

Noworodek nie potrzebuje do szczęścia wnętrz rodem z czasopism, ale warto zadbać o to, by jego otoczenie było czyste i schludne. Jasne i niezagracone mieszkanie to miejsce, w którym żyje się przyjemnie i chętnie się do niego wraca, dlatego małe porządki przed narodzinami potomka to bardzo dobry pomysł.

Warto także pomyśleć o przyszłości maluszka. Dowiedz się więcej, jak to zrobić.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze