Gry dla trzylatka

Zabawy i gry dla trzyletnich dzieci można podzielić na wiele kategorii. Są zabawy plastyczne, zabawy dydaktyczne i gry ruchowe. Wśród zabaw plastycznych można wyróżnić różne kolorowanki do druku, labirynty, zabawy w łączenie punktów, naklejanki itp. Małe dzieci uwielbiają układać kolorowe puzzle, bawić się grami edukacyjnymi, np. Memory, domino, a także bierkami czy grać w kółko-krzyżyk. Wiele wydawnictw oferuje książeczki edukacyjne dla przedszkolaków, np. teczki dla trzy- i czterolatków z kartami pracy podzielonymi np. według pór roku, które obfitują w różnorodne zadania na rozwój procesów poznawczych szkraba. Oprócz gier komputerowych czy gier planszowych z maluszkiem można bawić się też w domu. W co się bawić z trzylatkiem?

Propozycje zabaw dla trzylatków

Dziecko w wieku trzech lat jest bardzo chłonne wiedzy i bardzo szybko się uczy. Warto zatem poprzez zabawę stymulować rozwój poznawczy dziecka. Jakie gry i zabawy zaproponować maluchowi?

  • Zabawa z pastą do zębów – dajemy dziecku kartkę w czarnym kolorze (można wcześniej kartkę z bloku technicznego pomalować czarnym tuszem), a następnie wręczamy mu tubkę białej pasty do zębów, za pomocą której będzie mogło stworzyć na kartonie przeróżne wzorki, np. białego bałwana. Po wyschnięciu rysunku kolorowymi farbami dziecko może dorysować pozostałe elementy – guziki, nos, miotłę itp.
  • Części ciała – zabawa ruchowa, która pozwala nauczyć się nie tylko poszczególnych części ciała, ale także ćwiczy umiejętności motoryczne szkraba. Rodzić śpiewa wesoło tekst piosenki: „Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty. Głowa, ramiona, kolana, pięty. Oczy, uszy, usta, nos”. Stopniowo przyspieszamy tempo piosenki, by dziecko musiało szybciej reagować na wymieniane części ciała.
  • Pieczątki z ziemniaków – przecinamy ziemniaki na pół i wycinamy z nich pieczątki w różnych kształtach (trójkąt, kwadrat, prostokąt, koło, serce, kwiatek itp.). Następnie dajemy dziecku kolorowe farby, w których maluch może maczać różne pieczątki i odbijać wzorki na kartonie, według własnych pomysłów.
  • Mały wirtuoz – jeżeli w domu mamy puste pojemniki po jogurtach, małe plastikowe butelki albo rolki po papierze, można je wykorzystać do zrobienia wspólnie ze szkrabem domowych grzechotek. Do jednego pojemnika wsypujemy groch, do drugiego – piasek, do trzeciego – guziki. Zaklejamy pojemniki taśmą klejącą i mamy grzechotki, które wydają różne dźwięki. Teraz można komponować melodie!
  • Wyklejanki, wydzieranki – na dużym kartonie rysujemy maluchowi duże drzewo – tylko pień i gałęzie. Resztę drzewka musi dokończyć maluszek, np. wydzierając z kolorowych gazet różne listki i przyklejając je do kartonu. Jeżeli mamy zasuszone liście, te również można wykorzystać podczas zabaw rysunkowych z maluchem.

Istnieje wiele różnych zabaw dla trzylatków. Niektóre maluchy zatracają się, kolorując kolorowanki. Inne uwielbiają układać klocki. Jeszcze inne angażują do zabawy pozostałych członków rodziny, zachęcając ich do wspólnej gry w karty, np. „Piotrusia Pana”. Warto pamiętać, że czas spędzony razem z dzieckiem, to najcenniejszy czas. Wtedy dziecko nie tylko najwięcej jest w stanie się nauczyć, ale też czuje się bezpieczne i bardziej przywiązuje się do rodziców.

Bibliografia

  • Kuffner T., Jak to zrobić? 365 pomysłów na kreatywne zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych, Zielona Sowa, Kraków 2008, ISBN 978-83-7435-901-6.
  • Skwark D., Skarbnica zabaw, Jedność, Kielce 2010, ISBN 978-83-7442-526-1.
Porozmawiaj o tym na Maluchy »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Redakcja Nowe artykuły w portalu 6 odpowiedzi Zabawy dla dwulatka Redakcja:

Zabawy dla dzieci nie tylko sprawiają, że maluchy miło spędzają czas, ale także służą ich rozwojowi. Nie trzeba inwestować w kosztowne zabawki, jest wiele prostych gier i zabaw dla dwulatka. Wystarczy odrobina inwencji i dobre chęci .

Artykuły Zabawy w domu

Gry dla dwulatka
Zabawy w domu Gry dla dwulatka

Drugi rok życia dziecka to bardzo ważny okres w jego rozwoju, szczególnie pod względem psychicznym. Maluch dojrzewa błyskawicznie, przyswaja bardzo dużo nowych informacji, poznaje świat, uczy się nowych umiejętności. Zaczyna określać granice swojej...

Gry planszowe dla dzieci
Zabawy w domu Gry planszowe dla dzieci

Uważa się, że zabawa jest dla małego człowieka tym, czym praca dla dorosłego. W zabawie nie chodzi więc tylko o uczucie przyjemności, jakie jej towarzyszy, ale przede wszystkim czas, kiedy dziecko może się bardzo dużo nauczyć. Świadomość tego faktu jest...

Zabawy w domu Regulamin Konkursu: Minka Miesiąca - Maj 2013

Niniejszy regulamin określa zasady, zakres i warunki uczestnictwa w Konkursie "Minka Miesiąca – maj 2013” §1 Postanowienia ogólne 1. Organizatorem Konkursu (dalej „Konkurs”) NextWeb Media Sp. z.o.o, właściciel serwisu...

Gra w kolory dla dzieci
Zabawy w domu Gra w kolory dla dzieci

Gra w kolory pomaga wprowadzić dziecko w świat barw. Okazuje się, że niemowlaki reagują na kolory i mają wyraźne upodobanie do czerwonego, żółtego i białego. Małe dzieci nie lubią czarnego, niebieskiego i zielonego (weźmy to pod uwagę wybierając kolory do...

Bunt trzylatka
Agresja i autoagresja Bunt trzylatka

Pytanie, jak mądrze wychować dziecko, zadają sobie wszyscy rodzice. Dla każdego z nich najważniejsze jest dobro dziecka i jego prawidłowy rozwój. Jednak w momencie, kiedy następują trudne chwile, a dziecko zaczyna się buntować, zaczynasz zadawać...

Metody wychowywania Wychowanie trzylatka

Wychowanie trzylatka stanowi dla rodziców duże wyzwanie. Trzyletnie dzieci są spokojniejsze niż dwulatki, ale nadal potrzebują dużo uwagi.

Prezenty dla dzieci Zabawki dla trzylatka

Istnieje cały katalog zabawek dla trzylatka: auta, lalki, klocki, puzzle, kolorowanki itd. Jedne zabawki kształtują zdolności manualne, inne – wpływają na wyobraźnię malucha. Co wybrać?

Dieta dla malucha Żywienie trzylatka

Żywienie trzylatka bywa nieraz wyzwaniem, tym bardziej że dieta dla dzieci powinna być jednocześnie smaczna i bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Zapracowani rodzice często muszą gotować szybki obiad dla dzieci. Niestety, maluchy lubią urozmaicenie,...

Zabawy dla trzylatka
Zabawa Zabawy dla trzylatka

Aby wybrać odpowiednie zabawy dla trzylatka trzeba wziąć pod uwagę potrzeby i zainteresowania dzieci w tym wieku. Warto przy tym pamiętać, że trzylatek nie jest w stanie zainteresować się jedną rzeczą na dłużej niż 8-9 minut, dlatego też nie ma sensu...

Zakupy dla przedszkolaka Gry dla przedszkolaka

Gry dla przedszkolaka to doskonały sposób na urozmaicenie mu czasu. Prawidłowy rozwój dzieci ma na celu pobudzanie ich do myślenia i aktywności fizycznej. Zabawy przedszkolaka służą więc nie tylko rozrywce, ale też nauce. Nie wszystkie gry...

Gry dla dwulatka
Zabawy w domu Gry dla dwulatka

Gry dla dwulatka to nie tylko gry komputerowe, które oferują różne portale dla małych dzieci. Najfajniejsze są zabawy w domu razem z rodzicami, np. segregowanie upranych skarpetek czy zabawa balonem.

Zabawy w grupie Gry na urodziny

Organizując przyjęcie dla naszej pociechy, pamiętajmy o tym, by przygotować specjalne gry na urodziny, gwarantujące wspaniałą zabawę wszystkim zaproszonym dzieciom.

Dzień dziecka Kolorowanki i gry

Gry i zabawy to nieodłączny element dzieciństwa. To dzięki nim dzieci rozwijają wyobraźnię i uczą się wielu praktycznych umiejętności. Wybierz najciekawsze gry i kolorowanki dla maluchów, które zapewnią im wielogodzinną rozrywkę, a także...

Gry i zabawy

Gry i zabawy towarzyszą dziecku od pierwszych miesięcy jego życia. W przypadku niemowląt repertuar zabaw jest stosunkowo ograniczony, ale z czasem ulega znaczącemu poszerzeniu. Maluchy chętnie poznają nowe sposoby na przyjemne spędzanie czasu –...

Cyber Parenting Gry młodzieżowe - best of

Hyper + przedstawia przegląd najciekawszych gier dla dzieci. Wyróżniono 10 najlepszych gier dla maluchów w różnym wieku.Miejsce 10 zajęła gra Kirby. Postacie w tej grze Nintendo składają się z włóczki. Główny bohater...

Gry logiczne dla dzieci
Zakupy dla malucha Gry logiczne dla dzieci

Gry logiczne są świetnym narzędziem edukacyjnym, rozwijającym u dziecka zdolność logicznego myślenia i stosowania zasad dedukcji. Jakie rodzaje gier logicznych niosą najwięcej korzyści dla malucha?

Cyber Parenting Gry komputerowe dla dzieci

Małe dzieci coraz więcej czasu spędzają przed monitorem komputera, grając w różne gry komputerowe. Czy komputer to bezmyślna rozrywka, czy raczej nowoczesna pomoc dydaktyczna?

Gry planszowe dla dzieci
Zabawy w domu Gry planszowe dla dzieci

Gry planszowe pomagają w rozwoju dziecka, ale powinny być dobrane do jego umiejętności i możliwości. Przed zakupem gry warto sprawdzić, czy nie wpłynie negatywnie na dziecko.

Rodzinne gry planszowe
Zabawy Rodzinne gry planszowe

Rodzinne gry planszowe to nie tylko okazja do wspólnego spędzenia czasu, ale też szansa na wzmocnienie więzi rodzinnych. Do najbardziej znanych gier należą: Chińczyk, Scrabble i Monopol.

Zwiastun gry Symulator FarmyOdtwórz wideo
Wspólne spędzanie czasu Zwiastun gry Symulator Farmy

Symulator farmy to gra, która uczy tego, jak prowadzić gospodarstwo. Gracz musi karmić zwierzęta, doglądać swoich pól. Do niego należą również naprawy na farmie i takie zajęcia jak koszenie trawy.

Co do czego pasuje? Gry i zabawy ortograficzne
Patronaty Co do czego pasuje? Gry i zabawy ortograficzne

Co do czego pasuje? to pomoc dydaktyczna przeznaczona dla uczniów klas młodszych, którzy chcą opanować podstawowe zasady pisowni polskiej. Teczka zawiera 20 zestawów do zabaw i ćwiczeń. Każdy z nich dotyczy określonej trudności ortograficznej. Dziecko...

Zwiastun gry Train Simulator 2013Odtwórz wideo
Wspólne spędzanie czasu Zwiastun gry Train Simulator 2013

Train Simulator 2013 to gra dla dzieci, które są zafascynowane pociągami. Maluch zostanie maszynistą i będzie miał za zadanie doprowadzić pociąg z wybranego punktu do końca jego trasy.

Kolorowanki i gry Sposób na nudę? Gry planszowe z wyobraźnią!

By dzieci nie nudziły się w kolejny zimowy wieczór, pokaż im, że mogą spędzać czas w kreatywny sposób, który pobudzi ich wyobraźnię. Zagrajcie razem w rodzinne gry planszowe, które zapewnią dobrą rozrywkę i ciekawie spędzony...

Recenzja gry Dobble od Wydawnictwa Rebel
Testy i recenzje Recenzja gry Dobble od Wydawnictwa Rebel

Co w przyjemny sposób wyćwiczy spostrzegawczość Twoją i Twojego dziecka? Co sprawi, że poprawicie swój refleks, percepcję, a jednocześnie świetnie się będziecie bawić i wzmocnicie więzy rodzinne? Tylko Dobble od Wydawnictwa Rebel! Gra składa...

Recenzja gry "Koncept" od Wydawnictwa Rebel
Testy i recenzje Recenzja gry "Koncept" od Wydawnictwa Rebel

Pamiętam z dzieciństwa program telewizyjny, w którym znane osoby grały w kalambury, rysując lub pokazując róże zdania, cytaty, itp. Będąc w szkole czy na różnego rodzaju warsztatach, miałam okazję również grać w kalambury rysunkiem,...

Recenzja gry Tenzi od Wydawnictwa Rebel
Testy i recenzje Recenzja gry Tenzi od Wydawnictwa Rebel

40 kostek, żywe kolory i 2-4 osoby w wieku powyżej 5 lat – to wszystko, czego potrzeba do wesołego spędzenia czasu i to właśnie oferuje Wydawnictwo Rebel z grą Tenzi. Niebieskie, zielone, czerwone i pomarańczowe kostki – po 10 z każdego koloru...

Brutalne gry powodują agresję... ale nie przez to, że są brutalne
Cyber Parenting Brutalne gry powodują agresję... ale nie przez to, że są brutalne

Ile razy to słyszeliśmy – dzieci nie mogą grać w brutalne gry, bo potem kopiują zachowania agresywne, co może się przekładać na ich życie teraźniejsze i przyszłe, wyniki w nauce i stosunki z kolegami. Okazuje się jednak, że brutalność gier...

Recenzja gry planszowej "Mały Książę: Stwórz mi planetę"
Aktualności Recenzja gry planszowej "Mały Książę: Stwórz mi planetę"

Gry planszowe to wspaniała rozrywka dla całej rodziny, dla grupy znajomych, dla dzieci i dla dorosłych. Od wczesnych lat dziecięcych uwielbiałam planszówki, gdyż pozwalały nie tylko na wspólne spędzenie czasu, ale również na bliższe...

Recenzja gry Rory's Story Cubes od Wydawnictwa Rebel
Testy i recenzje Recenzja gry Rory's Story Cubes od Wydawnictwa Rebel

Pewnego razu mała rybka płynęła ogromną rzeką, nad którą zbudowany był wielki murowany most. Na moście ktoś zamontował silny magnes, który zaczął przyciągać do siebie rybkę. Rybka głośno zastanawiała się, co się dzieje i dlaczego ten most...

Recenzja gry "Jungle Speed" od Wydawnictwa Rebel
Testy i recenzje Recenzja gry "Jungle Speed" od Wydawnictwa Rebel

Dżungla rządzi się swoimi prawami. Przetrwa ten, kto jest szybszy, bardziej spostrzegawczy i zręczniejszy. Gra „Jungle Speed” od Wydawnictwa Rebel wykorzystuje wszystkie te cechy. Zasady gry są proste, ale stosowanie się do nich wymaga nie...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij