Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Gry dla dwulatka

Avatar placeholder
21.06.2019 11:50
Gry dla dwulatka
Gry dla dwulatka (123rf)

Drugi rok życia dziecka to bardzo ważny okres w jego rozwoju, szczególnie pod względem psychicznym. Maluch dojrzewa błyskawicznie, przyswaja bardzo dużo nowych informacji, poznaje świat, uczy się nowych umiejętności. Zaczyna określać granice swojej autonomii, kształtuje się jego niezależne „Ja”, uczy się komunikacji, empatii, wyrażania i identyfikacji uczuć, radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Wszystko to, czego doświadcza dwulatek, stanie się podstawą dla jego dalszego rozwoju. Dlatego niezmiernie ważne jest, by dziecko poznawało świat i interesowało się otaczającą je rzeczywistością. Najlepiej uczyć maluchy przez zabawę. W dobie XXI wieku coraz częściej proponuje się maluchom zabawy w postaci różnych gier komputerowych. I chociaż wiele z nich jest naprawdę wartościowych, to jednak rodzice nie doceniają znaczenia tradycyjnych gier i zabaw. Jakie gry można zaproponować w domu dwulatkom, oprócz kolorowanek czy „ubieranek” w Internecie?

1. Przykłady zabaw dla dwulatków

Zabawy dla dwuletniego dziecka
Zabawy dla dwuletniego dziecka

Drugi rok życia dziecka to bardzo ważny okres w jego rozwoju, szczególnie pod względem psychicznym.

zobacz galerię

Wybór gry dla dwulatka wcale nie jest taki prosty, tym bardziej, że na rynku znajduje się wiele ciekawych propozycji. Są gry komputerowe, gry planszowe, gry zręcznościowe, gry umysłowe, zabawy edukacyjneitp. Oprócz gotowych propozycji w postaci planszy i pionków albo kart do kolorowania, można stworzyć własne pomysły na zabawy w domu.

  • Segregowanie skarpet
Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Dwuletnie dzieciaki powinny uczyć się klasyfikacji i odróżniania kolorów, dlatego podczas składania prania zaproponuj maluchowi, by znalazł skarpetki od pary i poukładał je pod względem kolorów.

  • Zabawa z balonikiem

Balon to najprostsza i najbezpieczniejsza zabawka dla małego dziecka. Zabawa balonem może polegać na chwytaniu, odbijaniu nie tylko rękoma, ale też ramieniem, brzuchem, nogą czy głową. Ruch usprawnia kościec dziecka i ćwiczy jego zdolności motoryczne.

  • Układanie puzzli

Puzzle nie muszą być ze sklepu. Wystarczy pociąć stare pocztówki, strony z kolorowej gazety albo kartki świąteczne, wymieszać je i dać do ułożenia szkrabowi. Im młodsze dziecko, tym na mniej elementów tniemy kartki.

  • Sanki w domu

Nawet latem można się ślizgać. I to w domu! Jak? Wystarczy wziąć koc, posadzić na nim dziecko i ciągnąć po podłodze, np. panelach, za rogi koca. Frajda gwarantowana!

  • Kto to jest?

Oglądając stare fotografie z maluchem, można go dopytywać, kogo widzi na zdjęciach. Może uda mu się rozpoznać mamę sprzed lat na wakacjach nad morzem albo ciocię w kapeluszu z szerokim rondem?

  • Jaki to kolor?

W czasie spaceru z dzieckiem po parku można pobawić się z nim w odgadywanie kolorów. Rodzic mówi: „Widzę coś czerwonego. Zgadnij, co to jest?”.

  • Zabawa guzikami

Zabawa guzikami może polegać na segregowaniu ich według ilości, wielkości, kolorów itp. Maluch może przesypać guziki do przezroczystej butelki. Może odrysowywać je na kartonie. Zabawa sprzyja rozwojowi zdolności manualnych dziecka. Trzeba tylko uważać, by maluch nie połknął przypadkiem jakiegoś małego guzika, który przypomina wyglądem cukierka.

  • Jaka to zabawka?

Przykryj kocem, ręcznikiem lub ścierką zabawkę dziecka tak, by nie widziało, co zakrywasz i poproś, by maluch odgadł, co to za zabawka. Kiedy dziecko nie wie, można mu podpowiedzieć, mówiąc, z czego jest ona zrobiona albo jaki ma kolor.

Warto pamiętać, że w dzieci opłaca się inwestować. I nie chodzi tu o zakup mnóstwa zabawek edukacyjnych czy gier na komputer, ale o czas poświęcony na wspólną zabawę z dzieckiem, w czasie której dziecko zdobywa wiedzę o świecie, wzmacnia więzi z rodzicami, poznaje siebie, uczy się empatii, rozwija swój język, zdolności manualne, zręczność i koordynację.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze