Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Glukoza w moczu w ciąży

Avatar placeholder
21.06.2019 08:55
Glukoza w moczu w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży (123rf)

W czasie ciąży obecność niewielkiej ilości glukozy w moczu jest całkowicie normalna, jeśli jednak jej stężenie jest wysokie podczas kilku kolejnych wizyt u lekarza lub bardzo wysokie w czasie jednej wizyty, może oznaczać cukrzycę ciężarnych. Choroba ta jest obecnie powszechnym zjawiskiem u przyszłych mam. Cukrzyca u ciężarnych może pojawić się w drugim trymestrze ciążyi towarzyszyć kobiecie aż do porodu.

1. Cukrzyca ciężarnych

W moczu ciężarnej, fizjologicznie może znajdować się minimalna ilość glukozy. Większe stężenie glukozy w moczu może oznaczać do hiperglikemię, którą można wykryć za pomocą badania krwi. Konkretna przyczyna rozwoju cukrzycy u ciężarnych nie jest jeszcze znana, ale lekarze są zgodni, że nieprawidłowy poziom glukozy w ciele ciężarnej może być szkodliwy zarówno dla niej, jak i dla dziecka.

Spożywane przez kobietę pożywienie jest trawione i rozkładane na mniejsze cząsteczki, by ułatwić ich wchłanianie. Podobnie jest z glukozą, która jest trawiona i dzięki insulinie wprowadzana do poszczególnych komórek organizmu. U ciężarnych kobiet łożysko, które przyłącza płód do dopływu krwi, wytwarza hormony, które mogą negatywnie wpływać na pracę insuliny. W rezultacie może nastąpić wzrost stężenia glukozy w moczu, który prowadzi do rozwoju cukrzycy ciężarnych. Taka sytuacja jest niekorzystna dla płodu, ponieważ nadmiar cukru może dostawać się do niego przez łożysko. Aby kontrolować poziom glukozy, łożysko musi wykonywać dodatkowe działania. Mimo to dzieci kobiet, które w czasie ciąży miały cukrzycę są bardziej narażone na trudności z oddychaniem i przyjście na świat z większą głową. W późniejszym okresie życia dzieci te są bardziej niż ich rówieśnicy podatne na rozwój cukrzycy typu 2.

Objawy wysokiego poziomu glukozy są następujące:

Zobacz film: "Badanie moczu na glukozę"
  • nadmierne pragnienie i silny apetyt,
  • częste oddawanie moczu,
  • silne bóle głowy o zwiększającej się częstotliwości,
  • osłabienie organizmu,
  • pogorszenie wzroku,
  • szybkie męczenie się,
  • problemy z koncentracją i myśleniem.

2. Jak obniżyć poziom glukozy w ciąży?

By w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości badanie stężenia glukozy wykonywane jest już podczas pierwszej wizyty u ginekologa. Dodatkowo, między 24 a 28 tygodniem ciąży wykonuje się doustny test obciążenia glukozą . Po rozpoznaniu wysokiego poziomu glukozy w organizmie nie należy zwlekać z podjęciem leczenia. Odwlekanie go może bowiem zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. W zapobieganiu cukrzycy ogromną rolę odgrywają modyfikacje w sposobie odżywiania i trybie życia. Aby obniżyć poziom glukozy w organizmie, ciężarna powinna zdrowo się odżywiać. Z jadłospisu warto wyeliminować żywność przetworzoną na rzecz świeżych owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Pomagają one kontrolować poziom cukru we krwi. Ważna jest również systematyczna aktywność fizyczna. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem.

Wysokie stężenie glukozy w moczu u ciężarnej zwykle sygnalizuje początek rozwoju cukrzycy. Jeśli wynik badania sugeruje tę chorobę, wybierz się do lekarza i rozważ opcje leczenia cukrzycy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze