Trwa ładowanie...

Gdy pojawia się drugie dziecko

Avatar placeholder
21.06.2019 07:32
Gdy pojawia się drugie dziecko
Gdy pojawia się drugie dziecko (123rf)

Dzieci różnie reagują na pojawianie się rodzeństwa. Niektóre z nich obawiają się, że zrobiły coś nie tak i przez to rodzice chcą mieć nowe dziecko w rodzinie, inne nie mogą doczekać się brata lub siostry, dotykają brzuszka mamy, śpiewają maleństwu kołysanki i przygotowują dla niego swoje zabawki. Jeszcze inne są złe na rodziców i nie chcą nowego dziecka, powtarzają sobie, że nie będą bawiły się z nim bawiły i planują ucieczkę z domu. Jak przygotować kilkuletnie dziecko na powiększenie rodziny?

1. Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Wszelkie zmiany w domu związane z pojawianiem się nowego dziecka powinny zostać wprowadzone w życie już na początku ciąży. Wtedy należy zorganizować pokój dla starszego dziecka lub zadbać o jego nowe, samodzielne łóżko czy po raz pierwszy zabierać go do przedszkola. Wszystkie te zmiany nie powinny zbiegać się w czasie z pojawieniem się nowego maluszka. Starsze dziecko nie powinno odczuwać żadnej straty w związku z przyjściem na świat rodzeństwa.

Wiadomości o nowym dziecku nie powinno się przekazywać zbyt szybko dzieciom, które jeszcze nie widzą zmian w ciele i samopoczuciu matki. Bezpieczniej jest przeczekać trzy miesiące i dopiero wtedy porozmawiać z dzieckiem. Gdy starsze dziecko martwi się o mamę, trzeba szybko wyjaśnić sytuację. Rodzice wspólnie powinni powiedzieć dziecku o nowym członku rodziny.

Jak powiedzieć o ciąży?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
  • Informacja powinna zostać przekazana w miejscu, w którym dziecko czuje się bezpiecznie, najlepiej w domu.
  • Rodzice nie powinni popadać w przesadny zachwyt.
  • Trzeba powiedzieć, że maleństwo na początku będzie głownie spało i jadło i często płakało. Także w nocy.
  • Rodzice nie mogą spodziewać się od dziecka wybuchu radości. Malec musi mieć czas na oswojenie się z tą nowiną. Może różnie zareagować, zadawać mnóstwo pytań lub zamknąć się w sobie. Nie można naciskać na dziecko. Jeśli nie chce rozmawiać na ten temat, należy poczekać, aż przyjdzie samo. Warto podkreślać miłość do niego, być wyrozumiałym i delikatnym. Starszemu dziecku trzeba opowiedzieć, jakim ono było niemowlakiem, jak zachowywało się w brzuszku oraz pokazać zdjęcia z USG czy szpitalne opaski dla niemowlaków.

2. Zazdrość o rodzeństwo

Różnica wieku między rodzeństwem wpływa na to, jak starsze dziecko przyjmuje wiadomość o nowym. Młodsze dzieci oswajają się szybciej z nową sytuacją, natomiast starsze dziecko w wieku szkolnym lub przedszkolnym, mają z tym większe trudności. Obawiają się, że dla rodziców są już nieważne, że stracą swoje zabawki, że dzidziuś zajmie ich miejsce, że rodzice nie będą chcieli się z nim bawić, itd. może pojawić się także zazdrość o rodzeństwo. Napięcie i stres dziecka można rozładowywać przez uświadamianie mu, że rodzice o nim nie zapomnieli. Gdy mama w czasie ciąży przebywa w szpitalu, powinna często dzwonić do dziecka i okazywać mu zainteresowanie. Podczas nieobecności mamy ktoś z rodziny powinien zadbać o dziecko i zabierać je na lody, do zoo itd. Malec powinien być często przytulany, aby czuł się bezpiecznie.

Gdy na świecie pojawi się już drugie dziecko, warto pozwolić starszemu w uczestniczeniu w pielęgnacji maleństwa, sprzątaniu jego zabawek, składaniu ubranek itd.

Małgorzata Kazbieruk

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze