Fitness w wodzie

Fitness w wodzie to nie tylko ćwiczenia, które mają na celu utrzymanie kondycji, ale także ćwiczenia bezpieczne, które nie obciążają stawów. Dzięki temu, że woda odciąża stawy, ćwiczenia w wodzie są szczególnie zalecane dla kobiet w ciąży. Umiarkowane i specjalnie dobrane ćwiczenia w wodzie dla kobiet w ciąży pozwalają lepiej funkcjonować w czasie ciąży.

Jakie ćwiczenia w wodzie dla kobiet w ciąży?

Podczas ciąży można zdecydować się na trzy formy aktywności fizycznej wykonywanej w wodzie:
  • pływanie,
  • aqua aerobik,
  • ćwiczenia dla kobiet w ciąży.
Pływanie dla kobiet w ciąży to dobry sposób na samodzielne dobieranie dla siebie tempa ćwiczeń i ich natężenia. Przed rozpoczęciem pływania trzeba zrobić sobie lekką rozgrzewkę w wodzie. Na początek dobrze jest wybrać sobie niezbyt długi odcinek do przepłynięcia. Przepływamy go dowolnym stylem, w odpowiednim dla nas tempie. Zalecane style pływackie dla kobiet w ciąży to: styl klasyczny, zarówno na plecach, jak i na brzuchu, kraul na grzbiecie oraz pływanie na boku. Najważniejsze są wszystkie style pływania na plecach, a to dlatego, że umożliwiają one intensywne ćwiczenie mięśni dna miednicy (czyli mięśni Kegla), pleców i pośladków. Szczególnie wyćwiczone mięśnie Kegla wpływają korzystnie na późniejszy poród (zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu naturalnego).

Wśród ćwiczeń gimnastycznych w wodzie, najlepsze dla kobiet w ciąży są:
  • ćwiczenia oddechowe,
  • ćwiczenia mięśni brzucha i dna miednicy,
  • ćwiczenia zwiększające elastyczność mięśni brzucha, bioder i pleców.

O czym pamiętać, ćwicząc w wodzie?

Ćwiczenia w wodzie to spory wysiłek, chociaż często się tego nie odczuwa. Podczas nich bardzo łatwo się odwodnić. Należy uzupełniać płyny przed wejściem do basenu i po wyjściu z niego. Można też popijać wodę w czasie ćwiczeń. Kobieta w ciąży nie powinna przeciążać organizmu. Trzeba o tym pamiętać i w razie potrzeby zwolnić tempo lub zrobić sobie przerwę w ćwiczeniach.

Po zakończeniu ćwiczeń nie trzeba od razu wychodzić z wody. Można na zakończenie zastosować relaks w wodzie. Wystarczy położyć się na jej powierzchni na plecach i głęboko oddychać. Pozwoli to na łagodne przejście od ćwiczeń do normalnego funkcjonowania.

Zalety fitnessu w wodzie

Fitness w wodzie to szczególnie bezpieczny rodzaj aktywności fizycznej, także w ciąży. W wodzie każdy z nas waży zaledwie jedną dziesiątą tego, co zwykle. Dzięki temu ćwicząca w wodzie przyszła mama daje odetchnąć zmęczonym stopom, nogom i plecom. Dzięki regularnym ćwiczeniom na basenie wzmacniają się mięśnie, które lepiej radzą sobie z większym niż zwykle obciążeniem. Zmniejszają się bóle pleców (szczególnie w ich dolnej części), stóp, a także łagodzone są inne dolegliwości, takie jak stres czy bóle stawów. Woda korzystnie wpływa również na krążenie krwi. Sprawniejsze krążenie to także lepsze odżywienie i dotlenienie dziecka.

Aktywność fizyczna w ciąży jest zalecana przez lekarzy. Przypominają oni jednak o tym, aby w ciąży się nie przeciążać. To właśnie zapewniają odpowiednio dobrane ćwiczenia w wodzie. Kobiety aktywne mogą bez obaw wybrać ten rodzaj ćwiczeń. Woda nie obciąża stawów, ale zwiększa opór podczas poruszania się, co wpływa na wzmacnianie mięśni. Dobra kondycja w czasie ciąży to bardzo często także sprawny poród naturalny.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »

Artykuły Aqua aerobic w ciąży

Fitness w ciąży
Ćwiczenia w ciąży Fitness w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy w ciąży można ćwiczyć. Okazuje się, że systematyczna gimnastyka w ciąży jest niezbędna dla zdrowia dziecka i dobrego samopoczucia matki. Istnieją specjalne zestawy ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Ćwiczenia można wykonywać...

Zabawy w wodzie
Zabawa Zabawy w wodzie

Dzieci uwielbiają pluskać się wodzie, czy to na basenie, czy nad jeziorem albo morzem. Jak bezpiecznie bawić się z dzieckiem w wodzie?

Poród w wodzie
Poród Poród w wodzie

Zanurzenie w wodzie uśmierza bóle porodowe i przyspiesza postęp akcji porodowej. Większość szpitali utrzymuje wodę w temperaturze ciała lub nieco powyżej – wyższa ciepłota jest zagrożeniem dla płodu.

Fitness w czasie ciąży
Patronaty Fitness w czasie ciąży

Ciąża to naturalny stan fizjologiczny podczas którego kobieta nie musisz zmieniać całego swojego życia i rezygnować z aktywności fizycznej. Ważne by robić to z głową i za zgodą lekarza prowadzącego. Bohaterką filmu jest Erin, która wówczas była w 7...

CHIC. Fitness po porodzie
Patronaty CHIC. Fitness po porodzie

Kiedy w życiu kobiety pojawia się dziecko, ta odczywa zmęczenie i kompletny brak energii.  To właściwy moment na powrót do formy sprzed ciąży a im szybciej zmobilizuje się do ćwiczeń,  tym łatwiej wróci do zgrabnej sylwetki. Film zawiera...

Zajęcia fitness dla kobiet w ciąży
Gimnastyka w ciąży Zajęcia fitness dla kobiet w ciąży

Prowadzenie aktywnego trybu życia to nie tylko moda, ale również inwestycja we własne zdrowie i zdolności. Regularne dbanie o kondycję przeradza się często w zdrowy nawyk, który przynosi tyle korzyści, że trudno z niego zrezygnować. Wiele...

Zalety porodu w wodzie
Poród w wodzie Zalety porodu w wodzie

Zalety porodu w wodzie to przede wszystkim zmniejszanie bólu porodowego, minimalizowanie obrażeń krocza i przyspieszanie akcji porodowej. A dla dziecka? Łagodzenie skutków stresu urodzeniowego.

Poród w wodzie Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Jeśli twoja ciąża zagrożona jest chorobami układu krążenia, krwawieniem, wysokim lub obniżonym ciśnieniem krwi, chorobą dermatologiczną lub jeśli masz infekcję, poród w wodzie nie jest dla ciebie.

Jak wyglada poród w wodzie?
Poród w wodzie Jak wyglada poród w wodzie?

Poród w wodzie odbywa się w pomieszczeniu, w którym znajduje się wanna specjalnie do tego celu przeznaczona, wyścielana folią, stanowiącą ochronę bakteriologiczną. Temperatura wody wynosi ok. 36°C.

Woda mineralna dla lepszego zdrowia i pięknego wyglądu Piękna skóra dzięki wodzie

Krem nawilżający, maseczka do twarzy i serum to kosmetyki, które znajdują się w niemal każdej kobiecej kosmetyczce. Mimo iż są nieocenione w poprawie wyglądu skóry suchej, ich działanie jest wyłącznie miejscowe. Nawet najlepszy preparat...

Poród w wodzie - przebiegOdtwórz wideo
Jak wyglada poród w wodzie? Poród w wodzie - przebieg

W Polsce wiele ośrodków umożliwia urodzenie dziecka w wodzie i z takiego rozwiązania nadal korzysta bardzo wiele kobiet. Zaletą takiej metody wydania dziecka na świat jest fakt, iż maluch płynnie przechodzi z ciepłego środowiska w jamie macicy...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij