Endometrioza po cesarskim cięciu

Endometrioza ma miejsce, gdy tkanka wyściełająca macicę – endometrium – zaczyna rosnąć w innym miejscu w ciele kobiety. Najczęściej rozwija się w pęcherzu, moczowodach, jelicie, jajowodach, jajnikach, odbycie, przestrzeni za macicą oraz na zewnętrznej powierzchni macicy. Endometrium poza macicą reaguje na zmiany hormonalne, złuszcza się i krwawi tak jak tkanka macicy podczas cyklu miesiączkowego. Złuszczanie i krwawienie z endometrium może powodować bolesne blizny. Blizny te mogą łączyć narządy wewnętrzne. Ryzyko wystąpienia endometriozy jest wyższe u kobiet po cesarskim cięciu.

Przyczyny endometriozy

Naukowcom nie udało się jeszcze ustalić konkretnej przyczyny endometriozy, jednak wiele wskazuje na wpływ działania hormonu estrogenu. Z pojawieniem się endometriozy związek może mieć również układ krwionośny oraz układ limfatyczny, problemy z układem odpornościowym, metaplazja, wsteczna miesiączka oraz przebyte operacje. Ryzyko endometriozy jest wyższe u kobiet, które nigdy nie rodziły, a także u pań, które miały w rodzinie przypadki tej choroby. Do zachorowania może przyczynić się cesarskie cięcie. Po procedurze cesarskiego cięcia endometrium może rozwijać się w bliznach po zabiegu oraz w układzie moczowym. Niektórzy eksperci są zdania, że endometriozę należy podejrzewać właśnie u kobiet z objawami w układzie moczowym oraz po cesarskim cięciu. Prawdopodobieństwo endometriozy jest największe u Azjatek, a najmniejsze u czarnoskórych kobiet. Ryzyko wystąpienia choroby jest wyższe, jeśli kobieta miała problemy z miesiączką lub nieprawidłowości w obrębie macicy.

Objawy i leczenie endometriozy

Wczesne stadium endometriozy objawia się w podobny sposób jak zwykły cykl miesiączkowy. Choroba może wywoływać dolegliwości bólowe przed i w trakcie okresu. Najczęściej kobiety doświadczają stałego i stopniowego zwiększenia natężenia odczuwanego bólu w cyklu miesięcznym. Mogą pojawić się bolesne wypróżnienia, biegunka, zaparcia oraz nudności. Endometrioza w jelicie może spowodować obrzęk dolnej części brzucha, ból w trakcie wypróżniania lub krew w stolcu w trakcie okresu. Miesiączki mogą stać się obfite i nieregularne. Kobieta może czuć się zmęczona przez większość czasu. Choroba może utrudniać zajście w ciążę. Stosunki płciowe mogą stać się bolesne, podobnie jak miesiączki oraz oddawanie moczu. Inne objawy endometriozy to: niepokój, depresja, bóle głowy, niski poziom cukru, stan podgorączkowy, podatność na alergie i infekcje. Symptomy endometriozy ustępują zwykle po menopauzie.

Celem leczenia endometriozy jest złagodzenie jej objawów, wyeliminowanie lub spowolnienie rozwoju tkanki endometrialnej, a także zoptymalizowanie lub przywrócenie płodności kobiety. Rodzaj leczenia endometriozy zależy od wieku chorej, postaci jej objawów, miejsca, w którym rozwija się endometrium, rozmiaru narośli oraz ewentualnej chęci zostania matką. Podjęcie leczenia lub przeprowadzenie operacji pomaga zwykle pacjentkom poradzić sobie z objawami endometriozy i złagodzić je. Choroba jednak często nawraca mimo dobrego leczenia. Wówczas można skorzystać z innych metod leczenia. Obecnie stosuje się hormonalną terapię zastępczą, leczenie niepłodności, leki przeciwbólowe, hormony wykorzystywane w kontroli urodzeń, lek obniżający poziom estrogenu i podwyższający poziom testosteronu, leki regulujące cykl miesiączkowy kobiety oraz operację.

Porozmawiaj o tym na Szpitale »

Artykuły Komplikacje po cesarskim cięciu

Komplikacje po cesarskim cięciu Przepuklina po cesarskim cięciu

Przepuklina pooperacyjna pojawia się, gdy w wyniku osłabienia mięśnia tkanki brzucha wystają pod mięśniem. Przepuklina wygląda jak wypukłość pod skórą i może być bolesna lub tkliwa w dotyku. W przypadku przepukliny pooperacyjnej osłabienie mięśnia jest...

Zakażenie dróg moczowych
Komplikacje po cesarskim cięciu Zakażenie dróg moczowych

Zakażenie dróg moczowych to dość częsta infekcja, która dotyka zazwyczaj kobiet. W odróżnieniu od mężczyzn mają one krótszą cewkę moczową, co predysponuje do wnikania bakterii. Zakażenie układu moczowego u kobiet bardzo często...

Komplikacje po cesarskim cięciu Ból brzucha po cesarce

Ból brzucha po cesarce jest nieuniknionym elementem połogu. Zazwyczaj jest to tępy, palący ból w okolicy rany pooperacyjnej, który wzmaga się podczas wstawania z łóżka lub siadania. Ból brzucha po cięciu cesarskim...

Powikłania cesarskiego cięciaOdtwórz wideo
Komplikacje po cesarskim cięciu Powikłania cesarskiego cięcia

Kobiety często bardzo boją się porodu i bólu z nim związanego. Z tego też powodu nierzadko słyszy się o tym, że przyszłe matki proszą lekarza o cesarskie cięcie. Niestety, aby przeprowadzić taki zabieg muszą zaistnieć pewne medyczne wskazania,...

Znieczulenie przy cesarskim cięciu
Na czym polega cesarskie cięcie Znieczulenie przy cesarskim cięciu

Znieczulenie przy cesarskim cięciu może być zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe albo ogólne. Dzisiaj narkoza należy do ostateczności. Najczęściej stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe.

Komplikacje po cesarskim cięciu Przepuklina po cesarskim cięciu

Przepuklina jest jednym z powikłań cesarskiego cięcia. Na szczęście można zmniejszyć ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej za pomocą kilku prostych zasad.

Poród naturalny po cesarskim cięciu
Etapy porodu naturalnego Poród naturalny po cesarskim cięciu

Poród naturalny po cesarskim cięciu to trudna decyzja dla matki i lekarza prowadzącego ciążę. Wiąże się on ze śmiertelnym ryzykiem dla matki i dziecka, jest jednak możliwy.

Ćwiczenia po cesarskim cięciu
Jak odzyskać figurę po ciąży? Ćwiczenia po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie to zabieg, który początkowo bardzo ogranicza twoją aktywność fizyczną. Bezpieczne ćwiczenia możesz rozpocząć zwykle po kilku miesiącach.

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie Rana po cesarskim cięciu

Rana po cesarskim cięciu wymaga starannej pielęgnacji i zachowania środków ostrożności przez świeżo upieczoną mamę. Jak dbać o miejsce nacięcia?

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu
Połóg Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Rana po cesarskim cięciu zazwyczaj szybko się goi, warto jednak zadbać o jej właściwą pielęgnację. Blizna może ciągnąć i swędzieć przez kilka tygodni. Dolegliwości te będą się stopniowo zmniejszać.

Pas po cesarskim cięciu
Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu Pas po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie to bardzo poważny zabieg, który pozostawia po sobie ślad w postaci blizny. W jaki sposób wspomóc regenerację skóry?

Solarium po cesarskim cięciu
Twarz w ciąży Solarium po cesarskim cięciu

Czy rozważasz wizytę w solarium, ale jesteś po cesarskim cięciu? Dowiedz się w jaki sposób promieniowanie UV działa na blizny.

Krew pępowinowa Seks po cesarskim cięciu

Seks po cesarskim cięciu budzi wiele obaw u niejednej pary. Kiedy rozpocząć współżycie po porodzie? Jakie pozycje seksualne wybrać, by nie sprawić kobiecie bólu?

Komplikacje po cesarskim cięciu
Cesarskie cięcie Komplikacje po cesarskim cięciu

Poród metodą cesarskiego cięcia obciążony jest licznymi powikłaniami. Dochodzi do nich rzadko, ale mogą być groźne dla matki. Zanim zdecydujesz się na cesarskie cięcie, sprawdź, czym ryzykujesz.

Krew pępowinowa Seks po cesarskim cięciu cz. 2/2

Seks po cesarskim cięciu budzi wiele obaw u niejednej pary. Kiedy rozpocząć współżycie po porodzie? Jakie pozycje seksualne wybrać, by nie sprawić kobiecie bólu?

Niepłodność kobiet Endometrioza

Endometriozą nazywamy występowanie ognisk błony śluzowej macicy (endometrium) w miejscach innych niż jama macicy, na przykład w jajowodzie, jajniku, czy w przewodzie pokarmowym.

Endometrioza w ciąży
Infekcje okolic intymnych w ciąży Endometrioza w ciąży

Endometrioza w ciąży zwykle zmniejsza swoje objawy, z powodu wzrostu stężenia progesteronu we krwi kobiety ciężarnej. Uważaj jednak na krwawienia, bo mogą powodować poronienie lub poród przedwczesny.

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij