Dziecko nie chce spać

Sen jest określoną formą aktywności, podstawową czynnością ustroju, o szczególnym znaczeniu dla rozwoju układu nerwowego oraz procesów dobrej adaptacji dziecka do otoczenia. Każde niemowlę ma jednak w tym zakresie indywidualne potrzeby, zależne od jego osobowości i procesów dojrzewania kory mózgowej oraz od wieku rozwojowego. Dla wszystkich niemowląt jednak sen to podstawowe ogniwo, które integruje wszystkie jego życiowe czynności.

Dlaczego niektóre dzieci nie chcą spać?

Spokojny sen dziecka jest efektem zaspokojenia wszystkich jego potrzeb fizjologicznych i psychicznych. Odgrywa on bardzo ważną rolę na wszystkich etapach życia dziecka, regeneruje siły i równoważy aktywność układu nerwowego. Im większa aktywność dziecka w ciągu dnia, tym większe jest zapotrzebowanie na regenerację. W czasie snu komórki intensywnie się namnażają, a układ nerwowy dziecka rozwija się i dojrzewa. Dlatego tak istotne jest wyeliminowanie wszystkich czynników, które mogą zakłócić dziecku spokojny sen, np. głód.

Bywają dzieci, które niemal od samego początku określane są przez rodziców jako niespokojne, które śpią raz po raz, wykonując ruchy ciała i grymasy twarzy, świadczące o tym, że sen nie jest dla nich odpoczynkiem i wytchnieniem. Takie dzieci kwilą, zaciskają piąstki, aż wreszcie wybudzają się, głośno płacząc. Rodzice próbują różnych metod uspokajania maleństwa, ale bywają także zupełnie bezradni, kiedy wraz z niespokojnym niemowlakiem, sami śpią z trudnościami.

Różnice osobowościowe i wiek rozwojowy dziecka mają istotne znaczenie w kłopotach ze spaniem. A to oznacza, że najpierw musisz przyjrzeć się swojemu dziecku i rozpoznać, jaki ma temperament.
  • Jeśli twoje dziecko od najmłodszych lat sygnalizuje, jak źle czuje się w samotności i jednocześnie jak bezpiecznie, będąc wtulonym w twoje ramiona, najprawdopodobniej potrzebuje więcej bliskości niż ci się wydaje. Potrzebuje być tulonym, kołysanym, jak typowy ekstrawertyk, który łaknie kontaktów społecznych, bo są one dla niego fundamentem funkcjonowania. Warto zwrócić uwagę, że im młodsze jest dziecko, tym silniej reaguje na brak tych bodźców, które stanowią o jego poczuciu bezpieczeństwa.
  • Niektóre dzieci poprzez niespokojny sen sygnalizują w nieświadomy sposób różne dolegliwości. Począwszy od niezaspokojonego głodu, poprzez dolegliwości związane z nadmiarem zalegającego pokarmu (ulewanie), kolki, aż po rozpoczynającą się infekcję.
  • Inne przyczyny trudności z zasypianiem mogą wynikać z niewłaściwego rytuału zasypiania malucha lub niedostatecznych warunków, w jakich dziecko czuje się bezpieczne i spokojne, np. zbyt duży hałas czy niewłaściwa temperatura otoczenia.

Ważne są rytuały zasypiania

Maluchy, które płaczą, nie chcąc zasnąć, często sygnalizują w ten sposób zapotrzebowanie na zupełnie inną aktywność niż sen. Upewnij się więc, zanim położysz dziecko spać, że rzeczywiście jest senne. Dzieci do 3 miesiąca życia w większości potrzebują do spokojnego snu warunków zbliżonych do tych, które panowały w brzuchu mamy. Dlatego zadbaj, żeby miejsce, w którym układasz do snu swoje niemowlę, było ciepłe, miękkie, ciasne, o przyciemnionym świetle oraz do którego docierają odgłosy szeleszczące, szumiące czy bulgocące. Dobrze jest takie maleństwa kłaść zawinięte w kocyk i ułożyć je w kołysce lub w gondoli wózka, zwłaszcza w dzień. W ciągu nocy, jeśli karmisz piersią, możesz ułożyć dziecko bliżej siebie, aby czuło Twój zapach i słyszało Twój oddech.

Ważne jest także, aby nie przegrzewać malucha. W pokoju, w którym śpi dziecko powinno być nie więcej niż 20 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura sprzyja namnażaniu się roztoczy. Warto wcześniej przewietrzyć pokój i przysłonić światło. Jeśli usypiasz dziecko poza łóżeczkiem czy gondolą wózka, pamiętaj, że tym samym przyzwyczajasz je do zasypiania w Twoich ramionach. A kiedy spróbujesz położyć je do docelowego miejsca snu, prawdopodobnie obudzi się lub jego sen będzie niespokojny. Dzieje się tak dlatego, że w Twoich ramionach kołysane czy noszone na rękach dziecko czuje się bardziej komfortowo, niż leżąc w bezruchu w łóżeczku.

Dzieci mają różne temperamenty również dotyczące snu, ale wiele zależy od ich wieku. Spokojne niemowlęta mogą nagle zacząć miewać trudności z zasypianiem, kiedy skończą półtora roku. W tym wieku szczególnie zwróć uwagę na codzienne rytuały i to, czy Twoje dziecko ma regularny tryb życia. Zadbaj o to, aby w ciągu dnia miało odpowiednią ilość aktywności, która wystarczająco wyczerpie jego energię. Często w ciągu dnia przytulaj swoje dziecko, baw się z nim, wesprzyj jego rozwój, dostarczając mu wielu różnorodnych bodźców, dzięki temu zacznie rozpoznawać odmienne znaczenie dnia i nocy. Rytuały codziennych czynności, w tym również zasypiania mają olbrzymie znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa Twojego dziecka. Staraj się trzymać ustalonych pór posiłków, kąpieli czy zasypiania dziecka nawet wtedy, kiedy odwiedza was ktoś ze znajomych czy rodziny. Rytuałem związanym ze sprawnym zasypianiem dziecka powinno być jego wyciszenie przed snem. Zadbaj o to, aby podczas przygotowywania dziecka do snu nie rozbudzać go, np. łaskotkami czy baraszkowaniem po podłodze. Żeby wyciszyć dziecko przed snem, spróbuj je przytulić, mów do niego ściszonym głosem, okazuj mu czułość, delikatnie głaszcząc je po główce, pleckach czy brzuszku. Pozwól dziecku wtulić się w Ciebie.

W miarę rozwoju Twoje dziecko będzie mniej spało w dzień, a więcej w nocy. W tym czasie zmodyfikuj także harmonogram innych czynności, aby dostosować posiłki, porę spaceru, zabawy z dzieckiem i porę kąpania do jego nowego rytmu. Dzięki temu będzie lepiej i dłużej spać. Zanim maluch przywyknie do nowego rytmu, może manifestować to rozdrażnieniem i płaczliwością. Pamiętaj, że Ty także nie zawsze na zmiany reagujesz zadowoleniem.

mgr Anna Czupryniak

Porozmawiaj o tym na Noworodki i niemowlaki »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Redakcja Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Gdy dziecko nie chce spać Redakcja:

Dziecko nie chce spać, a rodzice stają na głowie, żeby uśpić malucha. On nie daje jednak za wygraną, wciąż płacze i robi wszystko, by zatrzymać przy sobie mamę albo tatę. Skąd ja to znam? - zapytasz .

zubek67 Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Piątkowy przegląd internetu, 18 stycznia 2008 zubek67:

Jak z bezradnego malucha zrobić dzielnego narciarza Radzi Anna Krzyżanowska, instruktor PZN na stronach eDziecko.pl - Gazeta.pl Jak z bezradnego malucha zrobić dzielnego narciarzaMądre rozmawianie z dzieckiem Jak sprawić by dziecko nas słuchało i jak...

~Madziorek85 Noworodki i niemowlaki 6 odpowiedzi Jak powinno spać niemowlę? ~Madziorek85:

Moja corka ma 6 miesiecy i tylko spi na pleckach niechce na boczku jak zauwazylam niewiem co mam robic to jest moje pierwsza dzidzia jak ja nauczyc czy to zle ze spi na plecach.?a i do 5 miesiaca przesypial cala noc teraz sie czesto budzi i zplaczem do...

paczanga Psycholog 10 odpowiedzi nauka zasypiania i stres paczanga:

Witam, po przeczytaniu książki "każde dzieco może nauczyć się same spać" i przetrawieniu jej postanowiłam wprawić jej treść w życie. Problemem u mnie były bardzo częste posiłki w nocy, co 1-2h .

oosaa 9 miesięcy, ciąża 12263 odpowiedzi Listopadóweczki 2014 oosaa:

szukałam, szukałam i nie znalazłam, więc zakładam. Jeśli gdzieś jednak są już przyszłe mamutki z listopada to proszę o podlinkowanie :) Tak więc, jestem Osa, mamutek jednego synka z maja 2013, dzisiaj zrobiłam trzy testy - każdy pokazał dwie kreseczki...

pokaż 5 następnych

Artykuły Spanie w łóżku rodziców

Spanie z rodzicami
Spanie w łóżku rodziców Spanie z rodzicami

Do czasu, aż każda z nas nie zostanie mamą, prawie wszystkie zarzekamy się – „Ja na pewno nie będę spała z dzieckiem” – „Dziecko od małego musi wiedzieć, gdzie jest jego łóżeczko”. A i tak, prędzej czy...

Spanie w łóżku rodziców Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Niejedna mama zastanawia się, jak nauczyć dziecko spać samodzielnie w łóżeczku. Kiedy maluch od urodzenia spał z rodzicami albo zasypiał kołysany na rękach mamy, trudno będzie zmienić z dnia na dzień zwyczaje związane ze snem. Lulanie i noszenie na...

Czy dziecko może spać z rodzicami?
Spanie w łóżku rodziców Czy dziecko może spać z rodzicami?

Spanie dziecka z rodzicami w jednym łóżku ma zwolenników i przeciwników. Efekt tych poglądów jest taki, że niektórzy uważają, iż od urodzenia dziecko powinno spać w swoim łóżku, a nawet w oddzielnym pokoju. Inni...

Nauka samodzielnego spania Gdy dziecko nie chce spać

Dziecko nie chce spać, a rodzice stają na głowie, żeby uśpić malucha. On nie daje jednak za wygraną, wciąż płacze i robi wszystko, by zatrzymać przy sobie mamę albo tatę. Skąd ja to znam? - zapytasz. Problemy z zasypianiem to normalny etap w dziecięcym...

Koszmary senne u niemowląt Gdy niemowlę nie chce spać

Dlaczego niemowlęta nie chcą spać? Jak radzić sobie z dziecięcą bezsennością? Kiedy zacząć się niepokoić? O czym mogą świadczyć częste przebudzenia maluchów w ciągu nocy?

Spanie w łóżku rodziców Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Jak nauczyć dziecko spać samodzielnie w łóżeczku? Trzeba uzbroić się w cierpliwość, być konsekwentnym i wprowadzać rytuał zasypania – karmienie, kąpiel, układanie do snu.

Czy dziecko może spać z rodzicami?
Spanie w łóżku rodziców Czy dziecko może spać z rodzicami?

Spanie dziecka z rodzicami w jednym łóżku ma zwolenników i przeciwników. Efekt tych poglądów jest taki, że niektórzy uważają, iż od urodzenia dziecko powinno spać w swoim łóżku, a nawet w oddzielnym pokoju. Inni...

Problemy w wychowaniu dziecka Dziecko nie chce się ubierać

Kupowanie ubranek dla maluchów to sama przyjemność - są kolorowe i miłe w dotyku. Ale ubieranie dziecka to dla wielu rodziców pole minowe. Trudne są zwłaszcza początki. Niektóre maluchy za nic w świecie nie dają się przewinąć, zdejmują...

Gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola
Przedszkola Gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola, przyczyny takiego zachowania nie zawsze są oczywiste. Pierwszy dzień w przedszkolu zawsze niesie pewne obawy przed nieznanym, dlatego też naturalnym jest, że dziecko nie chce rozstać się z mamą i zostać w nowym...

Odstawienie od piersi Dziecko nie chce ssać

Co robić, kiedy dziecko nie chce ssać? Przede wszystkim wziąć głęboki oddech i zastanowić się, co może być tego przyczyną. Nadmiar stresu na pewno nie pomoże w laktacji.

Bunt nastolatka Gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły

Dla wielu dzieci, pójście do szkoły to wielka, ekscytująca przygoda. Lubią czuć się "dorosłe", spotykać się ze swoją klasą i słuchać nauczycieli. Takie dziecko w szkole nie martwi się też za bardzo rozstaniem z rodzicami. Jednak czasem dzieje się...

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść?Odtwórz wideo
Porady wideo Co zrobić, kiedy dziecko nie chce jeść?

Jednym z głównych zmartwień rodziców jest brak apetytu u dzieci. Często zdarza się, że maluch odmawia spożycia posiłku lub zjada niewielką porcję jedzenia. Taka sytuacja jest frustrująca dla rodziców, zwłaszcza gdy spędzili dużo...

Gdy dziecko nie chce jeść
Ważny temat - Jestem duży, jem jak dorosły. Czyli o nauce samodzielnego jedzenia. Gdy dziecko nie chce jeść

Co zrobić gdy dziecko nie chce jeść? Problem braku apetytu dotyka wielu dzieci. Najbardziej martwi on rodziców, których pociechy marudzą przy posiłkach. Rodzic powinien sobie uświadomić, że brak apetytu u dziecka wcale nie musi oznaczać...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Dziecko nie chce jeść

Brak apetytu u dziecka martwi niejedną mamę. Czy moje dziecko nie je zbyt mało? Tego typu pytania czasami są na wyrost. Niekiedy jednak są zasadne, zwłaszcza gdy maluch chudnie i traci siły.

Jak spać w ciąży?
Obrzęki w ciąży Jak spać w ciąży?

Sen jest bardzo ważny dla ciężarnych kobiet, gdyż pozwala im zregenerować się i wypocząć. Niekiedy jednak pojawiają się problemy ze snem. Jak im zaradzić i smacznie spać w ciąży?

Ale ja tak chcę
Patronaty Ale ja tak chcę

To w sumie słowo wypowiadane przez dzieci wiele razy. I to właśnie dla nich przeznazony jest ten audiobook, aby łatwiej było im zrozumieć otaczający ich świat.()

Martusia chce mieć pieska
Rozwój emocjonalny przedszkolaka Martusia chce mieć pieska

Bogato ilustrowana książka z opowiadaniami nie tylko dla dziewczynek. Bohaterką tych sympatycznych historii jest Martusia - wesoła, ciekawa świata siedmioletnia dziewczynka. Jej bystre niebieskie oczka, zadarty nosek i pucułowata buzia budzą sympatię...

Odciąganie pokarmu Nie chcę karmić piersią

Niektóre kobiety świadomie rezygnują z naturalnego karmienia niemowląt. Przyczyny ich decyzji są bardzo różne. Dlaczego kobiety nie chcą karmić piersią?

Karmienie butelką Niemowlę nie chce pić z butelki

Gdy niemowlę nie chce pić z butelki, to warto zastanowić się, co jest tego przyczyną. Być może można ją w prosty sposób wyeliminować.

Decyzja o ciąży Gdy on nie chce dziecka

Dlaczego mężczyźni zwlekają z decyzją o dziecku? Czego się boją? Jak rozmawiać z partnerem, by przekonać go do ojcostwa?

Decyzja o ciąży Nie chcę mieć dzieci

Dlaczego małżeństwa nie chcą mieć dzieci? Dlaczego coraz więcej par rezygnuje z rodzicielstwa? Bo praca, bo kariera, bo brak funduszy, bo brak czasu, bo lęk przed zmianami… Motywów jest wiele.

Niemowlę nie chce butelki
Jak sobie radzić z dziecięcą alergią? Niemowlę nie chce butelki

Ach, to przyzwyczajanie do butelki – okupione płaczem dziecka i stresem mamy. Tak, tak... dzieci karmione piersią niechętnie przechodzą na karmienie butelką. Nie wolno się jednak poddawać.

Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry Dlaczego niemowlę nie chce jeść?

Dlaczego niemowlę nie chce jeść? Może jest zbyt zajęte poznawaniem świata, ale przyczynami braku apetytu mogą być też alergie czy anemia. Ważne, aby karmić dziecko prawidłowo.

Gdy niemowlę nie chce mleka
Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry Gdy niemowlę nie chce mleka

Gdy niemowlę nie chce mleka matki, pojawia się problem. Do jego rozwiązania często wystarczy tylko odrobina cierpliwości. Dziecko nauczy się prawidłowo ssać pierś, jeśli mama nie będzie zdenerwowana.

Niemowlę nie chce pić
Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Niemowlę nie chce pić

Niemowlę odmawia picia płynów, ale ssie pierś? W takim przypadku nie ma jeszcze powodów do obaw. Jeśli maluch sika do pieluchy, nie ma objawów odwodnienia ani problemów z kupą, wszystko jest ok.

Mamo, ja chcę pomarzyć! (recenzja)
Uczeń Mamo, ja chcę pomarzyć! (recenzja)

To książka przeznaczona dla kochających rodziców. Dla tych, którym tak bardzo zależy na swoich dzieciach, że nie pozostawiają im wolnego czasu. Bohater bajki to chłopczyk - Andrzejek, który marzy o tym, by mieć czas pobawić się. Jest wożony z zajęć na...

Zmysły niemowlęcia Mamo, tyle chcę ci powiedzieć!

W pierwszych chwilach życia podstawowym sposobem, w jaki dzidziuś mówi nam, czego doznaje i potrzebuje, jest płacz. I tu już pierwsza bardzo ważna sprawa. Płacz kojarzy się nam głównie z cierpieniem. Gdy maluszek zaczyna płakać, rodzice...

Mamo! Wszyscy mieli ospę - chcę i ja!
Ważny temat - Nie lekceważ ospy wietrznej Mamo! Wszyscy mieli ospę - chcę i ja!

Moda na tzw. ospa party przyszła do nas z USA. Rodzice specjalnie zarażają swoje dzieci, bo są przekonani, że im wcześniej maluch przejdzie ospę, tym lepiej dla niego. Poza tym w ten sposób mają kontrolę, bo sami wybierają moment infekcji. Lekarze...

Jak adoptować dziecko?
Baza ośrodków opiekuńczo-adopcyjnych Jak adoptować dziecko?

Jak adoptować dziecko? Jak przebiega adopcja? - zaczynają się zastanawiać rodzice, którzy stracili nadzieję na poczęcie własnego potomka, a bardzo pragną mieć dziecko, które będą mogli wychowywać i kochać. Adopcja musi być głęboko przemyślaną...

Świadczenia dla rodziców Ulga na dziecko

Ulga podatkowa na dziecko może być wykorzystana przy składaniu formularza PIT-37 w urzędzie skarbowym. Ulga ta została wprowadzona w 2007 roku wraz ze zmianą ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych. Z ustawy wynika, że w rozliczeniu za...

Kariera czy dziecko?
Decyzja o ciąży Kariera czy dziecko?

Obiecująca kariera czy uroczy, niesforny brzdąc? Wybór jest trudny. Praca zawodowa skutecznie odsuwa decyzję o dziecku na później, a zajście w ciążę staje się dylematem kobiety.

Dziecko niejadek
Żywienie przedszkolaka Dziecko niejadek

Problemy z niejadkami zna wielu rodziców. Niejadek odmawia jedzenia w ogóle, to znaczy za każdym razem każe się długo prosić, zanim cokolwiek zje lub nie chce jeść, np. warzyw czy mięsa. W obu przypadkach rodzice często starają się wmusić...

Dziecko z chmur
Patronaty Dziecko z chmur

Dwie różne kobiety, dwa różne problemy- łączy ich jedno....chcą mieć dziecko. To pełna radości i smutku książka opisująca zmaganie się z medycyną, emocjami, miłością i macierzyństwem. Jednak niesie ogromne przesłanie i daje nadzieję każdej kobiecie,...

Relacje z dziećmi Tata i dziecko

Od momentu, kiedy dziecko pojawia się na świecie, między mamą, tatą i nowym członkiem rodziny zaczyna tworzyć się piękna, pełna miłości i czułości więź. Trzeba ją jednak intensywnie pielęgnować, by nie uległa rozerwaniu. Dbać o nią musi nie tylko mama...

Niegrzeczne dziecko
Problemy w wychowaniu dziecka Niegrzeczne dziecko

Dobrą wiadomością dla rodziców jest fakt, iż niegrzeczne dzieci najzwyczajniej w świecie nie istnieją, a problemem jest nie tyle sam maluch, co jego zachowanie. Gdy mówimy o niegrzecznym zachowaniu dziecka, mamy na myśli działania, które...

Jak uczyć dziecko?
Metody wychowawcze Jak uczyć dziecko?

Jak uczyć dziecko? Nie ma uniwersalnej metody działania. Dziecko bowiem to wypadkowa genów mamy i taty, wykazująca indywidualne tempo rozwoju i chęć poznawczą.

Rozpieszczone dziecko
Metody wychowawcze Rozpieszczone dziecko

Mówiąc o rozpieszczonym dziecku często ma się na myśli terroryzującego całą rodzinę małego szkraba. Jak nie ulegać zachciankom maluchów i być konsekwentnym rodzicem?

Wspomóż rozwój intelektualny swojego Dziecka Jak rozwijać dziecko?

Jak rozwijać dziecko? Jak stymulować naturalny rozwój malucha? Najlepiej wspierać jego pasje i zachęcać do poszerzania wiedzy w zakresie swojego hobby.

Dziwne zwyczaje maluchów Dziecko przeklina

Dziecko przeklina, a rodzice zachodzą w głowę, skąd taki grzeczny maluch zna brzydkie słowa. Używanie niecenzuralnego słownictwa przez dziecko często jest nieświadome.

Wycieczki Dziecko w samochodzie

Wyjazdy to czas spędzony wspólnie z rodziną i z dziećmi. Powinien to być zatem czas bardzo dobrze przygotowany, przynoszący każdemu wiele przyjemności i powodów do wspomnień. Aby tak się stało, postaraj zawczasu przygotować się do wyprawy, spakuj wszystkie...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij