Trwa ładowanie...

Dlaczego odpowiednie dawkowanie leków jest takie ważne?

Avatar placeholder
18.01.2016 12:25
Dlaczego odpowiednie dawkowanie leków jest takie ważne?
Dlaczego odpowiednie dawkowanie leków jest takie ważne?

Czy wiesz, że przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza czy farmaceuty ma ogromne znaczenia dla powodzenia terapii? A słyszałaś o tym, że tylko połowa pacjentów w pełni stosuje się do rad udzielonych przez specjalistę lub informacji zawartych w ulotce? Przekonaj się dlaczego nie warto przyjmować dodatkowej dawki leku i dlaczego ważne jest, aby zalecanej dawki nie pominąć.

spis treści

Badania przeprowadzone wśród pacjentów pokazują, że około połowa z nich przestaje przyjmować lek lub robi to nieregularnie, gdy tylko poczuje się lepiej. Przestajemy przestrzegać systematycznego brania lekarstw, kiedy objawy przestają być dokuczliwe. Odpuszczamy dzieciom, gdy nie chcą wypić kolejnej dawki syropu „bo już tak nie kaszlą”, a w ich przypadku planowe przyjmowanie medykamentów ma przecież ogromne znaczenie.

1. Nie za mało, nie za dużo

Dawki leków dla dzieci powinny być dobrane nie tylko ze względu na ich wiek, ale również na masę ciała. Ustalenie odpowiedniego dawkowania jest niezwykle ważne dla procesu dochodzenia do zdrowia. Rodzic powinien stosować się do rad lekarza lub farmaceuty, a jeśli decyduje się na samodzielne podawanie leku, bez konsultacji ze specjalistą, powinien ściśle przestrzegać zaleceń z ulotki.

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z czosnku"

Nie tylko ilość podanego leku ma jednak znaczenie, bardzo ważna jest także częstotliwość jego przyjmowania. Każda substancja zawarta w medykamentach ma określone działanie, każda z nich osiąga maksymalne stężenie we krwi po innym czasie i przez inny czas się w nim utrzymuje. Podanie zbyt dużej dawki leku lub podanie kilku dawek, bez zachowania odpowiedniego odstępu czasu, może prowadzić do przedawkowania. Pominięcie dawki skutkować może natomiast obniżeniem skuteczności podawanego leku.

2. Przedawkowanie

Przyjęcie zbyt dużej dawki leku poprzez przyjęcie dawki większej niż zalecana bądź przyjęcie większej ilości zalecanych dawek w krótkim czasie, może mieć szereg konsekwencji, w zależności do tego, jakie leki przyjmujemy. Niektórym rodzicom wydaje się, że podając większą ilość lekarstwa, przyspieszą proces leczenia. Nic bardziej mylnego, większe stężenie substancji czynnej we krwi, niż to zalecone przez lekarza lub farmaceutę, wcale nie sprawi, że dziecko poczuje się lepiej. Przedawkowanie leku może natomiast wywołać szereg skutków niepożądanych. Do najczęstszych z nich należą: nadmierna senność lub pobudzenie, dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty) i reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, rumień).

3. Pominięcie dawki leku

Jednym z podstawowych błędów podczas leczenia dziecka, jaki popełniają rodzice, jest pominięcie dawki leku. Do zaniechania w tym zakresie dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy dziecko poczuje się lepiej. Łatwo odpuścić nakłonienie do przyjęcia syropu, gdy dziecko już prawie nie kaszle, a gorączka prawie ustąpiła. Pamiętajmy jednak, że jak mówi popularne powiedzenie, „prawie robi różnicę”. Systematyczne przyjmowanie leków, w dawkach ustalonych przez specjalistę, gwarantuje szybki powrót do zdrowia i zwiększa szanse na brak nawrotów choroby. Nieprawdą jest, że systematyczne przyjmowanie leków jest ważne tylko w przypadku antybiotyków. Do zaleceń lekarza czy farmaceuty należy stosować się podczas przyjmowania każdego medykamentu.

Pominięcie dawki leku może również wynikać ze zwykłego zapominalstwa. Jeśli przypomnimy sobie o tym w ciągu godziny lub dwóch, należy przyjąć dawkę, o której się zapomniało, a następną porcję o właściwej dla niej porze. Jeśli minie więcej czasu, należy przyjąć kolejną porcję leków o właściwej porze. Nigdy nie próbuj nadrabiać podania dziecku opuszczonej dawki wraz z kolejną porcją leków. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.

Dowiedz się więcej

4. Adherencja – nie tylko dawkowanie

Adherencja, z angielskiego adherence – przyleganie, to według definicji, „stopień, w jakim zachowanie pacjenta przyjmowanie leków, przestrzeganie diety, i/lub wprowadzenie zmian stylu życia – odpowiada rekomendacjom uzgodnionym z lekarzem.”

Pamiętaj, że warto stosować się do wszelkich zaleceń lekarzy i farmaceutów. Przestrzeganie zaleceń pozwoli zoptymalizować proces wychodzenia z choroby i sprawi, że twoje dziecko szybko poczuje się lepiej, a przecież na tym zależy ci najbardziej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze