Trwa ładowanie...

Czy w ciąży można karmić piersią starsze dziecko?

Avatar placeholder
03.01.2015 11:01
Czy w ciąży można karmić piersią starsze dziecko?
Czy w ciąży można karmić piersią starsze dziecko? (Zdjęcie autorstwa LadyDragonflyCC - >;< / CC BY 2.0)

Karmienie piersią starszego dziecka w czasie ciąży to kwestia, która martwi wiele kobiet. Ciężarne uważają zwykle, że nie jest to bezpieczne i konieczne jest odstawienie dziecka od piersi. Nie jest to jednak prawdą. Według wielu lekarzy nie ma powodu, aby w czasie ciąży rezygnować z karmienia piersią. Wręcz przeciwnie, karmienie starszego dziecka pozwala na dalsze budowanie więzi z nim. Bliskość jest także istotna dla płodu. Istnieją także pewne minusy karmienia, ale jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma powodu, aby odstawiać starsze dziecko od piersi.

spis treści

1. Co się dzieje podczas karmienia piersią?

Karmienie piersią w czasie ciąży powoduje skurcze macicy, ale są one odczuwane przez kobietę regularnie przez całą ciążę podczas ćwiczeń lub orgazmu.

2. Ryzyko związane z karmieniem

Warto wiedzieć, że karmienie piersią nie zwiększa ryzyko poronienia, chyba, że ciąża jest zagrożona. Jeśli kobieta zdecyduje się na karmienie, powinna więcej czasu spędzić odpoczywając, ponieważ dodatkowy wysiłek powoduje większe zmęczenie. Ponadto ciężarna powinna spożywać więcej kalorii.

3. Skutki uboczne karmienia piersią

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Minusem podczas karmienia piersią jest zwiększona tkliwość sutków, dlatego kobieta powinna spróbować zmieniać pozycję dziecka. Niewykluczone jest także zmniejszenie ilości mleka w piersiach podczas drugiego trymestru, ponadto smak mleka może się w tym czasie zmienić, co może nie odpowiadać dziecku, które samo odstawi się od piersi.

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że niektóre odstawione od piersi dzieci chcą wrócić do karmienia przez matkę po urodzeniu się rodzeństwa.

Następny artykuł: Kontakt z chemikaliami w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze