Trwa ładowanie...

Czy można podróżować w ciąży?

Avatar placeholder
14.05.2019 14:48
Czy można podróżować w ciąży?
Czy można podróżować w ciąży? (123rf)
spis treści

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy mogą podróżować? Jeśli przebieg ciąży jest prawidłowy, nie ma powodu, dla którego ciężarna miałaby odmówić sobie wyjazdu. Jednak przed podróżą warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku długiej podróży samochodem należy robić postoje co dwie godziny i chwilę pochodzić, aby poprawić krążenie krwi. Jeśli kobieta w ciąży chce lecieć samolotem, ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu jest najmniejsze pomiędzy 18 a 24 tygodniem ciąży i wtedy właśnie istnieją największe szanse na bezproblemowy lot.

spis treści

1. Lot samolotem w ciąży

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli kobieta ma cukrzycę, wysokie ciśnienie, występuje u niej plamienie lub poprzedni poród był przedwczesny.

Podróż samolotem w czasie ciąży
Podróż samolotem w czasie ciąży

Kobiety w ciąży stanowią szczególną grupę osób, które latają samolotem. Ten sposób przemieszczania się

zobacz galerię

Często

drugi trymestr ciąży , czyli okres pomiędzy 14 a 27 tygodniem ciąży , jest dla przyszłej matki najłatwiejszym czasem na podróż. Poranne mdłości są już wtedy tylko wspomnieniem, a poziom energii kobiety jest wyższy. Jeśli wybiera się w podróż służbową, niewykluczone, że w drugim trymestrze będzie jej łatwiej poradzić sobie z napiętym grafikiem. Jeżeli jednak wyjazd ma charakter turystyczny, warto docenić wygodę podróży bez dodatkowego bagażu w postaci pieluch, zabawek i wózka.

Latać samolotem można nawet do 36 tygodnia ciąży, pod warunkiem, że nie jest to ciąża mnoga, a do tej pory przebiegała bez problemów. Jednak niektóre linie lotnicze niechętnie przewożą kobiety po 28 tygodniu ciąży ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu.

Jeśli jesteś w ciąży, możesz spodziewać się pytania przy bramce na lotnisku na kiedy masz ustalony termin porodu. Linie lotnicze mogą odmówić ci przelotu, jeżeli ciąża jest zaawansowana. Dlatego warto poprosić lekarza o pisemne potwierdzenie, że możesz bez obaw latać samolotem. List ten powinien zawierać informację o terminie porodu i stwierdzenie, że poród w ciągu najbliższych 72 godzin jest mało prawdopodobny.

Pamiętaj, że każda linia lotnicza ma swoje wytyczne dotyczące przewożenia kobiet w ciąży, dlatego przy rezerwacji biletu należy dokładnie wypytać się o ewentualne ograniczenia. Weź pod uwagę, że będąc w ciąży nie powinnaś latać samolotami, które nie mają kabin ciśnieniowych.

Podróż samolotem nie jest szczególnie wygodna, zwłaszcza dla kobiet w ciąży, dlatego warto zastanowić się przed wyborem tego środka transportu. Nie wolno zapominać, że w przypadku ciężarnych niewykluczona jest nagła konieczność skorzystania z opieki lekarskiej.

Nawet kobiety, których ciąża przebiega prawidłowo, powinny pamiętać, że latanie samolotem może w niewielkim stopniu zwiększyć ryzyko zakrzepicy i żylaków. Na czas lotu warto założyć pończochy uciskowe lub specjalne skarpety.

Częste latanie samolotem może zwiększyć ryzyko poronienia lub wad wrodzonych u dzieci, jeśli jednak kobieta ciężarna podróżuje w ten sposób kilka razy w roku, prawdopodobieństwo powikłań jest minimalne.

2. Przejście przez skaner na lotnisku – bezpieczne dla ciężarnych?

Na lotnisku pasażerowie przechodzą przez wykrywacze metalu, które używają pola elektromagnetycznego o niskiej częstotliwości, aby wykryć metalowe przedmioty. Skaner jest bezpieczny dla wszystkich, nawet dla kobiet w ciąży. Nie należy się także obawiać, że urządzenie robi zdjęcia rentgenowskie. Jeśli jednak ciężarna martwi się ewentualnym zagrożeniem dla płodu, powinna skonsultować się z lekarzem.

3. Podróż samochodem w ciąży

Niektóre ciężarne obawiają się, że tankowanie samochodu zaszkodzi ich dzieciom. Jednak napełnianie baku trwa tylko kilka chwil, więc ryzyko uszkodzenia płodu jest minimalne. Mimo to, jeśli kobieta obawia się, że wdychanie zapachu benzyny negatywnie wpłynie na rozwój jej dziecka, powinna poprosić pasażera lub pracownika stacji o wyręczenie jej.

4. Poduszki powietrzne a ciąża

Podróżowanie samochodem z poduszkami powietrznymi jest nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane. Poduszki powietrzne chronią pasażera przed zderzeniem się z szybą lub tyłem przednich siedzeń, jeśli są zamontowane także z tyłu. Mimo to wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy poduszka powietrzna nie zaszkodzi ich dzieciom. Są to bezpodstawne obawy, pod warunkiem, że pasażerka ma prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa.

Chociaż istnieje ryzyko uszkodzenia oczu, twarzy, rąk oraz klatki piersiowej w wyniku kontaktu z poduszką powietrzną, jej brak może spowodować dużo poważniejsze zagrożenie.

Dla ciężarnych najbezpieczniejsze do podróży są tylne siedzenia. Natomiast kobiety w ciąży, które prowadzą samochód, powinny ustawić fotel możliwie daleko od kierownicy. Należy unikać schylania się do przodu i zadbać o to, by pasy były dobrze napięte.

5. Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Zapinanie pasów bezpieczeństwa to obowiązek, zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Kobieta w ciąży powinna umieścić dolną część pasa pod brzuchem, a nie w poprzek niego, ponieważ ucisk mógłby spowodować problemy z łożyskiem i zaszkodzić dziecku. Pasy powinny być naprężone.

Kobiety w ciąży mogą zakupić adapter do pasów bezpieczeństwa, który pozwala umieścić pas poniżej brzucha ciężarnej. W rezultacie jazda samochodem staje się dużo wygodniejsza. Jednak nawet zastosowanie adapteru nie zwalnia z obowiązku robienia postojów co 1,5-2 godziny, aby zapobiec puchnięciu nóg i skurczom.

Jeśli ciężarna brała udział w wypadku samochodowym, nawet gdy była to niegroźna stłuczka, powinna odwiedzić lekarza, aby upewnić się, czy z jej dzieckiem nic się nie stało.

Podróżowanie jest nieco bardziej skomplikowane, gdy pod uwagę trzeba wziąć komfort i bezpieczeństwo kobiety w ciąży. Wystarczy jednak zastosować się do kilku podstawowych zasad, a żadna, nawet najdłuższa podróż, będzie ciężarnej niestraszna.

Następny artykuł: Seks w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze