Trwa ładowanie...

Czy Mikołaj istnieje?

Czy Mikołaj istnieje?
Czy Mikołaj istnieje? (123rf)

Jest taki okres w życiu dziecka, kiedy dowiaduje się, że nie ma Mikołaja na świecie. Zdarza się to na różnych etapach życia. Zazwyczaj szybciej wiedzą o tym te dzieci, które mają starsze rodzeństwo. Najczęściej maluch dowiaduje się prawdy o Mikołaju, kiedy idzie do szkoły. Gdzieś koło 1-2 klasy wychodzi cała prawda na jaw. Mikołaja nie ma.

1. Jak wytłumaczyć dziecku, że Mikołaj nie istnieje?

Jak sprawić, by przeszło przez tę prawdę jak najmniej boleśnie? W końcu Mikołajto magia, to klimat, to coś ciepłego, to ktoś, kto spełnia marzenia i wszelkie zachcianki. I powiedzieć dziecku, że tego nie ma to tak, jakby zabrać mu to wszystko.

  • Zazwyczaj dziecko, które dowiaduje się prawdy o Mikołaju jest już 8-9-latkiem. Jeśli jest to osoba wychowywana w duchu religijnym można odwołać się do tradycji kościelnej. I wytłumaczyć, że 6 grudnia tzw. mikołajki to dzień, w którym wspomina się świętego Mikołaja - biskupa, który rozdawał ubogim prezenty. Warto dziecku przedstawić przy tej okazji prawdziwą postać świętego, która jest niezwykle barwna. Może przygotować dziecko wcześniej na tę prawdę i, np. kupić malowankę, czy puzzle z postacią Świętego? Jak najbardziej warto pokazać, że jest to zwykły dzień w roku, a prezenty, które robią sobie ludzie są tylko dla uczczenia stylu życia Świętego Mikołaja.
  • Jeśli dziecko nie jest wychowywane w wierze katolickiej można mu wytłumaczyć, że dorośli lubią robić sobie przyjemności. Nie tylko sobie, bo najbardziej na świecie swoim dzieciom. I często szukają różnych powodów, by obdarowywać siebie prezentami, np. z okazji imienin, urodzin. Dzień Mikołaja jest jeszcze jedną okazją, by sprawiać innym ludziom przyjemność.
  • Można też powiedzieć dziecku, że dorośli lubią rzeczy tajemnicze, magię. I dlatego obchodzą dzień Świętego Mikołaja, który pod osłoną nocy przynosi prezenty. I jest im miło, jeśli mogą zaprosić dzieci do takiego magicznego świata.
  • Innym pomysłem na wytłumaczenie Świętego Mikołaja jest przywołanie innych zwyczajów, w których jest trochę prawdy, trochę legendy. Można wytłumaczyć dziecku, że dorośli lubią mieć powód do świętowania czegoś o czym krążą legendy. I do takich świąt należy, np. rzucanie wianków w Noc Świętojańską, z którą związanych jest mnóstwo opowieści nie do końca sprawdzonych, czy wróżby andrzejkowe, które mają w sobie wiele niedopowiedzianych treści.

Zazwyczaj dziecko po otrzymaniu informacji, że nie ma świętego Mikołaja przez pewien czas jeszcze wierzy w jego istnienie. Pozwólmy dzieciom oswoić się z tą myślą i starajmy się, by nigdy nie przestały kochać owej magii, którą wnosi do współczesnego świata Święty Mikołaj.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze