Cytologia w ciąży

Cytologia w ciąży jest bardzo ważnym badaniem i powinna być wykonywana dwa razy: w I i III trymestrze (tzn. w okresie 1.-3. i 7.-9. miesiąca trwania ciąży). Cytologia jest prostym, bezpiecznym i bezbolesnym badaniem przesiewowym, które pozwala na wykrycie raka szyjki macicy. Rak ten należy do najczęściej stwierdzanych nowotworów u kobiet ciężarnych. Rak szyjki macicy w pierwszych stadiach swojego rozwoju jest całkowicie wyleczalny, czego, niestety, nie można powiedzieć o jego bardziej zaawansowanych formach. Dlatego badanie cytologiczne, które pozwala wykryć nawet przedinwazyjne, niewidoczne nawet dla wprawnego oka lekarza, stadia raka, jest tak bardzo ważne. Co istotne, przyszłe mamy nie powinny się w żadnym wypadku obawiać, że badanie cytologiczne zaszkodzi ich maluchowi, gdyż jest ono całkowicie bezpieczne, również w ciąży.

Na czym polega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne polega na pobraniu komórek nabłonka pokrywającego część pochwową szyjki macicy (czyli tę część szyjki, którą widać w badaniu ginekologicznym od strony pochwy) oraz z kanału szyjki macicy. W normalnych warunkach, część pochwowa szyjki macicy, podobnie zresztą jak pochwa, pokryta jest nabłonkiem wielowarstwowym płaskim. Kanał szyjki macicy zaś pokryty jest nabłonkiem jednowarstwowym walcowatym, inaczej gruczołowym. Miejsce, w którym nabłonek wielowarstwowy płaski przechodzi w nabłonek jednowarstwowy walcowaty nazywa się strefą przejściową. Z tego właśnie miejsca, które może znajdować się w kanale, jak i na części pochwowej szyjki macicy, bierze swój początek najwięcej nowotworów.

Pobranie materiału na badanie cytologiczne powinno nastąpić przed wykonaniem badania ginekologicznego oraz innych manipulacji w obrębie pochwy, np. badania USG z użyciem sondy dopochwowej. Cytologii nie należy pobierać także podczas trwania miesiączki. Pacjentka powinna powstrzymać się od współżycia na ok. 2-3 dni przed wykonaniem badania, nie powinna również stosować do pochwy żadnych leków (globulek, tabletek itd.). Ciąża w żadnym wypadku nie stanowi przeciwwskazania do wykonania badania, a samo badanie nie jest niebezpieczne dla dziecka.

Po położeniu się pacjentki na fotelu ginekologicznym, lekarz zakłada do pochwy wziernik, by uwidocznić część pochwową szyjki macicy. Jeżeli jest to konieczne, osusza szyjkę macicy z nadmiaru śluzu czy treści pochwowej. Następnie przystępuje do pobrania materiału z części pochwowej, strefy przejściowej i kanału szyjki macicy (na głębokości ok. 1 cm). Ważne, by materiał do badania pobierać za pomocą narzędzia, które pozwoli na zdrapanie komórek i właściwe pobranie ich z wnętrza kanału szyjki macicy. Dlatego cytologię należy pobierać za pomocą specjalnych szczoteczek czy szpatułek. Nie powinno się używać do tego celu pałeczek z nawiniętymi wacikami, gdyż uzyskuje się w ten sposób materiał ze zbyt małą ilością komórek, co może fałszować wyniki badania. Po pobraniu materiału lekarz rozprowadza go równomiernie na szkiełku, a następnie utrwala i przesyła do pracowni cytologicznej, gdzie jest on barwiony i poddawany ocenie.

Jak należy interpretować wyniki badania cytologicznego i czemu służy badanie cytologiczne w ciąży?

Istnieje kilka skal służących ocenie materiału cytologicznego. W Polsce najpopularniejsze z nich to skala Papanicolau oraz klasyfikacja Bethesda.

Skala Papanicolau klasyfikuje wymazy z szyjki macicy wg V stopni:

 • stopień I oznacza rozmaz składający się z prawidłowych komórek;
 • stopień II oznacza, że w rozmazie obok komórek grupy I znajdują się komórki zwyrodniałe, śluz, bakterie, leukocyty itd., nie budzą one jednak podejrzeń o nowotworowy charakter i często są wynikiem toczącego się w obrębie pochwy procesu zapalnego;
 • stopień III wskazuje, że w rozmazie, obok komórek prawidłowych, znajdują się, tzw. komórki dysplastyczne, czyli wykazujące nieprawidłowe, budzące niepokój onkologiczny cechy, przy czym w stopniu IIIa nie ma pewności, czy w rozmazie rzeczywiście znajdują się komórki dysplastyczne, czy obserwowane zmiany nie są wywołane po prostu stanem zapalnym, zaś w stopniu IIIb bez wątpienia występują typowe komórki dysplastyczne;
 • stopień IV oznacza, że w rozmazie obok komórek o cechach dysplazji, widoczne są również komórki nowotworowe;
 • stopień V wskazuje na obecność licznych komórek nowotworowych w rozmazie.

Skala Papanicolau jest podziałem dość starym i w świecie już się jej nie stosuje. Zamiast niej zaleca się używanie do klasyfikacji rozmazów cytologicznych skali Bethesda (TBS), która ma charakter opisowy. Wyróżnia się w niej kilka stopni cytologicznych, gdzie:

 • A I oznacza, że rozmaz jest odpowiedni do oceny;
 • A II oznacza, że rozmaz nie jest odpowiedni (np. jest ubogokomórkowy, podsuszony itd.), ale nadaje się jeszcze do oceny;
 • A III oznacza, że rozmaz z różnych powodów nie nadaje się do oceny (np. jest zbyt grubo położony, przez co komórki nakładają się na siebie itd.);
 • B I oznacza, że rozmaz mieści się w granicach normy;
 • B II oznacza, że obraz cytologiczny jest nieprawidłowy;
 • C I oznacza, że obraz cytologiczny wskazuje na zakażenie (bakteryjne, grzybicze, wirusowe itd.);
 • C II oznacza, że komórki rozmazu wykazują zmiany związane na przykład z zapaleniem, obecnością ciała obcego, z leczeniem hormonalnym itd.;
 • C III oznacza, że w rozmazie znajdują się nieprawidłowe komórki nabłonkowe, związane na przykład z zakażeniem wirusem HPV (który często odpowiada za rozwój raka szyjki macicy), z obecnością komórek dysplastycznych, czyli wykazujących nieprawidłowe, niepokojące cechy, czy z obecnością komórek nowotworowych);
 • C IV oznacza występowanie innego nowotworu niż rak.

W zależności od wyniku badania cytologicznego, lekarz zleca odpowiednie postępowanie, np. wykonanie badania kolposkopowego czy pobranie wycinka do badania histologicznego. Należy pamiętać, że w przypadku raka szyjki macicy, im wcześniejsze rozpoznanie, tym większa szansa na wyleczenie. Dlatego zawsze trzeba pamiętać o badaniu cytologicznym. Również w okresie ciąży nie należy o nim zapominać ani obawiać się jego wykonania. Cytologia w ciąży jest bowiem badaniem bezbolesnym i bezpiecznym dla mamy i dla malucha, a zważywszy na fakt częstego wykrywania raka szyjki macicy u kobiet ciężarnych, jej wykonanie sprawia, że przyszłe mamy mają o jedno zmartwienie, które może spędzać sen z powiek, mniej.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Justyna848 Ginekolog - położnik 2 odpowiedzi cytologia w ciąży Justyna848:

Szanowna Pani Doktor! wczoraj byłam na wizycie u ginekologa (jestem w 15 tyg. ciąży) i zrobił badanie cytologiczne, po którym wysąpiło małe krwawienie (powiedział że to normalne gdyż szyjka jet przekrwiona i nie powinno się pojawić .

Artykuły Cytologia w ciąży

Cytologia w ciąży Grupy cytologiczne

Badanie cytologiczne to podstawowe badanie w diagnostyce ginekologicznej. Zaleca się wykonywanie go raz na rok do uzyskania dwóch wyników negatywnych, następnie co 3 lata. Termin kolejnego badania może być ustalany indywidualnie w zależności...

Nadżerka szyjki macicy w ciąży
Cytologia w ciąży Nadżerka szyjki macicy w ciąży

Nadżerka szyjki macicy w ciąży sama w sobie raczej nie zagraża przebiegowi ciąży. Jednak czynniki ją wywołujące – czyli bakteryjne, wirusowe lub grzybicze infekcje okolic intymnych – mogą nie tylko utrudnić zajście w ciążę, ale także...

Badania przed ciążą Cytologia

Badanie cytologiczne jest badaniem służącym wczesnemu wykrywaniu i przez to skutecznemu leczeniu m. in. raka szyjki macicy i dlatego powinno być ono regularnie wykonywane u każdej kobiety.

Wszystko o ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Wszystko o ciąży

Decyzja o urodzeniu dziecka jest jedną z najważniejszych w życiu kobiety. Jak przygotować się do ciąży? Jakie badania wykonać? Jakie dolegliwości ciążowe mogą cię męczyć przez 9 miesięcy jej trwania?

Jak odzyskać figurę po ciąży? Odchudzanie po ciąży

Czy odchudzanie po ciąży jest dozwolone? Czy przejście na dietę tuż po porodzie jest dobrym rozwiązaniem? Jedno jest pewne. Rozpocznij aktywność fizyczną, gdy minie już czas 6 tygodni po porodzie.

Emocje w ciąży Dolegliwości w ciąży

Jesteś w ciąży! Ogarnia cię radość. Entuzjazm mogą na pewien czas przyćmić nieprzyjemne objawy: wahania nastrojów, zaparcia, senność. Jak więc cieszyć się z tego stanu, gdy ciągle mdli i boli głowa?

Zabronione ćwiczenia w ciąży Bieganie w ciąży

Czy można biegać w ciąży? Czy bieganie nie jest zbyt dużym wysiłkiem dla ciężarnej? Jakie warunki trzeba spełniać, by bieganie nie było szkodliwe dla matki i rosnącego w niej małego człowieka?

Czekolada w ciąży
Węglowodany Czekolada w ciąży

Czekolada zawiera wiele cennych substancji, które warunkują prawidłowy przebieg ciąży. Jednakże ze względu na obecność kofeiny nie należy spożywać więcej niż 100 g czekolady dziennie.

Chrapanie w ciąży
Przeziębienie w ciąży Chrapanie w ciąży

Chrapanie w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Kobieta chrapie w ciąży z różnych powodów – zarówno związanych z ciążą, jak i nie. Na chrapanie w ciąży pomogą ćwiczenia oddechowe.

Minerały Witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży mogą być zapewnione przez zdrową i zróżnicowaną dietę. Nie zawsze uniknięcie niedoborów w ten sposób jest jednak możliwe. Trzeba wtedy sięgnąć po suplementy diety dla kobiet w ciąży.

Białko Mięso w ciąży

Mięso w ciąży to, na nieszczęście wegetarianek, bardzo ważny składnik diety. Zawiera ono żelazo, cynk, białko zwierzęce oraz witaminy z grupy B. Żelazo jest szczególnie ważne w czasie ciąży, gdyż to kobiety ciężarne są najbardziej narażone na jego niedobory....

Nabiał w ciąży
Białko Nabiał w ciąży

Nabiał w ciąży to ważna część diety kobiety ciężarnej. Ilościowo określa się, że nabiał to 3 porcje dziennie. Nabiał jest korzystny w czasie ciąży ze względu na zawartość białka i wapnia, a także witaminy D i A. Nie można jednak zapominać, że nie każdy...

Cera w ciąży
Twarz w ciąży Cera w ciąży

Cera w ciąży może stać się bardziej świetlista i promienista. Niestety, niektóre kobiety mają poważne problemy z cerą w ciąży, ponieważ na twarzy pojawiają się wypryski, a skóra staje się szara.

Trądzik w ciąży
Twarz w ciąży Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży pojawia się jako efekt zwiększonego wydzielania hormonów, które pobudzają aktywność gruczołów łojowych. Leczenie trądziku jest utrudnione, gdyż wiele preparatów szkodzi dziecku.

Plamienie w ciąży Nadżerka w ciąży

Nadżerka w ciąży to ubytek tkanki nabłonka szyjki macicy. Nie musi ona dawać żadnych objawów, takich jak upławy. Bywa jednak, że z jej powodu pojawia się niepokojące krwawienie w ciąży.

Mdłości w ciąży Wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży to obok porannych nudności jedna z najczęstszych dolegliwości kobiet ciężarnych. Nudności i wymioty są objawami wskazującymi na zajście w ciążę. Podobno dotyczą około 40-50% kobiet w ciąży. Najczęściej występują zaraz po przebudzeniu się,...

Kategoria A Syrop w ciąży

Syropy w ciąży samodzielnie można wykonać w domu przy wykorzystaniu cebuli, buraka, czosnku lub wykorzystać takie, które są wytworzone na bazie ziół.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Kał w ciąży

Kał w ciąży nie powinien znacząco się różnić od stolca na co dzień. Jednak nie wszystkie odchylenia od normy należy traktować jako potencjalne objawy choroby. Wszystko zależy od diety i kondycji.

Choroby i dolegliwości w ciąży Toczeń w ciąży

Toczeń rumieniowaty układowy to bardzo rzadka choroba autoimmunologiczna (kolagenoza), która atakuje w większości młode kobiety (aż 90% zachorowań). Dawniej sądzono, że toczeń to przeciwwskazanie do zajścia w ciążę, gdyż ciąża może nasilać przebieg...

Rozstępy i cellulit po ciąży Endermologia po ciąży

Cellulit jest zmorą każdej kobiety, zwłaszcza gdy pojawia się w młodym wieku. Niestety po przebytej ciąży pojawienie się pomarańczowej skórki jest niemalże pewne. U jednych pań przyjmuje postać łagodną, u innych rozprzestrzenia się na wiele partii...

Twarz w ciąży Skóra w ciąży

Skóra w ciąży może zmienić się niemal nie do poznania. Na co powinny przygotować się przyszłe mamy? Jak radzić sobie z problemami skórnymi? Jak dbać o skórę, będąc w ciąży?

Morfologia w ciąży OB w ciąży

OB to skrót od Odczynu Biernackiego – wskaźnika sedymentacji erytrocytów. Czy u kobiet spodziewających się dziecka zachodzą jakiekolwiek zmiany w wartości OB?

Infekcje okolic intymnych w ciąży Higiena w ciąży

Higiena w ciąży jest bardzo ważna, aby uniknąć infekcji, o które łatwo w takim momencie życia. Należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i higienę intymną.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Gazy w ciąży

Gazy w ciąży są bardzo uciążliwe dla przyszłych mam, co nie znaczy, że nie można ich zmniejszyć, a nawet wyeliminować. Prawidłowa dieta i dbanie o siebie ograniczą bolesne wzdęcia i gazy w ciąży.

Planowanie ciąży Decyzja o ciąży

Największa płodność kobiety przypada na okres, pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Może właśnie ten czas wykorzystać na macierzyństwo a karierę zostawić na później?

Badania w ciąży Morfologia w ciąży

Morfologia krwi jest jednym z podstawowych badań laboratoryjnych zlecanych przez lekarzy w przypadku występowania różnych dolegliwości. Wynika to z faktu, że jest to badanie proste i niedrogie, a jednocześnie dostarczające wielu cennych informacji...

Choroby i dolegliwości w ciąży Plamienie w ciąży

Plamienie w pierwszych tygodniach ciąży występuje powszechnie, lecz niekoniecznie jest oznaką pojawienia się komplikacji. Dobrym wskaźnikiem jest natężenie bólu, jaki towarzyszy plamieniu.

Choroby i dolegliwości w ciąży Obrzęki w ciąży

Obrzęki kostek, stóp czy dłoni w ciąży nie są niczym niepokojącym. Jeśli jednak obejmują takie partie ciała, jak twarz, uda czy podbrzusze, wymagają konsultacji lekarskiej. Mogą być objawem gestozy.

Choroby i dolegliwości w ciąży Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży to dość częsta i dla kobiet bardzo wstydliwa dolegliwość. Nie należy jednak milcząco jej znosić, ale zapytać lekarza, jak łagodzić objawy żylaków odbytu i jak sobie z nimi radzić.

Opryszczka w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży Opryszczka w ciąży

Opryszczka w ciąży jest niebezpieczna dla płodu, a w czasie porodu grozi zakażeniem noworodka. Zakażenie w czasie ciąży skutkuje zaburzeniami rozwojowymi dziecka, często prowadzi do obumarcia płodu.

Żylaki w ciąży
Choroby i dolegliwości w ciąży Żylaki w ciąży

Żylaki często występują tuż pod skórą na nogach. Pojawiają się, kiedy macica wywiera nacisk na żyły w miednicy, co z kolei podnosi ciśnienie w żyłach nóg i powoduje tzw. odpływ wsteczny.

Badania w ciąży Glukoza w ciąży

Oznaczanie stężenia glukozy u kobiety ciężarnej ma duże znaczenie dla wczesnego rozpoznania i leczenia cukrzycy ciążowej, co pozwoli zapobiegać poważnym konsekwencjom tego schorzenia dla płodu.

Badania w ciąży Ciśnienie w ciąży

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi u ciężarnej powinien być wykonywany podczas każdej wizyty lekarskiej. Prawidłowa wartość powinna być nie wyższa niż 140/90 mmHg.

Badania w ciąży Karta ciąży

Karta ciąży to najważniejszy dokument przyszłej mamy. W niej lekarz zapisuje informacje o stanie zdrowia pacjentki, wyniki badań, pomiary USG oraz wartość przyrostu masy ciała w ciągu całej ciąży.

Co można w ciąży?
Czy w ciąży mogę..? Co można w ciąży?

Lista zakazów i nakazów w ciąży jest bardzo długa. Jak żyć z korzyścią dla nas samych i zdrowia naszego maluszka? Co mogę a czego powinnam unikać w czasie ciąży?

Dieta w ciąży Odchudzanie w ciąży

Pregoreksja jest odmianą anoreksji, występującą u kobiet ciężarnych. Objawia się powodowaniem wymiotów, spożywaniem bardzo małych ilości jedzenia, stosowaniem bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Zioła w ciąży Rumianek w ciąży

Zdrowotne i lecznicze właściwości rumianku znane są od stuleci. Korzystają z nich także kobiety ciężarne. Rumianek w ciąży może być wykorzystywany przy zapaleniu pęcherza moczowego, spazmach macicy, infekcjach dróg płciowych. Właściwości rumianku...

Palenie w ciąży Marihuana w ciąży

Marihuana w ciąży jest tak samo szkodliwa dla dziecka i matki, jak palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie innych używek. Może prowadzić do zaburzeń rozwoju płodu i poronienia.

Upały w ciąży Solarium w ciąży

Solarium w ciąży powinno być dawkowane z umiarem. Dlaczego? Ponieważ może grozić wzrostem ciśnienia krwi, zawrotami głowy i przebarwieniami. Ma też pozytywne działanie: zapobiega osteoporozie.

Relaks w ciąży
Patronaty Relaks w ciąży

Zrelaksowana kobieta w ciąży to podatawa. Psychologowie dowodzą, że kobiety w ciąży często tracą poczucie bezpieczeństwa i poddają się złym emocjom, które uniemożliwiają radosne przeżywanie tego wyjątkowego stanu. Płyta relaks w ciąży została...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij