Ćwiczenie mięśni Kegla w ciąży
Prawidłowe ćwiczenie mięśni Kegla polega na spinaniu mięśni dna miednicy bez napinania pośladków i mięśni brzucha. Mięśnie Kegla otaczają pochwę, cewkę moczową i odbytnicę, dlatego też należy unikać ich ćwiczenia podczas oddawania moczu. Może to spowodować infekcję. Ważne też, by podczas ćwiczeń oddychać w normalnym tempie.
Każda przyszła mama z pewnością niejednokrotnie słyszała lub czytała o mięśniach Kegla i ich wielkim znaczeniu podczas ciąży i porodu. Dopiero wtedy zdaje sobie sprawę z ich istnienia i zaczyna pamiętać o regularnym ich ćwiczeniu. Ponadto, niewiele kobiet i mężczyzn uświadamia sobie wpływ pracy mięśni Kegla na doznania seksualne. Warto zapoznać się, w jakim celu i jak ćwiczyć mięśnie Kegla.
1. Co to są mięśnie Kegla?
Mięśnie Kegla to w medycznym słowniku mięśnie dna macicy i krocza. Stanowią jedną z najważniejszych grup mięśniowych w organizmie człowieka. Mięśnie Kegla podtrzymują narządy jamy brzusznej od dołu. Wraz z przeponą, mięśniami brzucha i mięśniami dolnymi części grzbietu wpływają na prawidłowe ciśnienie w jamie brzusznej, a tym samym za prawidłowe ustawienie narządów wewnątrz miednicy. Ich głównym zadaniem jest podtrzymywanie macicy i kontrolowanie pęcherza, wpływają na efektywność penetracji seksualnej. Od ich elastyczności zależy umiejętność powstrzymywania moczu, a zarazem stopień doznań erotycznych kobiety i mężczyzny – im większa sprężystość i zacisk mięśni, tym większe odczucie ruchów frykcyjnych. Ciąża i poród powodują rozluźnienie i zwiotczenie mięśni, stąd medyczne uzasadnienie na konieczność ćwiczenia mięśni Kegla szczególnie podczas ciąży i po urodzeniu dziecka.
2. Ćwiczenia Kegla
Wszystkie szkoły rodzenia pokazują przyszłym mamom, jak ćwiczyć mięśnie Kegla. Nie wiąże się z tym żaden wysiłek fizyczny, po prostu podczas relaksowania się należy pobudzać pracę mięśni macicy poprzez spinanie, zaciskanie mięśni pochwy i odbytu na kilka sekund i rozkurczaniu ich. To proste ćwiczenie należy wykonywać w seriach w krótkich odstępach czasu, zaczynając od 5 powtórzeń, dochodząc do 25 w miarę wzmacniania się mięśni. Ćwiczenia Kegla dedykowane są przede wszystkim kobietom i młodym dziewczętom. Dobrze wyćwiczonymięsień dna macicy i krocza to przyjemniejszy seks, łatwiejszy i szybszy poród, szybszy powrót do formy po porodzie. Ćwiczenia Kegla są doskonałą profilaktyką nietrzymania moczu, wypadania macicy i wypadania pęcherza.
Ćwiczenia dna macicy i kroczasą popularne już od lat 40. XX wieku, kiedy to opisał je i spopularyzował amerykański lekarz Arnold Kegel. Są najbardziej efektywne, jeśli stosuje się podczas ich wykonywania specjalne ciężarki dopochwowe. Są to metody wykorzystywane w leczeniu problemów z utrzymaniem moczu nie tylko w przypadku kobiet, ale i mężczyzn. Ćwiczenia Kegla stosuje się nawet w leczeniu wytrysku przedwczesnego, chociaż z umiarkowaną skutecznością.
3. Kiedy ćwiczyć mięśnie Kegla?
Ćwiczenia Kegla są rekomendowane młodym dziewczętom i kobietom, chociaż wiek nie gra tu żadnej roli. Ważne, żeby uświadomić sobie korzyści z tej czynności możliwie najwcześniej i tym samym jak najwcześniej podjąć tę aktywność. Tym bardziej, że efekty nie pokazują się z dnia na dzień, najlepiej rozpocząć ćwiczenie mięśni Kegla zaraz z rozpoczęciem współżycia seksualnego. Następnym momentem przełomowym jest ciąża. To bardzo ważne, bowiem pomagają nosić ciężarną macicę, wspomagają poród, im bardziej są elastyczne, tym szybciej pracują podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny i ułatwiają mu przyjście na świat, chronią przed urazami narządów jamy brzusznej a także chronią krocze przed pęknięciem i nacięciem podczas wychodzenia główki dziecka.
Jeśli rodząca potrafi rozluźnić krocze, a dodatkowo jest ono wystarczająco elastyczne dzięki ćwiczeniom, jest duża szansa na urodzenie dziecka bez nacięcia krocza. Należy kontynuować ćwiczenia Kegla po porodzie, nawet już 24 godziny po. Zalecane jest regularne ćwiczenie ich co najmniej przez okres 2-3 miesięcy po porodzie. W ten sposób sprawisz, że szybciej wróci satysfakcja ze współżycia seksualnego (wejście do pochwy staje się węższe), zapobiegniesz problemom z pęcherzem (mimowolne popuszczanie moczu, np. podczas kaszlu czy śmiechu, to jedna z częstszych dolegliwości poporodowych), zapobiegniesz zaparciom (ćwiczenia wzmacniają też mięśnie odbytu, co zdecydowanie ułatwia wypróżnianie się).