Trwa ładowanie...

Co można w ciąży?

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 09.05.2019 09:27
Co można w ciąży?
Co można w ciąży? (123rf)

Ciąża to czas, w którym kobieta bardzo często słyszy – nie wolno. Z jednej strony mówi się, że stan odmienny, to nie choroba, z drugiej - podaje całą listę zakazów. Pewnie dlatego niejedna przyszła mama czeka na poród, nie tylko żeby wreszcie móc przytulić swe maleństwo. Czeka również na powrót do normalności, bez konieczności stałego kontrolowania, co robi, co je, jak śpi. I faktycznie: niektóre zakazy znikną wraz z przyjściem na świat dziecka. Inne jednak zostaną utrzymane w mocy jeszcze na kilka tygodni.

spis treści

1. Ćwiczenia w ciąży i połogu

Aktywność fizyczna, zarówno w ciąży, jak i po rozwiązaniu jest bardzo pożądana (jeżeli nie ma medycznych przeciwwskazań). Poprawia kondycję mamy, funkcjonowanie jej organizmu i samopoczucie. Jednak, zarówno w czasie 9 miesięcy oczekiwania na maluszka, jak i w połogu, wskazany jest umiar i rozsądek. Aerobik tydzień po porodzie czy skakanie ze spadochronem, boks, itp. są nadal zakazane. Co więcej, nawet zalecany w ciąży basen, teraz będzie musiał poczekać co najmniej 4 tygodnie, do czasu wygojenia się wszelkich ran i ustania jakichkolwiek upławów (najlepiej, by w tej kwestii wypowiedział się ginekolog).

Ćwiczenia na mięśnie brzucha – na tych zależy paniom chyba najbardziej. W zależności od indywidualnego stanu i kondycji, można je rozpocząć najwcześniej 3-4 tygodnie po porodzie. Start musi być bardzo łagodny. Dla tzw. położnicy na początek idealne będą ćwiczenia mięśni Kegla (gdy wszystko jest ok, można je zacząć już 24 godziny po porodzie) i spacery. Te ostatnie to idealna forma aktywności. Czynią cuda. Wzmacniają mięśnie, poprawiają trawienie, kondycję, wspomagają układ oddechowy i poprawiają humor. Tylko nie mogą być zbyt forsowne.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z ciążową huśtawką nastrojów?"

Podejmując aktywność fizyczną tuż po porodzie, należy pamiętać o bezwzględnym zakazie dźwigania i wykonywania intensywnych, forsownych ćwiczeń. Aktywność nie oznacza trzepania dywanów, mycia okien, szorowania podłóg i przestawiania mebli. Należy uważać na stawy, więzadła i mięśnie, gdyż po ciąży są wyjątkowo podatne na kontuzje. Trzeba pamiętać, że po cięciu cesarskim gimnastykę można rozpocząć najwcześniej tydzień od porodu.

2. Dieta i seks w ciąży i po ciąży

Generalna zasada jest jedna: trzeba jeść zdrowo, różnorodnie i z umiarem. W zależności od tego, czy kobieta będzie karmić piersią, czy wybierze butelkę, czy dziecko będzie wrażliwe na to, co je mama, menu będzie mniej lub bardziej podobne do tego sprzed ciąży.

O tym, jak wygląda intymna sfera życia w czasie 9 miesięcy oczekiwania na dziecko, decyduje lekarz (a później dopiero potrzeby kobiety). Raz daje zielone światło, innym razem zaleca wstrzemięźliwość. W czasie połogu nie ma kilku opcji. Zakaz jest odgórny i uniwersalny. Na ogół trwa 6 tygodni. By życie seksualne po ciążymogło wrócić do normy, koniecznie wygoić się muszą wszystkie rany, a macica musi całkowicie się oczyścić.

3. Leki i RTG w ciąży i po ciąży

O tym, że w ciąży możemy brać tylko to, co lekarz pozwoli albo nakaże, jest wiadome. W okresie połogu wszystko zależy od tego czy karmimy piersią, czy nie. Jeśli nie, to lekarstw używamy stosownie do potrzeb. Gdy karmimy naturalnie, każdy lek musimy konsultować z lekarzem, gdyż niektóre substancje przenikają do mleka. Jeżeli ze względu na stan odmienny odłożyłaś badania rentgenowskie, teraz możesz je wykonać.

4. Kąpiel w ciąży i po ciąży

Ani w jednym, ani w drugim przypadku nie jest wskazana. O ile w ciąży, przy braku infekcji, dobrym stanie ogólnym, niskiej temperaturze wody, raz od święta, na krótko wejść do wanny można, o tyle w czasie połogu zakaz jest całkowity. Choć teoretyczny, bo pewnie są takie panie, które go nie honorowały i „przeżyły”). Siedzeniu w wodzie mówimy NIE, ze względu na krwawienie i późniejsze upławy oraz rany krocza (te widoczne i niewidoczne). Moczenie się w stojącej wodzie niesie duże ryzyko zakażenia, gdyż tzw. odchody poporodowezawierają, poza krwią, śluzem, fragmentami tkanek, ogromne ilości bakterii. Prysznic jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie przydaje się w połogu do podmywania po każdej wizycie w toalecie.

5. Tampony w połogu

Przez 9 miesięcy ciąży już o nich zapomniałaś. Fajnie było, ale niestety się skończyło. Jednak nim wróci normalny okres, w którym kobieta będzie mogła korzystać z tych środków higieny, które zapewniają jej największy komfort, musi przetrwać połóg. Niestety, do dyspozycji ma wyłącznie specjalne podkłady i podpaski. Tampony są zakazane. Ich stosowanie może skończyć się bardzo poważnym zakażeniem i hospitalizacją. I jeszcze jedno – po porodzie można spać w dowolnej pozycji.

Aneta Stawiszyńska-Marciniak

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze